Běhání po horách (Skyrunning, trailrunnig, fellrunning – říkejte si tomu, jak chcete) zažívá v posledních letech výrazný nárůst popularity. Světové značky se předhánějí v inovacích, a to jak na poli běžecké obuvi, tak i dalšího vybavení. Na takový delší výběh je ovšem potřeba s sebou také nést nějakou tekutinu, či jídlo. V tomto směru trh převálcovaly běžecké batůžky. Ale pro některé příležitosti jsou zbytečně velké, nepotřebné a třeba i nepraktické. Když není potřeba s sebou tahat termo navíc a tři litry vody, je tu příležitost pro sportovní ledvinku! Takový druh sortimentu vyrábí například česká značka Boll a na jeden z jejích produktů se tu podíváme.
Ledvinka Boll Fox II má příjemně placatý tvar, což velmi pomáhá její stabilitě, takže ani při rychlejších pohybech nikam neskáče a vlastně působí dojmem, jako by tam vůbec nebyla, a to od první minuty, co jsem si ji vzal. Velká plocha ledvinky Fox 2, která přiléhá na bedra zároveň obsahuje výztuhu, která alespoň v mém případě kromě očekávaného stabilizování ledvinky přirozeně podporuje i samotné držení těla. V zimním období může být ledvinka brána také jako další vrstva ochrany před zimou. Na tělo je pak upevněna jednoduchým pásem se zapínací přezkou a dostatečný rozsah pásu umožňuje nosit ledvinku lidem téměř všech šířkových kategorií.
Pohodlí při nošení ledvinky tedy máme úspěšně za sebou, pozitiva vládnou a můžeme tak přejít ke druhému důležitému tématu, a to ke kapacitě. Co se vejde a co už ne? Základem pro každého sportovce je dostatek tekutin a kapsa na lahev tedy životně důležitou součástí ledvinky. Výrobce nedodává žádný konkrétní typ lahve šitý přímo na míru, tak jsem při testování použil vcelku obyčejný plastový bidon. A světe div se, držel jako přibitý, ani jsem nemusel použít zajišťovací gumičku, které jsem si popravdě nejprve vůbec nevšiml. Lahev nevypadla ani v situaci, kdy jsem při nasazování otočil ledvinku vzhůru nohama nebo při přeskakování vysokých překážek. Také kapsa na zip splňuje základní požadavky každého uživatele a pojme očekávanou výbavu v podobě smartphonu, klíčů a nějakou tu tatranku, případně možná nějakou ultralehkou větrovku, ale nic navíc. Ledvinku tak není výhodné využít při nějakých opravdu dlouhých výbězích, zvlášť s rizikem proměnlivého či chladnějšího počasí.
A pomalu se tak dostáváme k nejvýraznějšímu mínusu a tím je horší manipulovatelnost. Je to z velké části daň za stabilní postavení ledvinky na bedrech a pevnou kapsu, ale je velmi obtížné si vytáhnout, byť jen lahev s pitím, a přitom s ledvinkou nerotovat a nechat ji na zádech. Jsem totiž zvyklý pít sice v malých množstvích, ale často, a obtíže při pravidelném sahání pro lahev tak lehce otráví jinak výborný dojem. A pokud bych si chtěl vzít třeba mobil a při tom nechat ledvinku na místě, musím požádat kamaráda.
Ale abych zakončil pozitivněji, i přes výše uvedený nedostatek se jedná o spolehlivý kus výbavy, který mohu s klidným srdcem doporučit všem aktivním milovníkům hor nehledě na to, zda brázdí bílou stopu nebo se prohánějí za každého počasí po úzkých trailech s dechberoucími výhledy. Pokud vyrážíte na pár hodin někam do terénu a potřebujete si s sebou vzít vodu a trochu podpůrných cukrů, tady máte úspornější alternativu k tradičním batůžkům. K sehnání je například na oficiálním webu výrobce za přijatelných 770 Kč v několika barevných variantách a s nezbytnými reflexními prvky.