Recenze a testy

Recenze čelovky Fenix HL12R

Recenze čelovky Fenix HL12R

Po delší době jsem dostala možnost otestovat čelovku od výrobce Fenix. Hlavními důvody proč jsem na vyzkoušení vybrala model HL12R byla vodotěsnost (odolnost před prudkým deštěm), nízká hmotnost, možnost nabíjení a v neposlední řadě barva :) pro další recenze čelověk doporučuji tento článek.

Fenix HL12R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
čelovka Fenix HL12R
čelovka Fenix HL12R

Ovládání čelovky HL12R

Oproti mé původní čelovce jsem měla ze začátku obavu z ovládání pomocí dvou tlačítek, ale stačil jeden večer a hned jsem si zvykla. V podstatě nejčastěji stejně využívám klasické svícení, které se ovládá stiskem pravého tlačítka. Levé tlačítko slouží pro červenou diodu (blikání či svícení) nebo SOS signalizaci. Výhodou je možnost aktivace takzvaného Burst režimu pouhým podržením pravého tlačítka po dobu cca 1,2 sekundy (dalším stisknutím se čelovka vrátí do předchozího režimu).

ovládání čelovky Fenix HL12R
ovládání čelovky Fenix HL12R

Funkce, kterou velice oceňuji, je ta, že se dá čelovka uzamknout proti nechtěnému zapnutí. Nedostanete se tak do situace, kdy večer vybalíte z batohu čelovku, která je už téměř vybitá, protože se během dne omylem zapnula. Pro aktivaci/deaktivaci zamknutí stačí podržet obě tlačítka po dobu 3 sekund.

Nabíjecí konektor čelovky Fenix HL12R
Nabíjecí konektor čelovky Fenix HL12R

Konstrukce čelovky 

Čelovka je vyrobena z odolného plastu v kombinaci s leteckou slitinou hliníku. Výrobce uvádí, že čelovka bez problému vydrží pád z výšky 1 metr. Osobně jsem to nezkoušela, ale myslím, že i při pádu z větší výšky bude v pohodě.

čelovka Fenix HL12R

Váha čelovky je pouhých 73 gramů včetně akumulátoru a popruhu, což je ještě o 7 gramů méně než dříve recenzovaná čelovka Fenix HM50R. Na vnitřní straně popruhu jsou pogumovaná vlákna, takže v kombinaci s nízkou hmotností drží čelovka na hlavně naprosto parádně.

Při pohledu zepředu je dominantou čelovky bíle svíticí dioda Cree XP-G2. V pravém horním rohu se poté nachází červená dioda, která může buď trvale svítit či blikat. Úplně vpravo jsou ještě 4 malé modré diody, které slouží jako indikátory aktuálního stavu akumulátoru.

Jak HL12R svítí?

Díky tomu, že čelovka má 5 režimů klasického svícení (+ další 3 v podobě červené diody a SOS záblesků), tak je rozsah využití poměrně široký. Já čelovku využívám primárně na turistiku a krátké večerní/noční běhání. Nejčastěji tak využiji třetí nejvýkonnější režim (70 lumenů s výdrží 13 hodin). Pokud však chodím po zpevněné rovné cestě, tak bohatě postačí režim s výkonem 30 lumenů a výdrží 33 hodin.

celovka_5

Nejvýkonnější režim, takzvaný Burst, jsem využila zatím jen výjimečně při hledání turistického značení v lese. Naopak poměrně hojně využívám, zejména ve stanu,  svícení červenou diodou.

Výdrž a nabíjení čelovky

V čelovce je použit akumulátor s kapacitou 1000 mAh, který se plně nabije zhruba za 3 hodiny. Při každonočním venčení našeho psa jsem čelovku nabíjela jen jednou za týden (využity byly režimy “nízký” a “střední” v poměru 1:1).

celovka1

Drobnou nevýhodu vidím v tom, že akumulátor není (třeba jako HM50R) možné na cestách vyměnit a musím při delších přechodech hor řešit nabíjení prostřednictvím powerbanky – ale tu stejně nosím kvůli mobilu :)

Fenix HL12R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek