Recenze a testy

Recenze vařiče VAR 2

Recenze vařiče VAR 2
Recenze vařiče VAR 2

Jíst potřebujeme všichni a všichni také potřebujeme na něčem vařit. Potom, co jsem začal častěji jezdit na hory, mě už přestalo bavit půjčovat si všechno zařízení od mých bratrů a známých a zainvestoval jsem do vlastního vařiče. Vsadil jsem na osvědčenou českou kvalitu a šel do VARu 2. Nebudu lhát a řeknu, že kromě ceny byla jedna z věcí, co mě přesvědčila, i to, že stejný vařič používá i náš nejlepší horolezec, Radek Jaroš.

VAR 2 lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

S váhou, spotřebou ani rychlostí nemám problém

Váha vařiče patří k jedněm z těch lehčích – 110 g. Pro srovnání, konkurence se pohybuje cca od 75 do 180 gramů. Nejsem sice jeden z těch, co by hmotnost nějak extrémně řešili, ale je to příjemný detail. Navíc je zabalen do praktického, relativně tvrdého sáčku, do kterého se pohodlně vejde i se zápalkami nebo zapalovačem.

Praktický obal
Praktický obal

Rychlost uvaření vody a spotřeba plynu se v amatérských podmínkách dá měřit velmi těžko a budu tak zcela subjektivní – ani s jedním nemám problém.

Vařič VAR 2
Vařič VAR 2

Při střídmém používání vydrží dva týdny v kuse, což považuji za dostatečné, a rychlost mi přijde také dobrá, i když by samozřejmě mohla být rychlejší. Laickým odhadem bych řekl, že ohřát jeden litr vody na 100°C trvá zhruba pět minut. Vzhledem k tomu, že je ale tento vařič jeden z vůbec nejlevnějších, jsem spokojený.

Používání je také velmi snadné – vařič se skládá z hořáku a třech nožiček, na které umisťujete ešus. Regulace přívodu plynu probíhá pomocí kolečka, jímž můžete otáčet na obě strany, pro zvýšení nebo snížení výkonu. Snad jen právě ono kolečko by mohlo být více předsunuté, pokud je hořák v provozu a něco na něm vaříte, je kvůli své poloze přímo pod ešusem regulace poměrně obtížně dostupná. Oheň se klasicky zapaluje sirkami nebo zapalovačem.

Za větru má potíže

Vítr je asi největší slabinou tohoto vařiče. Při už slabém vánku se znatelně snižuje výkon, při silném se pak oheň přerušuje nebo úplně zhasne. VAR naštěstí prodává hliníkové závětří, které problém téměř dokonale řeší. Jednoduše ho „nacvaknete“ za nožičky a nemusíte dále nic řešit. Sám ho používám i při bezvětří, protože lehce snižuje spotřebu, teplo totiž zbytečně neuniká do okolí.

Závětří, které je možné vařiči VAR 2 dokoupit
Závětří, které je možné vařiči VAR 2 dokoupit

S vařičem jsem vařil už ve velmi odlišných podmínkách – v -15°C na ukrajinském Petrosu, ve větrném Skotsku (vítr v nárazech i k 70 km/h), ve 2500 metrech v Nízkých Taurách i v kempu rozpáleném do 35 stupňů a nikde mě nezklamal. Manipulace s ním je jednoduchá i v rukavicích a/nebo potmě. Za sebe můžu říct, že bych určitě neměnil. Za velmi nízkou cenu jsem získal kvalitní vařič s minimem nevýhod.

Plusy:

  • Nízká hmotnost
  • Velmi dobrá cena
  • Možnost přikoupit závětří
  • Jednoduchá manipulace
  • Praktický obal

Mínusy:

  • Ve větru nepoužitelný
  • Umístění kolečka pro regulaci je trochu nešťastné
  • Rychlost ohřevu by mohla být vyšší
VAR 2 lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek