Rady a tipy

4 klíčové vlastnosti perfektního vázání na snowboard. Znáte je?

4 klíčové vlastnosti perfektního vázání na snowboard. Znáte je?


Proč je vázání u snowboardu jednou z nejdůležitějších věcí? Vázání drží snowboard u nohou, ale jeho důležitým úkolem je také přenášet sílu z nohou na snowboard. Pokud máte nevhodné vázání, moc dobře si nezajezdíte. Jak vypadá správné vázání? Na výběr máte čtyři typy: měkké, s patním nazouváním, step-in, pevné.

Měkké – soft (strap) binding

Patří mezi nejpopulárnější vázání, protože s ním máte dostatek kontroly nad snowboardem pro všechny typy jízdy (agresivní, freestyle). Do měkkého vázání se hodí pohodlné boty, měkké, ve kterých můžete normálně chodit, ne jako u lyží. Toto vázání je nejoblíbenější a současný trend spěje k tomu, aby se snížila jeho hmotnost. Měkké vázání je složeno ze základny (označuje se také jako baseplate), dvou až tří nastavitelných pásků (strapů) a patky (highback).

Vázání s patním nazouváním

Tento typ vázání prosazuje firma Flow. Originální způsob spočívá v tom, že měkké vázání má spojeny pásky dohromady ve svrchník, který nastavíte podle boty. Do vázání vsunete nohu díky sklopné patě. Plusem je rychlejší nástup do vázání (oproti klasickému měkkému vázání). Patní vázání používají značky K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém). U Snowkitingu je patní nástup nezbytný.

Step-in vázání (Step-in binding)

Mezi velké výhody patří rychlý nástup do vázání. To je ale vykoupeno velkou řadou nevýhod. Abyste mohli toto vázání použít, musíte mít speciální step-in boty, snowboard se hůře kontroluje, a pokud zjistíte na vázání závadu, bude se složitě opravovat. Mezi snowboardisty nebývá příliš vyhledáváno.

Pevné vázání (hard nebo plate binding)

Hodí se pro alpine nebo carving snowboardisty. K tomuto vázání musíte mít pevné boty. Pokud jste nikdy neviděli boty na snowboard, ale lyžujete, představte si pevné snowboardové boty jako přeskáče u lyží. Díky pevnému vázání máte nad sowboardem co největší kontrolu při jízdě na hraně. Pevné vázání je ideální třeba při slalomu. Vázání vyrábí firma F2.

Jak vypadá správné vázání?

Ideální snowboardové vázání splňuje tyto čtyři podmínky:

  1. Pevně obepíná boty.
  2. Je odolné a pohodlné.
  3. Je pevné, masivní.
  4. Není těžké.

Jak vybrat vázání na míru

Při výběru si položte otázku: Jak jezdím na snowboardu? Rychle nebo freestyle? Vázání mívají různou pružnost (flex), která udává, jak moc vázání ustoupí, když na něj vyvinete tlak. Tvrdost vázání se pohybuje od nejtvrdší (stiff flex), přes polotvrdé (označováno jako mid, medium flex ) až po měkké (soft flex). Pro začátečníky je nejvhodnější měkké vázání, pro zkušené snowboardisty se hodí tvrdé vázání, freestyle dává přednost středně tvrdému vázání. Záleží i na výrobci. Měkčí vázání bývají levnější, tvrdší jsou dražší. Pamatujte, že vázání vždy musí pasovat k botám. Boty a vázání by měly být od stejné firmy, a jestli si chcete pořídit jiné vázání, než jakou máte značku bot, přineste boty i s prknem do prodejny, kde si vázání vyzkoušíte. Vázání se prodává v několika velikostech (S, M, L, XL). Dámské vázání má velikost S a M, pánské M, L a XL. Vázání můžete vybrat přímo v kompletu s botami a snowboardem.

A boty máte?

Výběr vázání jde ruku v ruce s výběrem snowboardových bot. Boty musí být pohodlné, a jestli nemáte ze snowboardové výbavy doma ještě vůbec nic, rozhodně si boty kupte jako první, nebo je vybírejte společně s vázáním. Obuv se skládá z vnitřní botičky a vnější boty. Dvousložková bota zajistí pohodlnou jízdu, snadnou údržbu a hlavně by měla nohu pevně obemknout, aby se noha na prkně nekývala sem a tam. Snowboardovou výbavu můžete doplnit o pohodlné a teplé bundy, které jsou pro jízdu na snowboardu přímo určeny.

Víte, kde budete vázání na snowboard kupovat?

5 zásadních věcí, které vám s nákupem pomohou

Snowboard si člověk nevybírá podle barvy nebo designu, ale zajímá ho, jak mu bude prkno sloužit, a jestli se při tréninku někam posune. Při nákupu se zaměřte na styl ježdění, tělesnou hmotnost a celkově tělesnou konstituci. Pojďme se podívat na to, jak vybrat snowboard.

  • Délka snowboardu

Snowboard by měl sahat jezdci mezi bradu a nos. Při nákupu berte v úvahu také svou hmotnost. Když budete moc lehcí, nedostanete prkno do oblouku, když moc těžcí, potopíte se do prašanu.

  • Šířka snowboardu

Pokud bude snowboard moc široký, u ježdění se pěkně nadřete, když pojedete do oblouku. Jen málo jezdců má snowboard příliš široký. Problémem často bývá nedostatečná šířka. Na moc úzkém snowboardu si dobře nezajezdíte. Budou vám přečuhovat boty, a když se pokusíte zaříznout oblouk, spadnete do sněhu. Špička a pata boty by měla prkno přesahovat o jeden centimetr. Díky správné šířce prkna na sjezdovce nespadnete, nezadrháváte se botou o sjezdovku a vyvinete v oblouku správný tlak na hranu. Široké prkno budete potřebovat, máte-li nohu v evropském číslování 44 a větší. Široké snowboardy jsou označeny jako wide o šířce 26 centimetrů a více. Máte doma snowboardové boty? Při výběru snowboardu si je vezměte s sebou a s prknem je vyzkoušejte. Jestli nemáte doma vůbec nic, začněte s nákupem bot. Snowboard můžete koupit v kompletu s vázáním a s botami.

  • Pružnost (tvrdost) prkna

Na výběr máte tvrdé nebo měkké prkno, přičemž tvrdost se označuje jako flex. Měkké prkno se hodí více pro začátečníky. Když vyvinete velkou rychlost, nedrží měkký materiál dobře na hraně. Tvrdší prkna se hodí pro zkušenější jezdce, na hraně drží i při vyšší rychlosti. Pokud pojedete na tvrdém prkně pomalu, budete mít hodně práce s tím, abyste jej dostali do oblouku. Jak tvrdé (pružné) prkno zvolit? Začátečníci a jezdci s nižší hmotností si budou jízdu užívat více s měkkým prknem, pokročilí jezdci sáhnou raději po tvrdém prkně. Mohou se odlišovat dva soft snowboardy mezi sebou? Ano, můžou. Právě proto si zjistěte předem, jestli je vámi vybraný model měkký (soft), středně tvrdý (mid-stiff), nebo tvrdý (stiff) a vyzkoušejte ho v praxi. V obchodě si stoupněte k postavenému prknu, chytněte ho rukou za špičku a volnou rukou zatlačte na prostředek. Prkno by mělo být pružné, ale zároveň klade odpor. Zkuste vícero snowboardů a zjistěte, jakou mají tvrdost. Pružnost se odlišuje podle konstrukce prkna.

  • Jaký vybrat typ snowboardu?

Zeptejte se sami sebe, čemu se chcete věnovat. Chcete jezdit ve snowparku poletama na kickerech, surfovat na prašanu, nebo od všeho trošku? Do volného terénu vybírejte snowboardy s označením „freeride“. Prkno má delší špičku než patku. Špička je o trošku širší než patka a snowboard pluje hezky v prašanu. Tato prkna jsou tvrdší, mají delší vykrojení. Dalším typem jsou All Mountain snowboardy, které se hodí pro ty, co preferují ježdění na sjezdovce, volném terénu i ve snowparku. Jsou podobné svým tvarem freestylovým speciálům. Freestylové snowboardy jsou konstruovány na rotace a polety. Mají většinou stejný tvar a délku patky a špičky. Rotace usnadní kratší špička a patka, prkno je trošku širší a trošku více stabilní. Prkna, která se hodí pro jízdu na sjezdovce, se označují jako Alpine nebo Carving snowboardy. Jsou dlouhá, úzká, tvrdá, jezdí se na nich s tvrdým vázáním a tvrdými botami. Můžete se na nich maximálně položit do oblouku, ale na prkně si moc nezaskáčete.

  • Jaká je úroveň vašeho ježdění?

Jste-li začátečník, měly by vaše kroky směřovat spíše k měkkému prknu, abyste se mohli v jízdě postupně zdokonalovat. Koupíte-li si tvrdé prkno, akorát se zpomalíte v progresu. Pro pokročilého jezdce se hodí tvrdší materiál a větší investice do snowboardového vybavení se vyplatí. Ke snowboardovému setu nebo k vašemu stávajícímu vybavení můžete pořídit stylovou bundu na snowboard, ve které se budete na svahu cítit příjemně.

Ohodnoťte tento příspěvek