Tipy na výlety

Refuge na Fagaraši

Refuge na Fagaraši
Refege na Fagaraši
Refege na Fagaraši

Nejvyšší rumunské pohoří je oblíbené nejen díky vysokým horám, krásné přírodě a dechberoucím výhledům. Své příznivce si Fagaraš získal i díky refugiím (nouzové útulny), na které při přechodu hlavního hřebenu narazíte. Refuge jsou rozmístěny tak, aby bylo možné za jeden den běžné chůze dojít k další. V roce 2011 bylo na hřebenu Fagaraše postaveno několik nových refugí a některé původní alepsoň rekonstruovány. Bohužel okolí, a mnohdy i samotné  refuge, si spousta „turistů“ plete se skládkou, takže je zřejmě jen otázkou času, kdy nové a nepoškozené refegu stihne stejný osud jako ty původní. Několik nově postavených útulen není ještě ani zaneseno v mapě od maďarského vydavatele Dimap. V každé refugii je vždy několik jednoduchých míst na spaní (v lepším případě s OSB deskami, v tom horším jen s kari sítí) a menší stůl s několika místy k sezení. Většina útulen, které jsme při přechodu Fagaraše navštívili, byla prozatím v dobrém technickém stavu. Otázkou je, jaké to s nimi bude za rok, za dva, za pět. Nestačí než doufat, že se lidé poučí ze svých předchozích chyb a budou si nově postavených, i těch opravených, refugií více vážit. Proto prosím i Vás, které tento článek inspiruje k cestě do rumunských Karpat, aby jste se chovali jako kultivovaní lidé a vše si z refuge odnášeli a vyhodili až ve městech do košů a kontejnerů.


sedlo Saua Scarii
(1)

V tomto sedle se nachází jak původní tak i nová refuge. Jsou od sebe umístěny cca 20 metrů. Původní refuge už bohužel slouží jako skládka i záchod dohromady. V nové refugii jsou železné palandy s OSB deskami pro celkem 16 lidí (+ několik dalších by se vyspalo v nouzi i na podlaze). Refuge je krásná, čistá a prosvětlená celkem třemi okny, nikde do ní nekape ani nefouká. Vodu lze získat z pramenu, který se nachází v jižním svahu, asi 5 minut cesty od refuge.

původní refuge v sedle Saua Scarii
Původní refuge v sedle Saua Scarii
nová refuge v sedle Saua Scarii
nová refuge v sedle Saua Scarii

jezero Caltun (2)

Původní plechová refuge na břehu jezera Caltun. Je více stísněná a tmavší (jen jeden malý průzor ve dveřích), ale za to útulná. Pohodlně se zde na prkených postelých vyspí cca 10-12 lidí (nás zde spalo 16, jen toho pododlí bylo méně). V refugii je menší stůl a dvě lavice pro celkem cca 6 lidí. Podlaha je hliněná. Vodu lze brát buď přímo z jezera nebo z přítoku, který je na jeho opačném konci než refuge.

refuge u jezera Caltun
Refuge u jezera Caltun
Refuge u jezera Caltun uvnitř
Refuge u jezera Caltun uvnitř

Refuge Fereastra (3)

V tomto místě je jak původní malá červená refuge, tak i nová refuge hangárovitého tvaru. Obyvatelné a čisté jsou obě dvě útulny. V původní se vyspí cca 8-10 lidí, je bez oken, a spí se na dřevěných „postelých“. V nové refugii bohužel chybí OSB desky, takže se spí jen na kari sítích, což není extra pohodlné. Stejně jako v refugi v sedle Saua Scarii je zde jednoduchý stůl a dvě přivařené židle. Voda se nachází po vrstevnici západním směrem asi 10 minut chůze od refugií.

Původní refuge Fereastra
Původní refuge Fereastra
Nová refuge Fereastra
Nová refuge Fereastra


jezero Podu Giurgiului (4)

Tato refuge není zakreslena v mapě. Opět se jedná o nový typ refuge, hangárovitého tvaru, avšak tato je o jedno pole kratší. Zřejmě byla poničena počasím či vandaly a poté opět opravena. Na postelích chybí OSB desky, takže se spí jen na kari sítích. Spaní zde najde 12 osob (+ místo na zemi). Vodu je možné brát buď přímo z jezera, u kterého se refuge nachází, nebo z několika jeho přítoků.

Refuge u jezera Podu Giurgiului
Refuge u jezera Podu Giurgiului

Refuge Portita Vistei (5)
Tato refuge je umístěna poblíž nejvyšší hory Fagraše, a zároveň celého Rumunska, Moldoveanu. Jedná se o původní opravenou refugii s dvěma nad sebou umístěnými patry dřevěných postelí pro celkem 8-10 lidí. V refugii je malé okénko, které ji trochu prosvětluje a je orientováno do údolí. Vodu je možné brát z jezera, které je cca 25 minut chůze v údolí.

sedlo Fereasta Mica a Sambatei (6)

Refuge v tomto sedle také není zakreslena v mapě. Nachází se v místě, kde se od značky červeného pruhu odděluje severním směrem pruh modrý. Opět se jedná o nový typ refuge pro přespání 16 osob. I zde na postelích chyběly OSB desky. Nejbližší zdroj vody jsme bohužel nezjistili, jelikož jsme zde jen poobědvali a poté pokračovali dál.

sedlo Curmatura Zamei (7)

Nová a čistá refuge pro cca 8-10 lidí. uvnitř jsou umístěné dvě patra postelí s OSB deskami, stůl a dvě lavice. O kousek dál byla původní refuge kopulovité tvaru plná odpadků. Pokud by jste nechtěli brát vodu z četných jezírek, které se kolem této nové refuge nachází (jsou plné pulců a žab), tak zhruba 30-40 minut v údolí jižním směrem teče bystřina. Ze všech refugií byla tato asi nejhezčí a nejútulnější. Bylo to příjemné rozloučení se hřebenem Fagaraše.

Původní refuge v sedle Curmatura Zamei
Původní refuge v sedle Curmatura Zamei
Nová refuge v sedle Curmatura Zamei
Nová refuge v sedle Curmatura Zamei

Zakreslené refuge na mapě

refuge na mapě (1. část)
refuge na mapě (1. část)
refuge na mapě (2. část)
refuge na mapě (2. část)
refuge na mapě (3. část)
refuge na mapě (3. část)
refuge na mapě (4. část)
refuge na mapě (4. část)
5/5 - (1 vote)