Nezařazené

Závod 11 cities pohledem Richarda Wiesnera

Závod 11 cities pohledem Richarda Wiesnera

Jste vášnivým paddleboardistou a hledáte extrémní výzvu? Závod SUP 11-city tour je ambiciózní výzva, která do škatulky „extrémních“ počinů jistě zapadá. Jen si to představte, 220 km kilometrů dlouhá trasa napříč 11 historickými městy v holandském Frísku, a to celé nonstop bez přestávky.

Každým rokem tato akce roste na popularitě, a i letos se očekává hojná účast s více než 200 závodníky z různých koutů světa. Kromě velké výzvy v podobě dlouhé trasy, na každého závodníka čeká také místní nevyzpytatelné počasí, které je pro danou oblast tolik typické. Jedním ze závodníků, který má již tento ultrazávod za sebou je i Čech Richard Wiesner.

Sám Wiesner se účastní trialových ultramaratonů již od roku 2015, poté co se doslechl, že se podobně intenzivní závod dá odjet i na paddleboardu, dlouho neváhal a vyrazil jej okusit na vlastní kůži. „Závod znám ještě z let, kdy se jezdil v zimě na bruslích, o jeho letní variantě jsem se dozvěděl v létě 2020, cca 3 měsíce před mým prvním startem.“ uvedl na otázku, jak se k takovému závodu člověk dostane.

Zatím se do závodu může přihlásit každý, kdo si na tuto náročnou trasu troufne. To však rozhodně neznamená, že to je závod pro každého a že jej každý dokončí. „Je to opravdu extrémní závod, do kterého se nežene moc lidí, na vodě strávíte klidně i přes 30 hodin. Závod nemá žádná kvalifikační kritéria, pouze je daný časový deadline a po jeho uplynutí je závodník stažen ze závodu.“ doplňuje Wiesner.

Sám Wiesner přitom na první pohled není typickým vytrvalcem. Mohutná a svalnatá postava nezapře Richardovu veslařskou minulost. Sám to však vnímá jako obrovskou nevýhodu. „Kolik si viděl 105 kilových ultrazávodníků? Já jsem většinu své sportovní kariéry trénoval na 6minutové závody ve veslování, kde byla třeba silová vytrvalost. Život mě pak odvál k horám, VHT, ultrazávodům. Vždy, když stojím na startu (a je jedno jestli v běhu, paddlu, atd.) vypadám tam jak táta, který vede děti do školky. Prostě 70 kilový kluci jsou jiný svět…“ dodává s úsměvem při otázce na svůj somatotyp.

Trénink na takovou akci není otázkou pár dní či týdnů. Wiesner se připravuje na akce, které vyžadují 15 hodin a více výkonu již několik let. Klasický hodinový trénink mu během extrémní námahy moc nepomůže. „Prostě nechat zvykat tělo na mnohahodinové zatížení.“ Komentuje svůj běžný režim.

Není to však jen o fyzické připravenosti, u takto náročných podniků jde i o psychické rozpoložení. „Krize vždycky přijdou, teda ty fyzické. Pak je tu hlava, která to ukočíruje. Tělo začne odmítat již po pár hodinách, ale psychickou krizi jsem asi nikdy neměl. Kvůli tomu to dělám. Dnešní kouči a různí mentoři tomu říkají stav flow, já tomu říkám, že mám v hlavě prázdno, prostě tam nic není, soustředíš se jen na každý jeden krok či záběr. Já si vlastně většinu závodu nikdy nepamatuju.

Wiesnerovu stravu během ultra maratonů tvoří především tvrdé sýry, polévky, pečivo, ale při extrémním energetickém výdeji mu přijde vhod i třeba chleba se sádlem. Energetické gely a tekutou stravu jeho tělo odmítá. Většinu věcí má, na předem naplánovaných, záchytných bodech u pozemního týmu. Na paddleboardu veze tak jen to nejnutnějších na příštích pár hodin. Každý gram navíc je přeci jen znát.

Letos se chystá vstoupit do závodu ve dvou rolích. Jako trenér pětičlenného týmu, který se zúčastní nonstop závodu (jezdí se i pětidenní verze závodu pozn. red.). A také jako závodní parťák pro Martina Zikmunda, kterého by chtěl provést do cíle jako vůbec prvního parapaddleboardistu v historii závodu.

Na otázku, jak vidí svoje šance na dokončení závodu odpovídá s pokorou. „Je to venkovní sport a strašně záleží na počasí. Tím, že se do tohohle závodu opravdu nepustí ze své podstaty jen tak někdo, tak jej moc lidí nevzdává. Je ale mnoho lidí, kteří nedokáží přijet v limitu.“

Závěrem Wiesner ještě děkuje sponzorům Snowboardel, Ultina a ASV. Bez jejichž podpory by se do přípravy ani závodu samotného nemělo smysl pouštět. Nám už nezbývá nic jiného než jim v tomto odvážnému počinu držet palce.

O závodu SUP 11-Cities

Během paddleboardového závodu SUP 11-City Tour závodníci ujedou během nonstop či 5-denního závodu přes 220 kilometrů a projedou jedenácti starobylými městy napříč provincií Frísko v Holandsku. Závod od roku 2009 kopíruje historickou trasu, kterou bruslaři po desetiletí zdolávali na ledních bruslích.

Každým rokem tato akce roste na popularitě a i letos se očekává hojná účast s více než 200 závodníky z různých koutů světa. Kromě velké výzvy v podobě dlouhé trasy na každého závodníka čeká také místní nevyzpytatelné počasí, které je pro danou více než typické.