Výběry nejlepších

Nejlepší lavinové batohy 2021

Nejlepší lavinové batohy 2021

Lavinové batohy jsou v posledních letech stále využívanější součástí skialpinistického vybavení, ale uplatnění mohou nalézt i při dalších aktivitách v horách. Tato zavazadla disponují oproti běžným batohům systémem, který výrazně zvyšuje šanci zůstat na povrchu „tekoucí“ laviny. Obsahují totiž airbag, díky jehož nafouknutí zvětšíte svůj objem. Podívejme se tedy na nejlepší lavinové batohy, které máte v současné době k dispozici.

Nejlepší lavinové batohy

Pieps JetForce Tour Pro 34 

Obrázek zobrazuje produkt Pieps JetForce Tour Pro 34l yellow

Mezi lavinovými batohy patří k velmi oblíbeným produkty Pieps JetForce, přičemž k dispozici máte i variantu Tour Pro s objemem 34 l, takže pojme nejrůznější vybavení. Právě JetForce je přitom první lavinová airbag technologie, jež používá k nafouknutí (200l) ochranné vaku turbo ventilátor, což zajišťuje skutečnou rychlost. Vak je totiž nafouknut za 3,5 sekundy. Následně udržuje tlak po dobu 180 sekund, čímž vytvoří vzduchovou kapsu a usnadní případnou záchranu.

Lavinový batoh JetForce Tou Pro navíc uživatelé doporučují i pro možnost trénování, neboť ochranný vak lze snadno složit a vložit zpět do batohu. Nácvik aktivace lze tedy provádět i doma. Batoh potěší také odolnou LiPol baterií a automatickou kontrolou, případně speciální lavinovou kapsou na lopatu a sondu. Na druhou stranu musíte počítat s opravdu vysokou pořizovací cenou, neboť toto zavazadlo rozhodně neseženete za „hubičku“.

Ortovox Ascent 28 S Avabag Kit

Obrázek zobrazuje produkt Ortovox ascent avabag kit 28l světle zelená

Další velmi oblíbený lavinový batoh nese název Ortovox Ascent 28 S Avabag Kit. Inzerován je přitom jako ideální na skitouring pro muže i pro ženy. Toto zavazadlo disponuje lavinovým systémem Avabag, který byl vyrobený ve Švýcarsku a funguje na principu tzv. Venturiho efektu, kterému se říká rovněž  hydrodynamický či aerodynamický paradox. Díky němu přitom není na rozdíl Pieps JetForce opatřen žádnou elektronikou. Přesto je velmi funkční. 

Ortovox Ascent 28 S Avabag Kit má objem 28 l a opatřen je třemi kapsami, takže nabízí dostatek prostoru na veškeré vybavení. Na tom se ostatně podílí i skutečnost, že lze lavinový systém vyjmout, takže batoh je navíc možné nosit kdykoli a kdekoli. Navíc je komfortní, neboť má 3D zádový systém, široký bederní pás a ergonomicky tvarované ramenní popruhy. Uživatele navíc potěší i výrazně nižší cena než u Pieps JetForce, na čemž se podílí právě absence elektroniky.

Optimální řešení pro náročnější výstupy

Mammut Ultralight Removable Airbag 3.0

Obrázek zobrazuje produkt Mammut Ultralight Removable Airbag 3.0 20l oranžová

Mammut Ultralight Removable Airbag 3.0 je velmi lehký lavinový batoh, neboť váží pouze 1 510 g. Navíc disponuje vyměnitelným systémem airbag 3.0, bez něhož váží pouhých 500 g, takže vás (nejen) při outdoorových aktivitách nebude jakkoli limitovat. Na druhou stranu zaručuje velký prostor pro to, abyste si s sebou na túru či na lyže do hor vzali naprosto vše, co budete potřebovat. Jeho objem totiž činí dostatečných 20 l

Lavinový batoh Mammut Ultralight Removable Airbag 3.0 zároveň umožňuje přístup do hlavní komory i ze zadní části batohu a potěší i dalšími zajímavými vlastnostmi. Zaujme totiž diagonálním nosičem lyží, držákem na cepíny, bočními kompresními popruhy, odnímatelnou zádovou vycpávkou anebo kompatibilitou s hydratačním systémem. Tento batoh je navíc opět výrazně levnější než předešlá zavazadla, na druhou stranu jejich kvalit nedosahuje

Zaujalo nás

Ferrino Breathe Safe 25 

Obrázek zobrazuje produkt Ferrino BREATHE SAFE 25 black

Ferrino Breathe Safe 25 je poměrně specifické zavazadlo, protože jej nelze tak úplně počítat mezi lavinové batohy. Neobsahuje totiž airbag. Na druhou stranu vám může v případě laviny zachránit život. Jak už totiž napovídá sám jeho název, opatřen je systémem, jež usnadňuje dýchání pod sněhovou vrstvou. Jeho součástí je totiž respirátor. Navíc je opatřen lavinovým systémem Recco, který je založený na radarové technologii napomáhající při hledání obětí v lavinách.

Ferrino Breathe Safe 25 disponuje objemem 25 l, přesto je velmi lehký, když váží pouze 1 150 g, takže vás nebude při freeridových a skialpových aktivitách, pro které je primárně určen, jakkoli limitovat. Navíc je komfortní, neboť disponuje polstrovanými a prošívanými zády a ramenními popruhy z prodyšné síťoviny, ale také bederním pásem a stehenním popruhem. Tomu, že batoh neobsahuje airbag, odpovídá i pořizovací cena. Oproti dalším zavazadlům v našem výčtu je totiž opravdu výrazně lacinější

5/5 - (83 votes)