Tipy na výlety

Rozhledna Kopaninka

Rozhledna Kopaninka

Již v květnu 2018 se můžete těšit na novou turistickou atrakci, kterou najdete v oblasti Drahanské vrchoviny. Jde o nově postavenou rozhlednu zvanou Kopaninka. Stojí zhruba půl kilometru jižněji od centra obce Repechy na Prostějovsku a 3 kilometry od Protivanova. Blízko rozhledny se nachází i pramen Repešského potoka a vzpomínkový kříž Jana Usnula, který tragicky zahynul při záchraně tonoucího školáka na jezu Mlýnského potoka v Olomouci-Řepčíně v roce 2011.

Rozhledna Kopaninka v Repechách
Návrh rozhledny Kopaninka v Repechách

O rozhledně

Samotná rozhledna má být 22 metrů vysoká. Rozhledna je vystavěna v nadmořské výšce 635 metrů nad mořem. Rozhledna Kopaninka má dřevěnou nosnou konstrukci z modřínového dřeva s ocelovým točitým schodištěm. Její vyhlídková plošina je umístěna v osmnácti metrové výšce. Vyhlídka z ní skýtá pěkný pohled do krajiny. Za dobrého počasí z ní budete moci vidět Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy i Hostýnské vrchy.

Okolí rozhledny

Nová turistická atrakce je postavena na skvělém místě, kde se protíná řada značených turistických, cyklistických i běžkařských tras různého stupně obtížnosti, je škoda, že i přes tuto skutečnost šlo o stále opomíjenou lokalitu. Snad to nová rozhledna změní. Rozhledna se nachází i na příjemné relaxační cyklostezce dlouhé 49 kilometrů vedoucí z Protivanova přes Nivu, kemp Baldovec, pastel Rozstání, Otinovec, Drahany, Bousín, Repechy, Hamry, Podhradský rybník, Mostkovice a Hloučelu. Trasa vede krajinou plnou malebných rybníčků, šumících říček, tajemných lesů, větrných mlýnů i míst s krásnými výhledy. Vedle rozhledny Kopaninka na cestě natrefíte i na zajímavé usedlosti v Protivanově, Návesní nivu, Holštejn, hřbitůvek v Rozstání, Větrný mlýn nad Rozstáním, Nebeský rybníček, Zvonička v Repechách, Repešský žleb, Hamerské rybníčky i Podhradský rybník. Nedaleko rozhledny je i Moravský kras.

Ohodnoťte tento příspěvek