Přeprava lyžařského vybavení automobilem

noze728x90.jpg
Přeprava lyžařského vybavení automobilem

Přeprava lyžařského vybavení automobilem

Lyžařská sezóna se pomalu blíží, a pokud i vy patříte mezi nadšené milovníky zimních sportů, jistě již spřádáte plány na zimní dovolenou. Naprostá většina lyžařů a snowboardistů absolvuje cestu na hory autem. Je to pohodlnější a rychlejší, než se někam dostávat autobusem či vlakem. Je však také dobré začít včas řešit nutnou výbavu. Ve většině případů totiž není možné prostě sednout do auta a vyjet vstříc zasněženým horským vrcholům. Zvláště pokud vezete celou rodinu, budete muset dobře promyslet uložení vašeho vybavení. Naprostou nezbytností při cestách neupravenými horskými silnicemi jsou zejména sněhové řetězy, jejichž pořízení byste určitě neměli odkládat.

Kam to všechno poskládáme?

Tato věta se vám určitě začne honit hlavou ve chvíli, kdy spatříte, kolik výbavy celá vaše rodina má. Pokud vezmeme v potaz čtyřčlennou rodinu, jsou to čtyři páry lyží a hůlek, lyžařské přeskáče, helmy a kvanta oblečení. Nemluvě o tom, když dítka chtějí střídat jízdu na lyžích a na snowboardu, případně přibalí ještě běžky. Pokud v takovém případě nejste hrdým majitelem dodávky, nemáte šanci. Jediným rozumným řešením (pokud nechcete narychlo shánět větší automobil) jsou nosiče na lyže. S jejich pomocí můžete alespoň část nákladu umístit na střechu a odlehčit tak kufru vozidla. Abyste mohli klasické nosiče na střechu upevnit, musíte mít instalované střešní příčníky. Pokud jimi váš vůz nedisponuje, poohlédněte se nejprve po nich, případně sáhněte po nosičích na lyže s magnetickým úchytem. U samotného nosiče je rozhodující šířka přepravovaných lyží a snowboardů, které umístíte na střechu vedle sebe. Vybírejte tedy nosiče podle množství vašeho vybavení. Standardně jsou schopny pojmout až šest párů lyží, případně čtyři snowboardy. Pokud vám takový úložný prostor na lyže nestačí, nebo potřebujete na střechu umístit i další příslušenství, můžete rovnou sáhnout i po střešním boxu.

Střešní nosič by si měl pořídit každý, kdo vyráží alespoň příležitostně na hory automobilem. A to i v případě, že se vás netýkají zmiňované problémy s místem. Uložení lyží a snowboardů přímo ve vnitřních prostorách vozu není doporučováno ani z hlediska bezpečnosti. Nosiče lze zakoupit za velmi příznivé ceny, nemusíte se tak obávat žádné velké investice. Vaše příští cesta na hory však bude mnohem příjemnější a bez zbytečných rizik.

Aby byla cesta na hory ještě bezpečnější

Bezpečné uložení lyží je jedna věc. Neměli byste však zapomínat ani na další vybavení zajišťující bezpečnost na cestě za zimními radovánkami. Řeč je samozřejmě o sněhových řetězech, které by se pro vás v zimním období měly stát povinnou výbavou (v některých horských úsecích jí dokonce i jsou). Sněhové řetězy vám pomohou zdolat neupravené horské úseky, kterými byste za normálních okolností neměli šanci projet. V nabídce jsou klasické kovové řetězy vyráběné v různých rozměrech, textilní řetězy pyšnící se velmi snadnou manipulací a také tekuté řetězy, které však patří mezi nejméně spolehlivé a spíše nouzové řešení. Při jízdě v extrémnějších podmínkách většina řidičů nenechá dopustit na kovovou klasiku. Ta je sice trochu náročnější na montáž, poradí si ale téměř s každou nepřízní počasí. Použití řetězů je v některých situacích přímo nařízeno. V České republice se můžete setkat s modrou dopravní značnou, na níž je vyobrazeno kolo s řetězy. Za touto značkou byste tedy měli mít v řetězy povinně ve výbavě. Při nedodržení tohoto nařízení vám hrozí pokuta. V ostatních úsecích je použití řetězů zcela na vašem uvážení. Pozor si dejte také při cestách do zahraničí. Některé země dokonce zařadily sněhové řetězy mezi povinnou výbavu všude. Před odjezdem na dovolenou byste si vždy měli přečíst pravidla a nařízení, jež se vás budou během cesty týkat. Připravte se na zimu a nakupte řetězy i nosiče už nyní. Poté vám nic nebude bránit v tom, abyste se na hory vypravili hned s prvním sněhem.

 

celovky728x90.jpg

Byl to super článek? Sdílejte ho na Facebooku ... a přidejte hodnocení:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Napište odpověď