Recenze a testy

Recenze Cyklosvítilny Fenix BC25R – skvělý parťák na cesty

Recenze Cyklosvítilny Fenix BC25R – skvělý parťák na cesty
001

Jezdíte rádi na kole, je to váš nejoblíbenější koníček? Pak mu jistě věnujete hodně pozornosti. Při výběru kola záleží především na trasách, kudy jezdíte. Podle toho máte nároky na nejen na kolo, ale i na vybavení. Aby byly vaše cesty co nejpohodlnější a také co nejbezpečnější, je nutné volit i kvalitní doplňky. Jedním z nich by měla být cyklosvítilna. Možná nejezdíte v noci, řeknete si. Ale nikdy neříkejte nikdy. Otestoval jsem novinku, která by vás mohla zajímat hned z několika důvodů. Pokud vás zajímá srovnání více svítilen, doporučuji nejlepší svítilny dle arecenze.

Fenix BC25R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Výdrž a nabíjení

002

Při delších cestách oceníte, když se na výdrž techniky můžete 100% spolehnout. A nemluvím jen o mobilu, případně fotoaparátu. Stejně tak by měla mít velkou výdrž i cyklosvítilna. Fenix BC25R vydrží 36 hodin, má interní Li-ion akumulátor o kapacitě 2600 mAh, který se dobíjí přes USB konektor přímo ve svítilně. Odpadá tedy nákup tužkových baterií, jako tomu bylo kdysi. Dnes vám na všechno stačí jedna USB nabíječka, což je velmi praktické řešení. Navíc je svítilna vybavena vybavena automatickou funkcí pro prodloužení výdrže, což znamená, že při delším používání postupně snižuje výkon, takže dosáhne až na avizovaných 36 hodin. Vytrvalostní závody, tréninky či jakékoliv delší dojíždění nebude žádný problém.

Technické parametry, které oceníte

Další užitečnou funkcí je vodotěsnost, která je u cyklosvítilny BC25R samozřejmost. Svítilně nevadí ani prudký déšť. BC25R dosvítí až do vzdálenosti 106 metrů, což je dostatečné nejen silnici ale i v terénu. Nic vás tak ve tmě nepřekvapí a vaše jízda bude mnohem bezpečnější.

004

Zdrojem světla je moderní dioda Cree XP-G3. Vyznačuje se teplejším odstínem a její hlavní výhodou je věrné podání barev, které přirozeně kontrastují. Moc se mi líbí tvar reflektoru, protože světelný kužel je shora “oříznut” a nijak neoslňuje protijedoucí cyklisty či chodce, což je naprosto perfektní na cyklostezkách i silnicích.

Svítilna má 5 různých programů, které mění intenzitu světla. Jedním z nich je i blikání. Zapnutí světla probíhá stisknutím tlačítka po cca 0,5 sekundy. Svítilna Vás pomocí diod upozorní na aktuální stav nabití akumulátoru. BC25R má také ochranu proti zbytečnému přebíjení nebo úplnému vybití. Pro kontrolu stavu nabíjení stačí stisknout tlačítko a rozsvítí se indikační LED se stavem akumulátoru. Zajímavou funkcí je i ochrana proti přehřátí. Svítilna se sama přepne do nižší úrovně výkonu.

Nezapomeňme na vzhled a konstrukci

Svítilna je vyrobena z pevné slitiny hliníku a nárazuvzdorného plastu. Má rychloupínací mechanismus, takže do držáku jste schopni ji nasadit během vteřiny. Nepotřebujete k tomu žádné nářadí. Díky pogumované konstrukci dobře drží na řidítkách i terénu. Při případných kolizích a karambolech jistě oceníte již zmíněnou nárazuvzdornost světla.

Mé hodnocení nakonec

A jak se mi se světlem jezdilo? Musím říct, že poměr cena vs. výkon je, jako u všech testované svítilny Fenix, bezkonkurenční. Svítivost je perfektní, barvy díky diodě Cree XP-G3 téměř nezkresluje a díky “oříznutí” kuželu světla jsem si nepřipadal na cyklostezkách neohleduplně. Velikost je odpovídající výkonu čelovky a díky snadnému vyjmutí z držáku není problém si vzít, při vzdálení od kola, s sebou.

003

BC25R jsem využíval nejčastěji v podvečer, když jsem po práci vyjel na krátký výlet za Prahu. Tedy v době, kdy ještě trochu vidíte na cestu, ale s cyklosvítilnou si připadáte ve větším bezpečí, protože o vás vědí i protijedoucí auta. Za těchto okolností jsem nejčastěji využíval mód blikání. Pokud se však výlet protáhl a vracel jsem se až za úplné tmy, tak mi na silnici bohatě stačil střední režim svícení (dosvit 53 metrů, výdrž 15 hodin).

Při víkendovém pobytu na singltreku pod Smrkem jsem zkusil ujet asi 14 km i za úplné tmy a v terénu. Zde jsem použil režim Turbo, který však kvůli přehřívání občas přepnul na režim High. Dalo se to zvládnout s oběma režimy, ale s Turbo, jsem si připadal mnohem jistější. Kužel světla byl dostatečně široký, takže kromě samotného trailu jsem měl přehled i o dění v jeho okolí.

005
Fenix BC25R lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Nejsem sice nijak vášnivý noční jezdec, ale obzvláště teď na podzim beru Fenix BC25R jako nepostradatelného parťáka. Tak jestli právě pokukujete po novém světlu na kolo, tak za mě jej mohu s klidným svědomím vřele doporučit.

4.2/5 - (5 votes)