Výběry nejlepších

Nejlepší lavinové vyhledávače 2021

Nejlepší lavinové vyhledávače 2021

Lavinové vyhledávače jsou zařízení, kterým se lidově říká „pípáky“. Pracují přitom na principu přijímače a vysílače, a to na mezinárodně ujednané vlnové délce 457 kHz. Většina přístrojů přitom udává o poloze zasypaného jak vizuální, tak akustickou informaci. Jedná se tedy o nezbytné vybavení do hor, které využívá i horská služba. Na následujících řádcích jsme se proto zaměřili na aktuálně nejlepší lavinové vyhledávače na českém trhu.

Nejlepší podle hodnocení uživatelů

Mammut Barryvox 

Obrázek zobrazuje produkt Mammut Barryvox

Digitální lavinový vyhledávač Barryvox vyvíjí švýcarská společnost Mammut, které se specializuje na horolezecké a trekkingové vybavení, už zhruba 50 let. Není tedy divu, že se jedná o jedno z nejlepších a nejvyhledávanějších zařízení na trhu. Jde totiž o jednoduchý a účinná vyhledávač s velkým dosahem, který činí až 70 metrů na povrchu. Navíc ukazuje směr, vzdálenost a počet zasypaných, přičemž dokáže zpracovávat více signálů najednou.

Mammut Barryvox umožňuje vyhledávání v pásmu 180°, disponuje akustickou podporou a především zajišťuje precizní vyhledávání na desítky cm, což je v kritických situacích opravdu důležité. Navíc jde o systém se třemi anténami, který celkově zaujme snadným ovládáním a rychlým nastavením. Uživatelům tak může vadit pouze poněkud vyšší cena. Jedná se nicméně o vysoce kvalitní zařízení, u nějž je jasné, že nebude za „hubičku“.

Pieps DSP Sport

Obrázek zobrazuje produkt Pieps DSP Sport

Další lavinový vyhledávač, kterému není podle mnoha uživatelů co vytknout. Pieps DSP Sport je tří-anténové a plné digitální zařízení (Mammut Barryvox umožňuje přepnutí na analog), které disponuje šířkou prohledávaného pásma 50 m, přičemž má digitální dosah 60 metrů ve tvaru kruhu. Na displeji zobrazuje informace o směru a vzdálenosti k zasypanému, přičemž je vybaven i funkcí, která umožňuje snadněji hledat více zasypaných osob najednou.

Pieps DSP Sport si uživatelé vybírají právě díky velkému dosahu ve všech směrech bez ohledu na pozici. Jedná se tedy o kvalitní produkt, který se v horách v zimním období rozhodně neztratí, neboť jde o zařízení nové generace, které je hardwarově i softwarově vylepšené. Milovníky lyžování, horské turistiky nebo horolezce pak samozřejmě neodradí ani příznivější cena, neboť toto zařízení je aktuálně o 1 000 Kč levnější než Mammut Barryvox. 

Ideální lavinový vyhledávač v poměru cena/výkon

Ortovox ZOOM+

Obrázek zobrazuje produkt Ortovox- ZOOM+

Pokud hledáte lavinový vyhledávač, který bude opravdu cenově výhodný, můžete se určitě zaměřit na ZOOM+, což je spolehlivé zařízení od německé společnosti Ortovox, která se proslavil zejména vyhledávačem F2 z roku 1980. Patří tedy rovněž mezi stálice ve výrobě těchto produktů. Ortovox ZOOM+ přitom zaujme nejen maximálním uživatelským komfortem, ale především praktickými vlastnostmi, pro které si je vybrala i Horská služba České republiky.

Lavinový vyhedlávač Ortovox ZOOM+ je opatřen Smart Antenou, která eliminuje riziko minutí zasypaného, neboť nezáleží, v jaké je poloze. Navíc má Recco reflektor, jenž má za dobrých podmínek dosah až 200 m, přičemž může nalézt více zasypaných. Zařízení zároveň disponuje hned třemi funkcemi, které garantují spolehlivost. Jedná se např. o Self Test, díky němuž vyhledávač kontroluje své funkce v pravidelných tříminutových intervalech.

Optimální zařízení do kapsy

BCA Tracker3

Obrázek zobrazuje produkt BCA Tracker3

Pokud sháníte lavinový vyhledávač, který se jednoduše vejde do kapsy, máte hned několik možností. Velmi zajímavé řešení představuje např. BCA Tracker3, což je nejmenší a nejlehčí produkt od americké společnosti BCA (Backcountry Access). Jedná se tedy o velmi skladné zařízení, které vás nebude limitovat ani rozměry, ani hmotností. Zároveň se ale samozřejmě jedná o vysoce kvalitní vyhledávač, jenž splní všechny vaše požadavky.

BCA Tracker3 je snadno ovladatelný a zároveň umožňuje okamžité zobrazení dat v reálném čase. Zaujme rovněž funkcí potlačení signálu u nalezeného zasypaného, skenovací funkcí pro účinnější organizaci vyhledávání, stejně jako funkcí automatického přepnutí z vyhledávacího režimu do vysílacího režimu. Lavinový vyhledávač BCA Tracker3 je sice dražší, svou cenou ovšem v tomto sortimentu nijak výrazně nevybočuje.  

Doporučení redakce

Mammut Barryvox Package

Obrázek zobrazuje produkt Mammut Barryvox Package

Výše jsme uvedli, že lavinový vyhledávač Barryvox aktuálně patří k nejoblíbenějším. Jeho vývoj započal už před více než 50 lety, a to na konci 60. let 20. století. Od té doby jej společnost Mammut neustále vylepšuje. V roce 1998 tak například tehdejší model zavedl druhou antén. V současné době se už ovšem jedná o tří-anténové zařízení, které je digitální. O jednotlivých vlastnostech už jsme se ostatně blíže rozepsali výše.

Barryvox Mammut si přitom aktuálně můžete pořídit v zajímavém setu, který obsahuje nejen tento lavinový vyhledávač, ale také další vybavení pro rychlou a efektivní záchranu. Jeho součástí je totiž rovněž teleskopická sonda Probe 240, stejně jako Alugator Ride, což je velmi pevná lopata. Pokud tedy sháníte náležité vybavení do hor, zaměřit se můžete právě na Mammut Barryvox Package, což je navíc cenově výhodná sada

5/5 - (83 votes)