Nano impregnace v outdooru

noze728x90.jpg

fotka-deste

Dříve byly nano technologie výsadou převážně zdravotnictví a průmyslu, ale v posledních letech pronikají stále častěji i do našeho běžného života. Označení „nano“ znamená nanometry, tedy velikost 10−9 m. Pro lepší pochopení si můžete představit, že jeden nanometr je cca tisíckrát menší než tloušťka vašeho vlasu.

Díky rozšíření této technologie se nyní můžeme s pojmem „nano“ setkat i v outdoorovém odvětví. Konkrétně v nabídce impregnací na textil a obuv. A je vlastně tento typ impregnace to, co nás zachrání od promoklého oblečení a bot? A jaké jsou výhody oproti běžným impregnacím na bázi vosku?

Princip nano impregnací

Inspirací těmto impregnacím byl lotosový květ a jeho samočisticí efekt, díky kterému na něm neulpívají žádné nečistoty. Listy i květy lotosu jsou pokryty nespočtem výstupků o velikosti nanometrů. Mezi tyto výstupky se nedostanou žádné nečistoty ani tekutiny, které navíc po povrchu kloužou a cestou na sebe navazují případné nečistoty.

Výhody efektu lotosového květu můžete nyní využít i pro své oblečení či boty. Nano impregnace nepůsobí, jako většina ostatních na molekulární úrovni, ale pracuje na úrovni jednotlivých atomů. Na vašem oblečení tak vytvoří neviditelný ochranný film, který je navíc mechanicky velmi odolný.

Porovnání s otatními impregnacemi

Na českém trhu můžete sehnat v podstatě tyto typy impregnací – na bázi atomů, na bázi molekul a na bázi vosku. Každý typ má svá specifika a je vhodný na určitý druh materiálu.

  • – Impregnace na bázi vosku je vhodná jen na kožené boty a výrobky z nobuku. Po aplikaci dochází k drobné změně barvy a kůže se stává hůře prodyšnou.
  • – Impregnační spreje, které působí na bázi molekul je možné použít napříč téměř celým vaším šatníkem. Oproti voskům nemění barvu materiálů, ale jsou méně mechanicky odolné a aplikaci je tedy nutné opakovat častěji.
  • – Impregnace na bázi atomů je také vhodná na téměř všechny povrchy. Ale právě díky atomární úrovni má nespornou východu v mnohem větší účinnosti. Nemění barvu obleční, ani na něm nezanechává sebemenší stopy.

Jak nano impregnaci použít?

Vzhledem k tomu, že tento typ impregnace má vysokou mechanickou odolnost, tak předpokladem je, že ji budete aplikovat výhradně na čisté oblečení či obuv. Tím zajistíte, že látka, která bude neviditelným filmem pokryta zůstane čistá i v budoucnu.

Pokud chcete nano rozprašovač použít na starší koženou obuv, měli by jste ji před tím obnovit její vlastnosti. Po použití nano rozprašovače by se již kondicionér do kůže nevsákl a bylo by nutné počkat týdny/měsíce (dle četnosti použití) než se film z nano částic z obuvi sám odstraní.

Nano impregnaci na kůži a textil si můžete pořídit v podobě rozprašovače (250 ml) za cenu 350 Kč. Ve srovnání s ostatními typy (vosk, silikon, teflon) je prvotní investice dražší, ale vzhledem k vysoké mechanické odolnosti ji nemusíte každou chvíli obnovovat.

celovky728x90.jpg

Byl to super článek? Sdílejte ho na Facebooku ... a přidejte hodnocení:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars