Recenze a testy

Recenze stanu Coleman Cobra 2

Recenze stanu Coleman Cobra 2

Hledáte skladný, lehký a cenově dostupný stan pro dvě osoby, který s vámi může cestovat pohodlně přidělaný k boku batohu nebo snadno sbalený při toulkách na kole? Příbytek, který se díky své váze na výpravách nepronese, a přesto nabídne komfort pro spaní i místo na ukrytí batohů? Zkuste Coleman Cobra TM 2. My vybírali podle jiných recenzí stanů a zvolili Coleman, jehož recenzi vám přinášíme.

stan Coleman Cobra 2
stan Coleman Cobra 2

Stan Coleman Cobra TM je dítkem edice turistických dvouplášťových light stanů od známého výrobce Coleman. Vyrábí se ve verzích pro dvě osoby i prostorově větší pro tři osoby. My si přiblížíme Cobru určenou pro dva cestovatele. Podle výrobce je výsledkem snahy vyrobit co nejlehčí stan pro dvojici, který by byl zároveň i vysoce praktický.

Pojďme se podívat blíž. Parametry stanu jsou jasně dané:

Vnější stan: polyester, 3000 mm, PU zátěr

Vnitřní stan: prodyšný polyester a neprůhledná síťovina

Podlážka: polyester, PU zátěr, 5000 mm, přelepené švy

Konstrukce: duralová slitina 7001-T6

sbalený stan Coleman Cobra 2
sbalený stan Coleman Cobra 2

Rozměry sbaleného stanu výrobce uvádí jako 48 x 18 x 15 cm. V reálu je ale bez větší námahy možné stan sbalit i do o několik centimetrů menších rozměrů a to i díky kompresním páskům na obalu. Obal na stan je štědře velký, takže se do něj stan velmi pohodlně ukládá ať maximálně sbalený, nebo jen tak ledabyle volně poskládaný. Hmotnost se pohybuje příjemně nízko, a to kolem 2,1 kg.

Stan se opravdu snadno a rychle staví. Praktické je, že se oba pláště, byť je možné je od sebe „odkolíkovat“, staví najednou, což může být výhodou zejména při manipulaci v dešti. Dvě duralové tyče se provlékají pouze dvěma krátkými tunýlky vně stanu a čtyřmi úchytky. Bohužel Cobra není ze své konstrukční povahy samonosná. Aby se stan nekácel, je nutné ho dostatečně ukotvit, a to mimo konců duralových tyčí minimálně i v hlavě a nohách stanu. Pak bude pevně stát.

Rozměry stanu
Rozměry stanu

Cobra se pyšní tunelovou konstrukcí s minimální výškou v nohách tak, aby co nejlépe svým tvarem odolávala náporům větru. Na délku měří úctyhodné 3 metry (257cm u vnitřního stanu). To je dost, aby se do nohou daly pohodlně schovat dva batohy (vyzkoušeno s batohy 38l) tak, aby neubírali na pohodlí při nocování. Z profilu stan nejprve prudce nabere výšku a poté se postupně snižuje. V nejvyšším místě naměříme 82cm (77cm u vnitřního stanu) a v nejnižším místě – v nohách stanu pak 35cm (30cm  u vnitřního stanu). Výškově Cobra nenabízí takové pohodlí, jako je u stanů obvyklé, v tomto případě se znatelně hledělo na každý centimetr, aby výsledná váha byla co nejnižší. Ovšem v nejvyšším místě stanu se dá posadit, i když místo nad hlavou už skoro žádné nezbývá.

Půdorysně se stan rozšiřuje ze 100cm (90cm u vnitřního stanu) v hlavě na 235 cm (125cm u vnitřního stanu) a poté se opět zužuje na 60cm (58cm u vnitřního stanu) v nohách.

Svými rozměry určitě nenadchne dva hromotluky, kteří by možná měli trochu problém se do stanu ve dvou pohodlně vměstnat, ale dva průměrně rostlí jedinci se v Cobře vyspí pohodlně. Jednotlivci pak nabídne skutečně značný komfort. Je nutné si uvědomit, že tento stan není určený na týdenní lelkování v kempu, ale je to parťák na dobrodružnější cesty, kdy se každé kilo navíc počítá. A tomu je podřízená i celá konstrukce stanu. I přesto nepůsobí stísněně a dá se v něm v pohodlí přespat, ale i například trávit delší dobu ukrytí před nepřízní počasí.

Vchod do stanu Coleman Cobra 2
Vchod do stanu Coleman Cobra 2

Co Cobře chybí uvnitř, to se snaží co do prostoru dohnat po obvodu. Po obou stranách jsou celkem rozměrné apsidy bez podlážky. Které mohou sloužit jako úložný prostor nebo závětří při vaření. Výrobce uvádí, že stan má dva vchody. To je sice pravda, ale platí to pouze pro vnitřní stan. V reálu to znamená, že do stanu se dostanete pouze jedním vchodem, tedy pouze jedna apsida je přístupná zvenku, druhá pouze z vnitřku stanu.

Vnitřní stan Coleman Cobra
Vnitřní stan Coleman Cobra

Vnitřní stan je z velmi nahusto šité síťoviny, která by sama o sobě k odvětrání stanu nestačila. Proto jsou přidané dva klasické síťovinové zvenku stříškou kryté větrací otvory na obou koncích stanu. Dále pak je zipem regulovatelný větrací otvor ve dveřích vnitřního stanu. Za teplých nocí ale malé větrací okénko ve dveřích moc neřeší, potom je nutné naplno otevřít vnitřní dveře (a vzdát se komfortu moskytiéry) nebo otevřít vstup tropika (a odhalit tak, co skrýváme v úložném prostoru apsidy)

Stan přidělaný k boku batohu (Doldy Zebra 38l)
Stan přidělaný k boku batohu (Doldy Zebra 38l)

Samozřejmostí ve výbavě jsou vnitřní kapsy stanu. Dvě dlouhé mělké po bocích, ve stropě je pak háček na uchycení čelovky. Příjemným bonusem jsou reflexní vypínací šňůry. Jejich provedení určitě oceníte při večerním pohybu okolo stanu. Ke stanu je dodávané dostatečné množství lehkých kolíků na ukotvení a sada na opravu stanu.

Stan je k dostání ve slušivé černo-modré barevné kombinaci. Jelikož Coleman je v tuzemsku osvědčeným a rozšířeným výrobcem nejrůznějších pomocníků pro pobyt v přírodě, není problém tento stan na českém trhu sehnat. Jeho cena se v internetových a kamenných prodejnách pohybuje od 2 300 Kč do výrobcem doporučovaných 2 999 Kč.

Ohodnoťte tento příspěvek