Tipy na výlety

4 místa, kde zažijete tu pravou divočinu

4 místa, kde zažijete tu pravou divočinu

Milujete výlety do přírody, ale jste už otrávení z toho, jak při vašem treku několikrát za den potkáváte hlučné skupinky lidí? Vydejte se do míst, kde je příroda ještě divoká a výskyt ostatních výletníků minimální.

Možná jste se někdy zasnili nad představou, jaké to asi je zažít neprosto panenskou přírodu, ve které si budete připadat jako objevitel. Něco jako Alexandr Supertramp z filmu Útěk do divočiny.

Přestože takových míst v Česku a ostatních evropských státech ubývá, stále existují oblasti, kterým zatím davy turistů nepřišly na chuť. Kam se vydat za divokou přírodou?

Bílé Karpaty

Zatímco Krkonoše nebo Šumava patří k oblíbeným turistickým cílům, krásu Bílých Karpat zatím mnoho lidí neobjevilo. Toto pohoří se rozkládá v jihovýchodní části Moravy a části Slovenska. Celkově se jedná o 655 km hornatého terénu, který rozhodně stojí za prozkoumání.

Jedná se o romantickou krajinu plnou hlubokých lesů, skalních útesů a zurčících lesních potoků. Bílé Karpaty jsou atraktivním cílem i díky svým orchidejovým loukám, které představují nejbohatší výskyt těchto rostlin v celé střední Evropě.

Artenara, Kanárské ostrovy

Možná vás při pomyšlení na Kanárské ostrovy jako první nenapadne zrovna slovo „divočina.“ Pokud však zamíříte na ostrov Gran Canaria, dočkáte se sice turistického návalu na plážích na jihu, ale západní a střední část ostrova je zatím turismem nedotčená.

Vydejte se do horského městečka Artenara. Z něj se vám nabízí množství horských treků, na kterých můžete objevovat krajinu plnou pitoreskních skalních útvarů. Tato oblast je rovněž proslulá díky své nádherné noční obloze. Nebe plné tisíců zářivých hvězd je způsobeno odlehlostí této oblasti. Artenara je velmi vzdálená od všech větších měst na ostrově, a ostrov Gran Canaria je zase vzdálený od pevniny. Díky tomu se zde vyskytuje jen minimální světelný smog, tudíž se vám naskytne pohled na dechberoucí hvězdné nebe.

Chtěli byste svůj trekingový zážitek povýšit na dobrodružnější úroveň? Ubytujte se v některém z místních skalních hotelů. V této oblasti najdete řadu hotelů, které jsou vybudované přímo ve skalní mase. Strávit noc v takovém hotelu představuje nezapomenutelný životní zážitek.

Asturias, Španělsko

Ve Španělsku ještě chvíli zůstaneme, ale tentokrát v tom pevninském. Na severu této země se nachází region Asturias, který je známý svou divokou přírodou. Podél oceánu se nachází vysoké skalní útesy, o které se tříští obrovské vlny.

Pokud si v tomto regionu naplánujete treky, dostanete se do oblastí, ve kterých si užijete divokou zelenou krajinu, řídce osídlené oblasti a nádherné hory. Nenechte si ujít pohoří Picos de Europa, které je součástí stejnojmenného národního parku. Zažijete zde nádherné výhledy na masivní vápencové útvary, čistá ledovcová jezera i tajemné jeskyně.

Šar Planina, Makedonie

I oblast Balkánu nabízí divoké přírodní oblasti. Jedním z posledních zapomenutých rájů Evropy je Šar Planina v severovýchodní části Makedonie. Jedná se o liduprázdné hory s ostrými skalními štíty a zelenými loukami, na kterých se občas prohání pasoucí se ovce.

V tomto pohoří je možné absolvovat 80 kilometrů dlouhý trek, z něhož drtivá většina vede ve výšce přes 2000 metrů nadmořské výšky. Jedná se tudíž o náročnější typ výletu, který vyžaduje dobrou fyzickou kondici. Nenechte si ujít ani návštěvu horských vesniček, ve kterých budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase o sto let zpět. Pohostinní obyvatelé se s vámi rádi dají do řeči, pohostí vás ve svých restauracích a poodhalí vám svůj životní styl, který je výrazně spjatý s přírodou.

Všechna tato místa na vás bezpochyby nadchnou. Smyslem každé dobrodružné výpravy je však vytvoření nových vzpomínek. Přivezte si tak z těchto destinací zajímavý suvenýr, nebo tradiční předmět, který vám bude vaše dobrodružství připomínat i v budoucnu. Někteří lidé zachází ještě dále, a po každé nově navštívené destinaci si nechávají udělat nové tetování. V takovém případě budete mít zaručenou jistotu, že na svoje zážitky nikdy nezapomenete

3.5/5 - (2 votes)