Výběry nejlepších

Nejlepší buzoly 2021

Nejlepší buzoly 2021

Buzoly jsou zařízení určené pro navigaci v terénu. Jedná se vlastně o vylepšený kompas, protože ten je jejich základem, takže umožňují spolehlivě určovat světové strany. Navíc ale disponují i úhloměrem k určení azimutu (úhlu mezi severem a zvoleným bodem) a mohou mít i další vybavení. Jedná se tedy o výtečné přístroje pro outdoorové aktivity, ať už se jedná o horskou turistiku nebo orientační běh. Jaké buzoly jsou v současné době ty nejlepší?

Nejlepší buzola podle hodnocení uživatelů

Suunto A-30

Obrázek zobrazuje produkt Suunto A-30

Podle hodnocení uživatelů je aktuální nejlepší buzolou Suunto A-30, který je vhodná především pro horskou turistiku. Mimo jiné je opatřena luminiscenčními značkami, takže ji lze využít rovněž v noci. Její rám a značky na střelce totiž svítí ve tmě. Zaujme rovněž kvalitním ložiskem, kapalinovou výplní a fixní korekcí magnetické deklinace. Používání usnadňuje lupa a otvory na značení kontrolních bodů.

Buzola Suunto A-30 disponuje rovněž pravítkem se čtyřmi různými měrkami. Uživatelé kvitují rovněž jednoduchost používání, přehlednost a nízkou hmotnost. Navíc se podle většiny jedná o přesné zařízení. Na druhou stranu podle některých názorů střelka hodně kmitá, takže nějakou dobu trvá, než se ustálí, což může být problém např. při běhu. Nejedná se ovšem o zásadní nedostatek.

Ideální buzola v poměru cena/výkon

Suunto A-10

Obrázek zobrazuje produkt Suunto A-10

Suunto patří k předním světovým výrobcům sportovních a outdoorových hodinek, sporttesterů, kompasů, buzol a potápěčských počítačů. Zatímco model A-30 je mezi uživateli aktuálně nejoblíbenější, zařízení Suunto A-10 představuje ideální řešení v poměru cena/výkon. Disponuje totiž rovněž pravítkem se čtyřmi různými měrkami, kvalitním ložiskem, kapalinovou výplní a fixní korekcí magnetické deklinace.

Buzola Suunto A-10 je vhodná pro běžnou horskou turistikuorientační běh. Na rozdíl od předešlého modelu však není opatřena luminiscenčními značkami, na druhou stranu i díky tomu může zaujmout příznivou cenou, což bývá rovněž důležité hledisko. Zmínit ovšem musíme skutečnost, že i u tohoto zařízení chvíli trvá, než se střelka ustálí, což může být při orientačním běhu poněkud problém.

Nejlepší z nejlevnějších 

Conrad Wayfinder

Obrázek zobrazuje produkt Conrad Wayfinder

Buzola Condrad Wayfinder zaručuje přesně to, co říká její název, protože vám vždy pomůže najít cestu. Stejně jako Suunto A-30 umožňuje používání i v noci, neboť je opatřena fluoreskujícími značkami světových stran. Disponuje rovněž zaměřovací přímkou a příložnou hranou s měřítkem 1:25 000. Zaujme i stabilním kovovým pouzdrem, které je odolné, takže zajišťuje dlouhou životnost.

Tato turistická buzola je velmi hezky zpracovaná a podstatná je rovněž možnost přesného zaměření. Navíc velmi potěší i příznivá pořizovací cena, neboť utratíte pouze pár set korun. Někteří uživatelé ovšem upozorňují i na určitá negativa. Conrad Wayfinder může mít potíže s ustálením a někdy je upozorňováno i na méně přesný chod střelky. Pro běžnou turistiku se však jedná o plně dostačující zařízení.

Sedco speciál 120 Richmoral

Obrázek zobrazuje produkt Sedco speciál 120

Další buzolou, kterou lze doporučit v optimálním poměru cena/výkon, je Sedco speciál 120 Richmoral. Jedná se o ideální přístroj pro turistiku, neboť je lehká, zaujme kompaktními rozměry a přehledností. Vybavena je nejen pravítkemměřítkem, ale také větší lupou, která může usnadňovat orientaci v menších mapách, což se pochopitelně může hodit.

Buzola Sedco speciál 120 Richmoral disponuje standardními měřítky pro mapy 1:25 000 a 1:50 000, stejně jako střelkou kompasu s fosforeskujícím bodem. Kompas je navíc naplněn kapalinou a má stupnici po 2°, což zvyšuje přesnost. Od nákupu pak jistě neodradí ani příznivá cena. Samozřejmě ale musíte počítat s tím, že toto zařízení nedosahuje kvalit dražších produktů. Pro běžnou turistiku se však opět jedná o spolehlivé řešení.

Zaujalo nás 

Recta DT420G

Obrázek zobrazuje produkt Recta DT420G

Ačkoli toto zařízení nese název Recta DT420G, jedná se vlastně o třetí buzolu od společnosti Suunto v našem výčtu, neboť firma Recta pod ní už nějakou dobu patří. V každém případě je označována za nejvybavenější destičkovou buzolu. Využít ji např. můžete při cestách po celém světě, neboť je opatřena střelkou Global System, která funguje na obou polokoulích, což není tak úplně běžné.

Recta DT420G je vybavena měřítky 1:10 000, 1:15000, 1:25000, 1:50 000, lupou, dvěma otvory pro zakreslování do mapy, stejně jako luminiscenční vrstvou. Praktická je rovněž protiskluzová podložka, jež usnadňuje práci s mapou a potěší i nastavitelný sklon korekce rozsahu a vestavěný sklonoměr. Jedná se tedy o ideální zařízení pro náruživé cestovatele. Musíte ovšem počítat se skutečně vysokou pořizovací cenou.

5/5 - (83 votes)