Recenze a testy

Recenze sportovní ledvinky Boll FOX II

Recenze sportovní ledvinky Boll FOX II

Běhání po horách (Skyrunning, trailrunnig, fellrunning – říkejte si tomu, jak chcete) zažívá v posledních letech výrazný nárůst popularity. Světové značky se předhánějí v inovacích, a to jak na poli běžecké obuvi, tak i dalšího vybavení. Na takový delší výběh je ovšem potřeba s sebou také nést nějakou tekutinu, či jídlo. V tomto směru trh převálcovaly běžecké batůžky. Ale pro některé příležitosti jsou zbytečně velké, nepotřebné a třeba i nepraktické. Když není potřeba s sebou tahat termo navíc a tři litry vody, je tu příležitost pro sportovní ledvinku! Takový druh sortimentu vyrábí například česká značka Boll a na jeden z jejích produktů se tu podíváme.

Při běhu drží pevně, jako by tam ani nebyla
Při běhu drží pevně, jako by tam ani nebyla

Ledvinka Boll Fox II má příjemně placatý tvar, což velmi pomáhá její stabilitě, takže ani při rychlejších pohybech nikam neskáče a vlastně působí dojmem, jako by tam vůbec nebyla, a to od první minuty, co jsem si ji vzal. Velká plocha ledvinky Fox 2, která přiléhá na bedra zároveň obsahuje výztuhu, která alespoň v mém případě kromě očekávaného stabilizování ledvinky přirozeně podporuje i samotné držení těla. V zimním období může být ledvinka brána také jako další vrstva ochrany před zimou. Na tělo je pak upevněna jednoduchým pásem se zapínací přezkou a dostatečný rozsah pásu umožňuje nosit ledvinku lidem téměř všech šířkových kategorií.

Jednoduché a spolehlivé zapínání
Jednoduché a spolehlivé zapínání

Pohodlí při nošení ledvinky tedy máme úspěšně za sebou, pozitiva vládnou a můžeme tak přejít ke druhému důležitému tématu, a to ke kapacitě. Co se vejde a co už ne? Základem pro každého sportovce je dostatek tekutin a kapsa na lahev tedy životně důležitou součástí ledvinky. Výrobce nedodává žádný konkrétní typ lahve šitý přímo na míru, tak jsem při testování použil vcelku obyčejný plastový bidon. A světe div se, držel jako přibitý, ani jsem nemusel použít zajišťovací gumičku, které jsem si popravdě nejprve vůbec nevšiml. Lahev nevypadla ani v situaci, kdy jsem při nasazování otočil ledvinku vzhůru nohama nebo při přeskakování vysokých překážek. Také kapsa na zip splňuje základní požadavky každého uživatele a pojme očekávanou výbavu v podobě smartphonu, klíčů a nějakou tu tatranku, případně možná nějakou ultralehkou větrovku, ale nic navíc. Ledvinku tak není výhodné využít při nějakých opravdu dlouhých výbězích, zvlášť s rizikem proměnlivého či chladnějšího počasí.

Detail úložných prostorů
Detail úložných prostorů

A pomalu se tak dostáváme k nejvýraznějšímu mínusu a tím je horší manipulovatelnost. Je to z velké části daň za stabilní postavení ledvinky na bedrech a pevnou kapsu, ale je velmi obtížné si vytáhnout, byť jen lahev s pitím, a přitom s ledvinkou nerotovat a nechat ji na zádech. Jsem totiž zvyklý pít sice v malých množstvích, ale často, a obtíže při pravidelném sahání pro lahev tak lehce otráví jinak výborný dojem. A pokud bych si chtěl vzít třeba mobil a při tom nechat ledvinku na místě, musím požádat kamaráda.

Ledvinka Boll FOX II dobře přiléhá na záda
Ledvinka Boll FOX II dobře přiléhá na záda

Ale abych zakončil pozitivněji, i přes výše uvedený nedostatek se jedná o spolehlivý kus výbavy, který mohu s klidným srdcem doporučit všem aktivním milovníkům hor nehledě na to, zda brázdí bílou stopu nebo se prohánějí za každého počasí po úzkých trailech s dechberoucími výhledy. Pokud vyrážíte na pár hodin někam do terénu a potřebujete si s sebou vzít vodu a trochu podpůrných cukrů, tady máte úspornější alternativu k tradičním batůžkům. K sehnání je například na oficiálním webu výrobce za přijatelných 770 Kč v několika barevných variantách a s nezbytnými reflexními prvky.

Ohodnoťte tento příspěvek