Rady a tipy

Jak funguje Couchsurfing?

Jak funguje Couchsurfing?
Couchsurfing
Couchsurfing

Nejlepší způsob, jak cestovat s minimálními výdaji a zároveň poznat kulturu místních lidí a třeba si i najít kamarády? To je couchsurfing!

„Přátele máte ve všech koutech světa, jenom jste je ještě nepotkali“ Tak zní věta, která vás uvede do světa Couchsurfingu. Všichni jste jistě o této stránce už někdy slyšeli. Jedná se o největší celosvětovou síť spojující cestovatele z celého světa, díky které se můžete bezplatně ubytovat kdekoliv na světě.

Služba byla spuštěna v roce 2004 a nyní má přes 2 000 000 registrovaných členů ve více než 230 zemích na světě. Pokud jste milovníci low-cost tripů, rádi poznáte nová místa z pohledů místních a rádi se seznamujete s novými lidmi stejně jako já, CS je to pravé pro vás. Jediné co musíte udělat je vyplnit profil, najít vhodného hostitele, napsat mu žádost a počkat na jeho reakci.

Výhody

 • Pro mnoho lidí je hlavním lákadlem určitě cena. Couchsurfing umožňuje bezplatné přespání na gauči u kohokoli, kdo je součástí CS sítě. 
 • Díky CS nepoznáte pouze konkrétní zemi nebo město, ale i život místních lidí. Hostitelé jsou většinou velice milí, štědří a pozorní. Rádi vás provedou městem, dají vám tipy na místa, o kterých byste se z běžných turistických brožurek nedozvěděli, posedí s vámi nad místním pivem nebo sklenkou vína a případně získáte přátele na celý život. 
 • Nemusíte nic oplácet. Pokud vás někdo ubytuje, neočekává se od vás, že mu na oplátku poskytnete svůj „gauč“. Každopádně taková možnost tu je a myslím si, že díky přijímání hostů toho také spoustu zažijete.   
 • Zdokonalení se v cizím jazyce je další výhodou. Při zařizování ubytování přes couchsurfing je komunikace prostě nezbytná.

Nevýhody

 • Většina couchsurferů, kteří hostí, počítají s tím, že s nimi budeš a chceš trávit čas. Je důležité pročíst si důkladně profil hostitele, než ho požádáš o gauč, a také si ujasnit, co od svého výletu očekáváš. Pokud se nechceš seznamovat, hledej couchsurfery, kteří o to taktéž nestojí.
 • Bezpečnost. Nikdy si nemůžete být jistí, na koho narazíte. Je tedy důležité důkladně prostudovat reference, které hostitelovi napsali ostatní couchsurfeři.
 • Nesmíte se nechat odradit odmítnutím. Vždy je potřeba v určité lokalitě oslovit více hostitelů a klidně s větším předstihem.
 • Jazyková bariéra může být problém. Jak jsem už psala výše, komunikace je nezbytná, je tedy téměř nezbytně ovládat aspoň průměrně nějaký cizí jazyk

 

 

Jak začít krok za krokem?

 

 1. Vyplňte důkladně svůj profil.  Většina hostitelů má hned v úvodu napsáno, že pokud nemáte vyplněný profil, tak vás nepřijmou. Napište, co děláte, jaké máte koníčky, co vás baví, přidejte nějaké sympatické fotky a máte z poloviny vyhráno.
 1. Zjistěte si co nejvíce o vybraném hostiteli. Přečtěte si pozorně všechny reference. Řiďte se intuicí, a pokud vám něco nebude sedět, raději vyberte jiného hostitele.
 1. Napište žádost. Před odesláním žádosti si pozorně prostudujte profil hostitele. Do žádosti popište stručně váš plánovaný výlet a napište, proč byste chtěli přespat právě u něho.  Žádost je třeba přizpůsobit každému hostiteli individuálně. Pokud v profilu jeví zájem o interakci dejte mu najevo, že stojíte o to, se s ním seznámit. Naopak pokud píše, že nemá moc času a nebude se vám moci věnovat, dejte mu vědět, že to není žádný problém a že budete vděční za poskytnuté přespání.
 1. Malá pozornost nikdy neuškodí. Když se všechno povede a vy vyjedete na cesty, je dobré něco malého na oplátku dovést. Já s sebou minulý rok všude tahala malé flaštičky Becherovky (0,07l). Myslím, že je to maličkost, která vždy potěší a navíc je to takový malý český symbol.
 1. Dodržujte hostitelova pravidla. Je důležité nezapomínat, že nám někdo poskytuje bydlení zadarmo a chovat se podle toho. Buďte tedy slušní a dodržujte všechna stanovená pravidla. Pokud by byl hostitel nespokojený, napíše vám zápornou referenci a to už by mohl být pro další cesty problém.
 2. Užívejte si! To je vlastně to nejdůležitější. Tak hodně štěstí při surfování!
Ohodnoťte tento příspěvek