Výběry nejlepších

Nejlepší horolezecké boty 2021

Nejlepší horolezecké boty 2021

Horolezectví je extrémní, ale krásný sport. A má mnoho podob. Horolezecké boty jsou robustní s tuhou podešví. Rozhodně se nehodí na běžné treky. Horolezecké boty využijete primárně při vysokohorské ledovcové turistice, klasických alpských výstupech, horolezectví a lezení v ledu.

Nejlepší horolezecké boty pro vysokohorský terén

La Sportiva Nepal Cube Gtx 

Obrázek zobrazuje produkt La Sportiva Expediční Nepal Cube Gtx Žlutá

Tyto boty se jeví jako ideální volba, pokud plánujete zdolávat vysokohorský terén. Hodí se i do zimního období, jsou celokožené, vyteplené a na poměry horolezeckých bot i velmi lehké, pár váží přibližně 1,8 kg. Samozřejmostí je voděodolnost. Boty jsou přizpůsobeny k maximálnímu tlumení nárazů díky Impact Brake Systému, který zároveň zvyšuje trakci boty na nerovném či kluzkém povrchu. V náročných podmínkách se mění i potřeby nohy, proto je jazyk vyjímatelný s možností přesného vymezení vnitřního prostoru, důraz byl kladen i na maximální možný komfort v nekonformním prostředí.

Pro tento typ bot je nezbytná kompatibilita s mačkami, u La Sportivy samozřejmě nechybí. 

Nejlepší horolezecké boty na via ferrata

Asolo Magnum GV

Obrázek zobrazuje produkt Asolo Magnum GV MM grey:graphite A610 grey:graphite

Via ferrata je takový předstupeň do světa horolezectví. Jinými slovy, ačkoliv je to cesta zajištěná buď ocelovým lanem nebo železnými stupy, je to pořád cesta v nepřístupném skalnatém terénu a je na ni potřeba přizpůsobit obuv. 

Asolo Magnum jsou pevné a přesto velmi lehké polokotníkové boty z celokožené konstrukce s gumovým lemem, který chrání jak botu, tak nohu v terénu, kde o škrábnutí o skálu není nouze. Pata je vyztužená polyuretanovým klínem a tím by se mělo předcházet puchýřům způsobených tvrdými nárazy došlapů. U ferrat je velmi důležitá přilnavost boty. Asolo používá patentovanou podešev Vibram® Ground s hladkou špičkou. Pár bot váží přibližně 1 kilogram. Asolo Magnum jsou vyráběny v pánské i dámské verzi. 

Nejlepší horolezecké boty na zimní alpinistické výstupy

La Sportiva G5 EVO

Obrázek zobrazuje produkt La Sportiva G5 EVO

Boty do zimních hor nebo na ledolezení musí být mimo všechny ostatní parametry horolezeckých bot mimořádně izolační. U La Spotivy G5 EVO se o to stará čtyřvrstvá tepelná konstrukce s membránou GORE-TEX® Infinium Thermium a odizolovaná podrážka z Vibramu. I přesto boty zůstávají velmi lehké, váží jen okolo 1,7 kilogramu. Bota se na první pohled zdá beztvará, ale tento dojem dělá jen odolný svrchní návlek z vodoodpudivého materiálu. Bota se také přizpůsobí noze díky BOA stahování, které lze ovládat i se zmrzlými prsty v rukavicích. I na tyto boty lze připnout mačky. Jednoduše jsou do zasněžených hor a na ledovce ideální. Jediná nevýhoda je, že si za tyhle promyšlené boty budete muset docela provětrat peněženku. 

Nejlepší horolezecké boty na expediční lezení 

Mammut Nordwand 6000

Obrázek zobrazuje produkt Mammut Nordwand 6000 High

Technické, expediční horolezecké boty s vnitřní vyjímatelnou botou. To je Mammut Nordwand. Vynikají svými izolačními schopnostmi, které by vás měly uchránit až do mínus 35 stupňů Celsia. Takže vhodné třeba i do Kanady na zimní procházku! I přes izolaci se výrobce snažil držet hmotnost bot na uzdě, podrážka je z materiálu Vibram Litebase, který je odlehčený a pár bot tak váží jen necelé 2 kila. Dalším plusem jsou karbonové vložky, pogumovaná obsázka či aluminiová izolační vrstva a precizní šněrování. 

Stejně jako předchozí La Sportiva mají i tyto boty svrchní návlek s BOA stahováním a stejně tak patří k těm dražším kouskům na trhu.

5/5 - (83 votes)