Výběry nejlepších

Nejlepší skialpové lyže 2021

Nejlepší skialpové lyže 2021

Skialpinismus je pohyb na lyžích ve volném horském terénu. Pro tyto aktivity jsou přitom potřeba speciální lyže, které musí mít perfektní jízdní vlastnosti pro různé druhy sněhu. Navíc jsou vyrobeny z pevných a lehkých materiálů (titanal, karbon, různé druhy dřeva), aby umožňovaly snadný výstup, při kterém pomáhají i stoupací pásy. Při výběru aktuálně nejlepších skialpových lyží jsme se zaměřili nejen na kvalitu, ale také na cenovou dostupnost.

Nejlepší podle hodnocení uživatelů

Völkl VTA 80 18/19

Obrázek zobrazuje produkt Völkl VTA 80 18:19

Skialpové lyže Völkl VTA 80 patří již delší dobu k nejlepším modelům v této oblasti. Zaujmout mohou již tím, že jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé a navíc je dnes seženete i za příznivou cenu. Jiné lyže totiž mohou být i 4× dražší. Tento model v každém případě disponuje dobrými vlastnostmi pro výstup i sjezd, přičemž uplatnění může nalézt na uměle vytvořených sjezdovkách, stejně jako ve volném terénu, takže je univerzální.

Lyže Völkl VTA 80 jsou opatřeny dřevěným jádrem Tour Lite Woodcore (kombinace buku, topolu a paulownia) a pevnou konstrukcí. Zaujmou také vysokou torzní tuhostí, tvarem se střední hodnotou klasického krojení ve střední části lyže a přizdvihnutou špičkou. Díky těmto vlastnostem se poměrně snadno ovládají i ve vysokém sněhu. Na druhou stranu se nejedná o nejnovější skialpové lyže na trhu, dlouhodobě ovšem patří k nejoblíbenějším. Můžete o nich tedy minimálně uvažovat. 

Nejvhodnější pro pokročilé lyžaře

Fischer X-TREME 88 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Fischer X-Treme 88 20:21

Pokud už máte se skialpinismem bohaté zkušenosti, můžete vsadit na skialpové lyže Fischer X-TREME 88 20/21, které jsou určeny spíše pro pokročilé lyžaře. Na druhou stranu se stále jedná o cenově dostupné vybavení, což kvitují i jejich uživatelé. Tyto lyže zajmou dřevěným jádrem, které je zpevněno titanalovými výztuhami, což v kombinaci zajišťuje maximální odpich. Vybaveny jsou i Tour Rockerem na špičce, který vylepšuje vlastnosti pro sjezd v hlubším sněhu

Skialpové lyže uživatele zaujmou i kvalitní torzní tuhostí, přičemž zajišťuje dobrou stabilitu při jízdě na hraně. Fischer X-TREME 88 20/21 se navíc řadí mezi lyže pro bezpečnou jízdu. Špičkový laminát totiž zaručuje, že se nerozklepou ani při vyšší rychlosti, což se nestane ani v případě, že se dostanete na zmrzlý sníh. Konstrukce Aeroshape navíc podrží v oblouku, takže ještě vylepšuje jízdní vlastnosti. Tyto lyže sice aktuálně nejsou to nejlepší na trhu, nicméně za příznivou cenu dostanete vynikající vlastnosti.

Ideální pro začátečníky a rekreační skialpinisty

Atomic Backland 85 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Atomic Backland 85 20:21

Backland je populární modelové řada skialpových lyží, neboť jsou univerzální, takže mají všestranné využití. To platí i pro Atomic Backland 85 20/21, což je vybavení s ultra lehkým dřevěným jádrem s karbonem, takže umožňuje velmi dobře stoupat do kopce. Jedná se tedy o perfektní řešení pro freeride, přičemž si své skvělé jízdní vlastnosti uchovává jak na prašanu, tak na novém sněhu a problémy nenastanou ani na zledovatělé sněhové nadílce.

Skialpové lyže Atomic Backland 85 20/21 jsou často prezentovány jako vhodné řešení pro začátečníky a rekreační skialpinisty, což odpovídá skutečnosti. Jsou totiž jednoduše ovladatelné, velmi stabilní a umožňují dělat plynulé oblouky. Na tom se podílí unikátní konstrukce špičky (tzv. HRZN Tech), která navíc umožňuje snadno nasadit pásy, jež budou následně pevně držet. Pokud tedy hledáte ideální lyže do volného terénu pro méně pokročilé lyžaře, Atomic Backland 85 20/21 by neměly uniknout vaší pozornosti.

Nejlepší z nejlevnějších 

Lusti TOUR 70 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Lusti TOUR 70 20:21

Skialpové lyže mohou stát i hodně přes 25 000 Kč. Na jedny takové se ostatně ještě zaměříme. Na druhou stranu si můžete pořídit i kvalitní vybavení pro skialpinismus za mnohonásobně nižší částky. O tom ostatně svědčí předešlé modely, ale zakoupit si lze ještě levnější lyže. Mezi ně patří Lusti TOUR 70 20/21, které díky svým vlastnostem zajišťují lehkost při jízdě, přičemž využít je lze na upravených sjezdovkách i ve volném terénu.

Lyže Lusti Tour 70 20/21 jsou velmi lehké, zároveň ale tuhépružné, neboť jejich jádro je vyrobeno z kvalitního dřeva. Navíc disponují odolnou polyamidovou fólií na povrchu, takže jsou odolné proti mechanickému poškození. Vhodné jsou do vysokých hor, a to pro krátký, středně dlouhý až dlouhý oblouk. Tyto skialpové lyže se sice kvalitou nemohou rovnat mnohým dražším produktům, na druhou stranu dostanete za příznivou cenu velmi dobré vybavení pro jízdu ve volném terénu.

Optimální skialpové lyže pro náročné

Völkl BMT 109 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Völkl BMT 109 20:21

Na závěr jsme si nechali jedny z nejdražších skialpových lyží na trhu. Jedná se přitom o druhý produkt v našem výčtu od německé společnosti Völkl, která se specializuje právě na vývoj lyží, ale také dalšího sportovní vybavení. Völkl BMT 109 20/21 má v každém případě perfektní vlastnosti jak pro freeridovou jízdu, tak pro stoupání, a to díky lehké, tuhé a zároveň odolné konstrukci V-WERK, která navíc zajišťuje odolnost proti mechanickému poškození. 

Skialpové lyže Völkl BMT 109 20/21 umožňují perfektní manévrovatelnost, a to v jakýchkoli podmínkách i na všech typech svahů. Navíc se skvěle ovládají i v hlubokém sněhu, takže s nimi lze vyrazit v podstatě kamkoli. Uživatelé zároveň kvitují inovativní povrchovou úpravu ICE-OFF Topsheet, jež zabraňuje namrzání sněhu na lyžích. Naopak nepotěší pořizovací cena, protože tyto lyže jsou opravu drahé a díky tomu vhodné jen pro náročné uživatele. Pro rekreační skialpinisty se bude zřejmě jednat o zbytečný luxus. 

Za 27 850 Kč na Heureka.cz

5/5 - (82 votes)