Výběry nejlepších

Nejlepší freeride lyže 2021

Nejlepší freeride lyže 2021

Freeride lyže jsou určeny pro jízdu ve volném terénu, čemuž jsou také svou konstrukcí uzpůsobeny. Obvykle bývají širší než „běžné“ lyže (minimální šířka pod vázáním činí 90 mm) a často jsou také delší. Zároveň mají velký rocker ve špici, jenž umožňuje lepší jízdu v hlubokém sněhu. Tento druh lyžování je v posledních letech neustále populárnější, proto se na následujících řádcích zaměříme na aktuálně nejlepší freeride lyže pro muže i pro ženy, stejně jako pro začátečníky i pokročilé.

Nejlepší freeride lyže pro muže

Atomic Backland 85 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Atomic Backland 85 20:21

Atomic Backland 85 model 2020/2021 je vhodný pro freeridové lyžování i skialpinismus, umožňuje tedy bez větších problémů stoupat do kopce. Tyto lyže z řady Backland od rakouské společnosti Atomic disponují ultralehkým dřevěným jádrem a jsou velmi dobře vyvážené, takže usnadňují pohyb. Můžete se tedy jednat o ideální řešení pro začátečníky i pro pokročilé freeride lyžaře. Nezáleží tedy na tom, kolik máte s tímto typem lyžování zkušeností.

Freeride lyže Atomic Backland 85 20/21 mají rocker ve špici, který umožňuje lyžovat na jakémkoli typu sněhu. Budete se s nimi tedy moci vydat na tvrdý sníh i do prašanu a problémy vám nebudou činit ani hlubší závěje. Na všech typech povrchů se totiž budete cítit stabilně a budete moci jednoduše zatáčet. Pokud tedy právě nyní sháníte pánské freeride lyže, můžete sáhnout právě po aktuálním modelu Atomic Backland 85 20/21. 

Nejlepší freeride lyže pro ženy

Nordica Santa Ana Free 104 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Nordica Santa Ana Free 20:21

Pokud byste chtěli najít nejlepší freeride lyže pro ženy, často narazíte na produkty italské společnosti Nordica. Mezi nimi patří aktuálně k nejlépe hodnoceným Nordica Santa Ana Free 104, a to model 2020/2021. Jedná se o freeridové/all-mountain lyže, které disponují kvalitní technologií špičky. Ta má specifická tvar a je velmi lehká. Lyže tak umožňují jízdu v hlubokém sněhu mimo sjezdovky a navíc jsou vysoce stabilní, což ocení každá freeride lyžařka.

Freeride lyže Nordica Santa Ana Free 104 20/21 mají jádro z lehkého dřeva balsa a boční stěny z ABS, díky čemuž není ani v náročném terénu potřeba vynakládat tolik síly. Lyže totiž velmi dobře reagují a usnadňují oblouk na jakémkoliv povrchu, takže umožňují dělat krátké a ostré zatáčky. Hodí se tedy i do náročnějších podmínek. Musíte ovšem počítat s tím, že se jedná o dosti drahé lyže, takže vás nebudou stát pouze pár tisíc korun.

Nejlepší juniorské freeride lyže

Rossignol Blackops Smasher 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Rossignol Blackops Smasher 20:21

Freeride lyže Rossignol jsou obecně hodnoceny jako jedny z nejlepších na trhu, což platí i pro Rossignol Blackops Smasher 20/21. Tento model je přitom optimální řešením pro pokročilé juniorské jezdce. Zaujmou už jádrem Poplar Wood, díky němuž zaručují vyváženou kombinaci pružnosti, stability a nízké hmotnosti, což je pro lyžování ve volném terénu velmi důležité. Navíc se plynule ovládají, takže zvyšují adrenalinový prožitek.

Rossignol Blackops Smasher 20/21 mají samozřejmě freeride rocker ve špičce, který zvyšuje přilnavost a umožňuje jednoduchou manipulaci v prašanu. Lyže lze ovšem plynule ovládat v jakýchkoli sněhových podmínkách. Pokročilí jezdci navíc rádi jezdí rychle, proto umožňují pohodlnou a stabilní jízdu i ve větší rychlosti. Jestliže tedy aktuálně sháníte nejlepší juniorské freeride lyže, můžete vsadit právě na tuto variantu, a to i díky příznivé pořizovací ceně

Optimální pro agresivnější jezdce

K2 Mindbender 108 Ti 20/21

Obrázek zobrazuje produkt K2 Mindbender 108 Ti 20:21

Sháníte-li aktuálně freeride lyže, které jsou určeny výhradně pro pokročilé lyžaře, můžete se zaměřit na K2 Mindbender 108 Ti 20/21. Tento model je totiž určen pro agresivnější jízdu ve volném terénu. Disponuje technologií Titanal Y-Beam, která zajišťuje stabilituvýtečnou manévrovatelnost. Navíc umožňuje drift potřebný právě pro freeride. Titanal je přitom vysoce pevná, teplem zesílená a převážně hliníková slitina, která bývá u tohoto druhů lyží hojně využívána. 

Lyže K2 Mindbender 108 Ti 20/21 umožňují jízdu v hlubokém sněhu, ale také na rychlých plochách, přičemž potíže vám s nimi na nohou nebude činit ani prašan. Přenos výkonu je totiž výrazně zvýšen s nadrozměrnými ABS bočními stěnami. Za jediné negativum tak uživatelé považují pouze vyšší pořizovací cenu, čímž se tyto lyže neliší od Nordica Santa Ana Free 104 20/21. Pokud ovšem chcete opravdu špičkové lyže, musíte počítat s nemalými výdaji při jejich pořízení. 

Zaujalo nás 

Head KORE 105 20/21

Obrázek zobrazuje produkt Head KORE 105 20:21

Freeride lyže Kore od rakouské společnosti Head se v žebříčcích nejlepších produktů pro tento typ lyžování pravidelně umísťují na předních příčkách. V současné době jsou přitom asi nejlepšími lyže Head KORE 105 20/21, které se perfektně ovládají i v prašanu, ale umožňují jízdu i na umělých sjezdovkách. Ačkoli mají šířku pod vázáním 105 mm, jedná se o nejlehčí lyži tohoto typu na trhu, a to díky technologii LYT a jádru ze dřeva koruba. 

Říká se, že by freeride lyže Head KORE 105 20/21 měly být vzhledem ke svým rozměrům dvakrát těžší. Díky své nízké hmotnosti a perfektním vlastnostem nabízejí vysokou citlivost a přesné ovládání, takže vám umožní mít plnou kontrolu i na strmých a stísněných místech. Ačkoli uživatelé většinu vlastnosti kvitují, mnoho lyžařů odradí opravdu vysoká pořizovací cena. Aktuálně se totiž jedná o jedny z nejdražších freeride lyží na trhu, na které můžete narazit.

5/5 - (83 votes)