Nejlepší způsob, jak cestovat s minimálními výdaji a zároveň poznat kulturu místních lidí a třeba si i najít kamarády? To je couchsurfing!
„Přátele máte ve všech koutech světa, jenom jste je ještě nepotkali“ Tak zní věta, která vás uvede do světa Couchsurfingu. Všichni jste jistě o této stránce už někdy slyšeli. Jedná se o největší celosvětovou síť spojující cestovatele z celého světa, díky které se můžete bezplatně ubytovat kdekoliv na světě.
Služba byla spuštěna v roce 2004 a nyní má přes 2 000 000 registrovaných členů ve více než 230 zemích na světě. Pokud jste milovníci low-cost tripů, rádi poznáte nová místa z pohledů místních a rádi se seznamujete s novými lidmi stejně jako já, CS je to pravé pro vás. Jediné co musíte udělat je vyplnit profil, najít vhodného hostitele, napsat mu žádost a počkat na jeho reakci.
Výhody
- Pro mnoho lidí je hlavním lákadlem určitě cena. Couchsurfing umožňuje bezplatné přespání na gauči u kohokoli, kdo je součástí CS sítě.
- Díky CS nepoznáte pouze konkrétní zemi nebo město, ale i život místních lidí. Hostitelé jsou většinou velice milí, štědří a pozorní. Rádi vás provedou městem, dají vám tipy na místa, o kterých byste se z běžných turistických brožurek nedozvěděli, posedí s vámi nad místním pivem nebo sklenkou vína a případně získáte přátele na celý život.
- Nemusíte nic oplácet. Pokud vás někdo ubytuje, neočekává se od vás, že mu na oplátku poskytnete svůj „gauč“. Každopádně taková možnost tu je a myslím si, že díky přijímání hostů toho také spoustu zažijete.
- Zdokonalení se v cizím jazyce je další výhodou. Při zařizování ubytování přes couchsurfing je komunikace prostě nezbytná.
Nevýhody
- Většina couchsurferů, kteří hostí, počítají s tím, že s nimi budeš a chceš trávit čas. Je důležité pročíst si důkladně profil hostitele, než ho požádáš o gauč, a také si ujasnit, co od svého výletu očekáváš. Pokud se nechceš seznamovat, hledej couchsurfery, kteří o to taktéž nestojí.
- Bezpečnost. Nikdy si nemůžete být jistí, na koho narazíte. Je tedy důležité důkladně prostudovat reference, které hostitelovi napsali ostatní couchsurfeři.
- Nesmíte se nechat odradit odmítnutím. Vždy je potřeba v určité lokalitě oslovit více hostitelů a klidně s větším předstihem.
- Jazyková bariéra může být problém. Jak jsem už psala výše, komunikace je nezbytná, je tedy téměř nezbytně ovládat aspoň průměrně nějaký cizí jazyk
Jak začít krok za krokem?
- Vyplňte důkladně svůj profil. Většina hostitelů má hned v úvodu napsáno, že pokud nemáte vyplněný profil, tak vás nepřijmou. Napište, co děláte, jaké máte koníčky, co vás baví, přidejte nějaké sympatické fotky a máte z poloviny vyhráno.
- Zjistěte si co nejvíce o vybraném hostiteli. Přečtěte si pozorně všechny reference. Řiďte se intuicí, a pokud vám něco nebude sedět, raději vyberte jiného hostitele.
- Napište žádost. Před odesláním žádosti si pozorně prostudujte profil hostitele. Do žádosti popište stručně váš plánovaný výlet a napište, proč byste chtěli přespat právě u něho. Žádost je třeba přizpůsobit každému hostiteli individuálně. Pokud v profilu jeví zájem o interakci dejte mu najevo, že stojíte o to, se s ním seznámit. Naopak pokud píše, že nemá moc času a nebude se vám moci věnovat, dejte mu vědět, že to není žádný problém a že budete vděční za poskytnuté přespání.
- Malá pozornost nikdy neuškodí. Když se všechno povede a vy vyjedete na cesty, je dobré něco malého na oplátku dovést. Já s sebou minulý rok všude tahala malé flaštičky Becherovky (0,07l). Myslím, že je to maličkost, která vždy potěší a navíc je to takový malý český symbol.
- Dodržujte hostitelova pravidla. Je důležité nezapomínat, že nám někdo poskytuje bydlení zadarmo a chovat se podle toho. Buďte tedy slušní a dodržujte všechna stanovená pravidla. Pokud by byl hostitel nespokojený, napíše vám zápornou referenci a to už by mohl být pro další cesty problém.
- Užívejte si! To je vlastně to nejdůležitější. Tak hodně štěstí při surfování!