Výběry nejlepších

Nejlepší kompasy 2021

Nejlepší kompasy 2021

Kompas je zařízení, které bylo vytvořeno ke spolehlivému určování světových stran, neboť disponuje volně pohyblivou magnetickou střelkou, jež reaguje na zemské magnetické pole. Měl by se tedy stát nedílnou součástí outdoorového vybavení, protože pak budete mít jistotu, že se v přírodě neztratíte. Aktuálně si navíc můžete pořídit rozličné kompasy, z nichž ty nejlepší naleznete na následujících řádcích.

Nejlepší kompas podle hodnocení uživatelů

Silva Field

Obrázek zobrazuje produkt SILVA Field

Silva Field je outdoorový kompas, který si s sebou můžete přibalit na túry a další aktivity v přírodě. Podle uživatelů je totiž výborně zpracovaný a zároveň skutečně spolehlivý. Pokud tedy hledáte kvalitní zařízení k určování světových stran, můžete se zaměřit právě na tento produkt, který zajišťuje zřetelné a snadné čtení. Kromě toho je osazen měřítky 1:25 000 a 1:50 000.

Kompas Silva Field je opravdu lehký, takže se jedná o kapesní zařízení. Ideální je přitom jak do dlaně dospělého, tak dětí, přičemž disponuje jednoduchou a spolehlivou konstrukcí. Opatřen je rovněž ovládacím kolečkem a spolehlivým úchopem DryFlex, deklinační stupnicí uvnitř kapsle a jistící šňůrkou na krk. Jako negativa uvádějí uživatelé absenci lupy, stejně jako obalu na ochranu proti poškození

Nejlepší z nejlevnějších 

BCB Explorer

Obrázek zobrazuje produkt Knoflíkový BCB Explorer

BCB Explorer je knoflíkový kompas, který aktuálně patří mezi uživateli k nejoblíbenějším, což má hned několik důvodů. Předně je jednoduchý a velmi malý (průměr má pouze 13 mm), díky své skladnosti se tedy např. perfektně hodí do KPZ (krabičky poslední záchrany). Navíc je spolehlivý, díky čemuž vždy přesně určíte světovou stranu. 

Knoflíkový kompas BCB Explorer je vyplněn olejem a navíc zaujme i svou pevností, neboť odolá tlaku až 24 kg. Od nákupu přitom zřejmě neodradí ani skutečně příznivá pořizovací cena. Na druhou stranu si uživatelé občas stěžují, že se kompas někdy „zatoulá“, takže může být i nepřesný, a uvnitř se mohou také vytvořit vzduchové bubliny. Přesto se jedná o kvalitního pomocníka pro nejrůznější outdoorové aktivity.

Optimální kompas na vodu

Sea Club

Obrázek zobrazuje produkt SEA CLUB Malý mosazný kompas s víkem

Vynález kompasu v minulosti zásadně ovlivnil mořeplavectví, protože člověku výrazně usnadnil orientaci. Aktuálně jsou již sice lodě obvykle vybaveny moderní elektronikou, na druhou stranu i kompas může být stále spolehlivým pomocníkem. Vzít si ho ostatně s sebou můžete i na kajak či člun. Pro tyto příležitosti je optimálním řešením Sea Club, který na první pohled zaujme krásným zpracováním a na druhý přesností.

Jedná s o malý mosazný kompas s víkem, který je produktem ruční výroby. Jde tedy o skutečně vizuálně zajímavé zařízení, které je vhodné i pro gravírování na obě strany. Může se tedy jednat i o zajímavý dárek. Uživatelé Sea Club doporučují také díky výbornému poměru jakost/cena. Musíte ovšem počítat s tím, že kvalit výrazně dražších zařízení nedosahuje. 

Optimální pro náročné navigátory

Silva Expedition S

Obrázek zobrazuje produkt Silva Expedition S

Pokud sháníte špičkově vybavený kompas pro náročné navigátory, sáhnout lze po zařízení Silva Expedition S, což je druhý produkt od této známé švédské společnosti v našem výčtu. Stejně jako Silva Field disponuje ovládacím kolečkem a spolehlivým úchopem DryFlex, jenž zajišťuje vysoký komfort při používání. Navíc zaujme i kvalitním provedením, jež má kladný vliv na zvýšenou odolnost

Silva Expedition S disponuje i nastavením magnetické deklinace, a to včetně stálého místního nastavení. Tento kompas také obsahuje mapová měřítka 1:25 000 a 1:50 000, dále GPS stupnici, sklonoměr pro vertikální úhly a luminiscenční body pro navigaci za tmy. Vybaven je rovněž praktickou lupou, jakož i bezpečnostní šňůrkou. Musíte ovšem počítat s vysokou pořizovací cenou, což je ovšem u takového zařízení pochopitelné. 

Doporučení redakce

Náramek Cattara Outdoor 

Obrázek zobrazuje produkt Cattara Náramek OUTDOOR s kompasem

Patříte-li mezi outdoorové nadšence, lze se zaměřit na náramek Cattara, který se může stát spolehlivým doplňkem do přírody. Předně je opatřen právě kompasem, tudíž vám pomůže s orientací, ale to není ani zdaleka všechno. Disponuje rovněž křesadlem (z magnesiové tyčky) a škrtátkem (z oceli s vysokým poměrem uhlíku). Můžete s ním tedy jednoduše rozdělat oheň. 

Škrtátko náramku Cattara Outdoor je navíc možné využít i jako pilku. Tento doplněk do přírody zaujme rovněž sadou k přežití, neboť obsahuje rovněž vlasce, háčky na ryby, tampony, sponky a čisticí ubrousek napuštěný alkoholem. Kromě toho je náramek pletený z paracordu (špičkové nylonové lanko), díky čemuž ho můžete rozplést a použít jako provaz. Jedná se tedy o skutečně vynikající řešení do přírody.

5/5 - (82 votes)