Recenze a testy

Recenze čelovky Fenix HL60R

Recenze čelovky Fenix HL60R
recenze čelovky Fenix HL60R
recenze čelovky Fenix HL60R

Stále častěji podnikám různé noční túry a výlety, začal jsem se tedy poohlížet po nové čelovce, která by splňovala mé dva hlavní požadavky – vysoký výkon + vodotěsnost. Shodou okolností se na začátku roku objevila na trhu nová čelovka Fenix HL60R, která splňovala jak vysoký výkon, tak i vodotěsnost (Standard IPX-8 splňují však i další modely od Fenixu – například „sesterská“ HL55, nebo HP12.) Čelovku mi pro testování poskytl eshop Kronium a já Vám po několika týdnech používání mohu přinést její recenzi.

Fenix HL60R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Tělo čelovky a jeho zpracování

Na první pohled působí čelovka hodně bytelně, a ve srovnání s mojí původní (Petzl Tikka 2) je však trochu těžší (i s akumulátorem váží necelých 170 g). Není tedy dle mě úplně vhodná na dynamické sporty, jako je rekreační běhání či kolečkové brusle (pokud však běháte delší trasy nebo v těžším terénu, tak bych po HL60R přeci jen sáhnul – ten výkon a výdrž baterie za těch pár gramů navíc stojí :)). Tato vyšší hmotnost čelovky Fenix HL60R je způsobena zejména interním li-ion akumulátorem s kapacitou 2600 mAh.  Já jsem váhu bral jako malou daň za vysoký výkon a dlouhou výdrž.  Samotné tělo čelovky je vyrobeno z leteckého hliníku, a je poměrně lehké a zejména odolné, takže nemusíte mít obavy, pokud vám čelovka náhodou někde upadne.

Čelovku je možné v držáku otáčet v poměrně širokém rozsahu, takže si směr světla můžete upravit dle toho, jestli zrovna luštíte mapu, jdete temným lesem nebo ji máte na hlavě při jízdě na kole.

HL60R - detail nabíjecí zdířky
HL60R – detail nabíjecí zdířky

V mém „osobním testu“ vodotěsnosti čelovka také obstála. Měl jsem ji jednak na několika výletech za špatného počasí, a jednak jsem ji ponořil doma na několik desítek minut do nádoby s vodou. Trochu jsem měl obavy, že by se voda do čelovky mohla dostat zejména skrz USB vstup pro nabíjení. Ale naštěstí se tak nestalo.

Výkon a režimy svícení

HL60R je osazena LED diodou Cree XM-L2 T6 s dosvitem až 116 metrů. Tato dioda má dle výrobce teplejší odstín a zajistí tak v přírodě věrnější barvy a vyšší kontrast. Přestože mohu tuto čelovku srovnat jen s modelem Petzl Tikka 2, tak mi přijde světlo opravdu lepší.

HL60R disponuje 6 světelnými režimy – 5× bílé světlo různé intenzity + 1× červené světlo. Celkem jsou v čelové svítilně 3 diody (jedna XM-L2 T6 a dvě malé červené diody). Trochu jsem před koupí váhal, jestli mi nebude chybět režim „blikání“, ale došlo mi, že u původní čelovky jsem jej využil opravdu hodně sporadicky, možná vůbec. Takže mi absence tohoto režimu ani tak nevadí.

HL60R - diody
HL60R – diody

Výdrž akumulátoru + nabíjení

Výdrž se mění dle toho, jaký režim výkonu používáte. Na nejvyšší výkon (950 lumenů) vydrží svítit „pouhých“ 48 minut, ale tento režim využijete spíše výjimečně jen v nejnáročnějším terénu nebo ve chvílích, kdy kolem sebe potřebujete osvětlit co nejvíce prostoru. Na běžných pěších výletech obvykle používám druhý (50 lumenů) nebo třetí (150 lumenů) režim bílého světla. Při těchto výkonech dokáže čelovka svítit od 10 do 29 hodin. Na nejslabší výkon (5 lumenů) se doba svícení pohybuje kolem 100 hodin.

  • červené světlo 1 lumen (100 hodin)
  • 5 lumenů (100 hodin)
  • 50 lumenů (29 hodin) – používám nejčastěji
  • 150 lumenů (10 hodin) – používám nejčastěji
  • 400 lumenů (3 hodiny)
  • 950 lumenů (48 minut)
Porovnání HL60R a zapalovače
Porovnání HL60R a zapalovače

Akumulátor je možné nabíjet přímo v čelovce pomocí usb kabelu, který je v balení přiložen. Případě je možné dokoupit externí nabíječku a adaptér do sítě nebo do zapalování v autech. Výrobce udává dobu nabíjení cca 4 hodiny. Pokud budete cestovat a nebudete mít možnost dobíjet cestou baterii, tak je možné si koupit náhradní akumulátor, který vyjde na přibližně 350 Kč. Přikoupit si samozřejmě můžete také další li-ion akumulátory s rozličnými kapacitami. Pokud použijete akumulátor s kapacitou 3 400 mAh, dosáhnete o 20% delší výdrže. Případně můžete použít i jednorázové CR123 baterie, známé coby foťákovky.

Ovládání čelovky

Na hliníkovém těle najdete pouze jedno tlačítko, kterým lze čelovku zapnout/vypnout a zároveň měnit režimy svícení. Za velkou výhodu považuji, že si čelovka „pamatuje“ poslední použitý režim a při opětovném zapnutí svítí stejnou intenzitou jako naposledy.

S ovládáním jsem si zprvu nevěděl rady a pomohl mi až návod. Návody čtu zásadně až tehdy, když si nevím rady J. Čelovka se zapíná a vypíná dlouhým stiskem tlačítka. Pokud při vypnuté čelovce zmáčknete tlačítko krátce, tak se dozvíte (pomocí blikání diod v různé kombinaci) míru vybití akumulátoru. Naopak, pokud je čelovka již zapnuta, tak krátkým stiskem tlačítka měníte režimy. Ty se mění od nejslabšího k nejintenzivnějšímu – což také považuji za výhodu, protože oči si zvykají na stále intenzivnější světlo postupně.

čelovka s akumulátorem a krytem akumulátoru
čelovka s akumulátorem a krytem akumulátoru

Závěr

Pokud u vás nejsou noční výpravy a přechody hor nic neobvyklého, a hledáte spolehlivou a výkonnou čelovku, tak model HL60R doporučuji. Prvotní investice je poměrně větší (doporučená maloobchodní cena včetně akumulátoru a USB kabelu je 2 099 Kč), ale této ceně odpovídá kvalita zpracování i vysoký výkon čelovky. Takže když čelovku neztratíte, tak určitě bude sloužit hodně let. Sám výrobce na ní poskytuje nadstandardní pětiletou záruku.

Pokud jsou však noční výlety pro vás spíše výjimečné, nebo hledáte nějakou lehčí čelovku , tak bych od Fenixu doporučil například modely HL50 nebo HL23, které mají sice nižší výkon, ale například pro rekreační běh nebo běžnou turistiku jsou plně postačující.

Fenix HL60R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek