Nezařazené

Horský běh – módní výstřelek nebo nový sport?

Horský běh – módní výstřelek nebo nový sport?

Horský běh získává mezi sportovními nadšenci na popularitě již zhruba dvanáct let. Některé láká možnost kontaktu s divokou přírodou, jiné možnost sportovního zápolení v extrémně náročných podmínkách. Jiní zase tvrdí, že jde jen o módní výstřelek, který brzy pomine. Jak to je doopravdy? Nejlepší bude, když si to zjistíte sami.

Proč je tedy horský běh tak výjimečný a proč se tolik běžců, kteří dříve běhali po rovině, pokouší o běhání v horách? Mnoho lidí si myslí, že horský běh (známý také jako trail running) je v podstatě totéž jako běhání po asfaltu nebo na běžeckém pásu, jen na jiném místě. Většina z nich jsou lidé, kteří horský běh nikdy nezkusili. Důvodem je celá řada rozdílů, počínaje terénem, technikou běhu, základním vybavením a zcela odlišným tréninkovým programem.

Za prvé, jedinečné prostředí

Jedinečnost horského běhu spočívá bezpochyby v terénu, ve kterém běháme. Mnoho lidí vymění běhání po rovině za běhání v horách právě kvůli možnosti kontaktu s přírodou. Každý trénink nebo závod je víc než jen námaha – je to příležitost projít divoké stezky a vychutnat si malebná panoramata. Mnoho lidí běhá v horách právě kvůli výhledům, které se mění v závislosti na ročním období. Horský běh je často spojen také s možností uniknout každodenním povinnostem, davům lidí nebo ruchu velkoměsta.

Za druhé, boty

Pokud jde o trailové běžecké boty, i zde existují významné konstrukční rozdíly oproti modelům používaným na zpevněných površích. Dámské a pánské boty Salomon, Dynafit, Inov-8 nebo La Sportiva byly od základu navrženy pro použití v terénu. Největší rozdíly oproti botám na asfalt jsou u nich na první pohled patrné v podrážce. Boty navržené s ohledem na horský běh mají agresivní vzorek, který zajišťuje optimální přilnavost na různých površích – kamenech, skalách nebo trávě. Mnoho modelů bot na horský běh je určeno do tvrdého nebo měkkého terénu pro ještě lepší výkon v terénu. Trailové boty mají také pevnější konstrukci. Dodatečná ochrana chrání svršek před snadným poškozením kameny, kořeny a dalšími překážkami. Mírně tužší svršek a vhodná konstrukce v oblasti paty jsou rovněž navrženy tak, aby zvyšovaly stabilitu nohy na nerovném terénu. Mezi boty na horský běh patří modely s tenkým i velmi silným tlumením. První z nich se hodí na kratší vzdálenosti, kdy je důležitá maximální přesnost každého kroku a „cit pro terén“. Ty druhé se volí pro trénink a horské ultramaratony.

Za třetí, vybavení

Horský a trailový běh vyžadují o něco více vybavení než klasický běh po asfaltu. Kromě správného oblečení a bot se hodí i několik dalších věcí, zejména pokud vás čeká delší vzdálenost. Jednou z nich jsou běžecké hole, které vám pomohou efektivněji zdolávat kopce. Díky dodatečné opoře rukou dosáhnete vrcholu mnohem rychleji. Pro běh na dlouhé vzdálenosti budete potřebovat také běžecký batoh, například značky Dynafit. Sem můžete umístit základní vybavení, jako je větruodolné oblečení, čelovka a dostatečné množství nápojů a energetických gelů.

Za čtvrté, zcela nové výzvy

Charakter horského běhu se zásadně liší od běhu po rovině. Jsou zde velmi velké změny tempa a je třeba se přizpůsobit terénu. Při zdolávání delších stoupání je nutná další práce rukou s holemi. Většina lidí se také musí naučit zvládat rychlé sběhy. Jedná se o jedny z nejtechničtějších prvků horského běhu. Zvládnutí rychlého pohybu po trase je často klíčem k vítězství, pokud závodíte. Stejně tak je důležité, že horský běh a s ním spojené závody mají stále komornější atmosféru než klasické maratony, na které se sjíždějí tisíce amatérských běžců. Právě jedinečná atmosféra horských závodů přitahuje mnoho běžeckých nadšenců.

Pokud máte chuť vyzkoušet si horský běh, není nic jednoduššího než vyrazit na stezku. Potřebné vybavení snadno seženete v každém dobrém outdoorovém obchodě.

Zdroj fotografií: pexels.com