Tipy na výlety

Křepce nekřepce kolem Úžlebce

Křepce nekřepce kolem Úžlebce

 

koupaliště Úžlebec
koupaliště Úžlebec

Úžlebec je malé přírodní  koupaliště na Rudoltickém potoce, ukryté v údolíčku 1 km od obce Černíkov v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Kolem koupaliště prochází turisticky značená trasa a cyklotrasa, v okolí je nádherná, nedotčená příroda, pár zřícenin, přírodní  rezervace, rozhledna, lesy plné hub a borůvek.

 

Velký Kouřim
Velký Kouřim

To jsme takhle jednou večer seděli na terase na Úžlebci, vymýšleli, co by se dalo podniknout, aby se zas něco dělo a napadl nás turistický pochod. To není nic tak mimořádného, okolí známe dobře, stačí navrženou trasu projít, vytisknout mapky a pokyny, stanovit  termín, poslat pozvánky a může se vyrazit. Ale jak pochod nazvat? Rovnou jsme zavrhli obvyklé názvy jako šlápota, lenochod, poslední šlapka, blátošlap a podobně, chtěli jsme něco neobvyklého a hlavně našeho. Čas ubíhal a název nebyl. Navrhla jsem, aby se pochod jmenoval „Křepce kolem Úžlebce“. Kdosi podotkl, že já bych asi moc křepce nešla (byla jsem zrovna po operaci a sotva jsem se ploužila). Já na to zareagovala, že bych teda šla nekřepce a název byl na světě.Trasa je to krásná, pojďte si ji projít s námi.

Křepce nekřepce kolem ÚžlebceOd startu na koupališti Úžlebec vyjdeme po silnici vlevo směr Černíkov a pokračujeme přes obec stále po žluté značce. Před lesem značka odbočuje doleva, my půjdeme dál po silnici až k rozcestí, kde silnici přetíná červená turistická značka. Po té se dáme doleva cestou mezi přírodními rezervacemi  Malý Kouřim (660 m) a Velký Kouřim (642m), na jehož vrcholu stával kdysi hrad Ruchomperk, údajně jeden z nejstarších hradů v Čechách.

 

 

Ruchomperk

Rozcestí Stará Ves
Rozcestí Stará Ves

Historické zprávy o hradu neexistují. Hrad postavil snad již na přelomu 13. a 14.  století Černín z rodu Drslaviců na popud krále Přemysla Otakara I. Byl to zřejmě královský hrad přechodného typu s funkcí strážného hradu v pusté krajině nedaleko hranic. Dnes jsou tu viditelné jen nepatrné zbytky dříve mohutného opevnění rozsáhlého hradu.

Pokračujeme  k hájovně  Stará Ves (odtud se při nepříznivém počasí můžeme vrátit po žluté značce zpět přes  Černíkov na Úžlebec – délka trasy celkem 6 km) a dál stále po červené značce vystoupáme na Suchou Horu (638 m), která nám nabídne krásný výhled do krajiny.  Tam můžeme buď opustit značku, sejít cyklostezkou vlevo do Mezholez a přes osadu Luh na Úžlebec  (celkem 10 km) nebo pokračovat přes přírodní památku  Hora (760m  –  bukové porosty, skalní útvary,  výskyt chráněného aronu skvrnitého) na rozcestí U Sloupku. Odtud se můžeme  vydat přes rozcestí Vejpřahy stále po červené značce k přírodní rezervaci a zřícenině hradu Nový Herštejn.

Nový Herštejn

Nový Herštejn
Nový Herštejn

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu z konce 13. století. Okolí hradu – smíšený les s převahou buku –  bylo vyhlášeno přírodní rezervací. Vyskytuje se tu vzácná jarní květena například lýkovec, jaterník, dymnivky, áron, mařinka vonná, kokořík, lylie zlatohlavá.

Z hradu se vrátíme zpět ke Sloupku  a po žluté značce přes Mezholezy na Úžlebec. Koho už bolí nohy, může hrad vynechat a jít rovnou po žluté do Mezholez. Zdatnější turisté mohou naopak   U Sloupku  odbočit vpravo po zelené značce, vyjít na vrch Koráb (773 m) s rozhlednou a vrátit se na Úžlebec  po některé z cyklostezek nebo po zelené značce přes Úsilov.

Výhled ze Suché Hory
Výhled ze Suché Hory

Trasa nabídne pohodlné cestičky, trochu lezení přes kameny, krásné výhledy do krajiny, zachovalé lesní porosty, chráněné rostliny a naprázdno nevyjdou ani  keškaři. Cestou najdeme i zastřešená odpočívadla, kde si můžeme odpočinout a posilnit se na další cestu.

Jestli vás trasa zaujala a vydáte se někdy po ní, popis celé trasy obdržíte na Úžlebci a při troše štěstí dostanete i „placku“.

Ohodnoťte tento příspěvek