Karpaty pro začátečníky

noze728x90.jpg
Ukrajinské Karpaty

Ukrajinské Karpaty

Pokud patříte k těm, které fascinuje krása hor, nespoutaných Karpat obzvlášť, ale jste na horách úplnými nováčky a vlastně nevíte, co vás čeká, je tenhle článek právě pro vás.

Karpaty jsou nádherné, ale umí být i zrádné a není dobré je podceňovat. Připravit se na ně můžete jediným způsobem – dobře se vybavit a mít s sebou vše, co byste mohli potřebovat.

Nikdy nepřeceňujte své schopnosti a na túry nechoďte sami. Myslete taky na to, že zásah horské služby a lékařské ošetření není v cizině vůbec levná záležitost, takže cestovní pojištění se vyplatí. Přesto zbytečně neriskujte a dejte na doporučení zkušenějších.

O tom, co vás v Karpatech může potkat a co je jen fáma, si můžete také přečíst v krátkém cestopisu z ukrajinských Karpat plném osobních zážitků.

Bez bot ani krok

fauna na ukrajiněVšichni to ví a plno lidí to přesto podcení – bez špičkové obuvi to prostě nejde. Pokud vás budou boty tlačit, neuděláte ani krok. Špatně tlumené „nárazy“ při chůzi vám navíc mohou způsobit nepříjemné bolesti zad i nohou.

Boty si vždy ještě před zakoupením důkladně vyzkoušejte, nesmí vás dřít. Vybírejte také s ohledem na tuhost podrážky – čím náročnějším terénem půjdete, tím tužší by obuv měla být.

Nenavlékejte se zbytečně moc

Taky vám maminka vždy říkala „Pořádně se obleč, svléct se můžeš vždycky.“? Při cestě do hor to tak úplně neplatí. Počítejte s tím, že při výšlapu se pořádně zahřejete a není třeba se oblékat přespříliš.

Základem by mělo být termoprádlo, které doplníte o svrchní oděv, jenž odolá větru a chladu, tedy například softshell bunda. Od věci není ani goretexová bunda, nebo pláštěnka. Do batohu nezapomeňte přihodit slabé rukavice a čepici. Určitě oceníte i náhradní ponožky.

Abyste měli kde spát

flóra na Ukrajině

Další ze série vašich společníků na cestě je trojice stan – spacák – karimatka. Při výběru myslete na to, že v Karpatech se počasí může změnit ze dne na den a teplo velice rychle vystřídá zima.

Stan volte spíš menší. Stačí, když v něm budete pohodlně jen sedět – nízký stan je stabilnější. Důležitá je odolnost tropika. Vydržet by mělo nápor alespoň 5 000 mm vodního sloupce.

Spacák nekupujte ten nejlehčí, nejspíš vám v něm bude zima. Váha by se měla pohybovat asi kolem 1,5 kg. Jeho tepelnou izolaci ověříte pomocí balonového efektu – vzduch by neměl ze spacáku snadno unikat.

Nezapomeňte ani na karimatku, která je tepelnou izolací před chladem ze země. Spacák vás z tohoto směru neochrání.

Karpaty, Ukrajina

Podstatné drobnosti

Před cestou si zabalte také následující drobnosti:

  • sluneční brýle a pokrývku hlavy
  • opalovací krém
  • baterku
  • obinadlo
  • píšťalku
  • doklady a potvrzení o cestovním pojištění
  • nabitý mobil
celovky728x90.jpg

Byl to super článek? Sdílejte ho na Facebooku ... a přidejte hodnocení:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars