Výběry nejlepších

Nejlepší expediční stany 2021

Nejlepší expediční stany 2021

Expediční stany je možné považovat za vylepšenou alternativu klasických turistických stanů. Disponují totiž vlastnostmi, které je předurčují k použití na túrách i v náročnějších podmínkách. Vyrobeny jsou tak, aby byly pevné, stabilní a nepromokavé, takže umožňují spánek i za deště či silného větru. Navíc jsou vyrobeny z odlehčených materiálů, proto jsou lehké, což je při outdoorových aktivitách neméně důležitá vlastnost.

Nejlepší podle hodnocení uživatelů

Waterfall Double UL

Obrázek ukazuje produkt Waterfall Double UL

V současné době je považován za jeden z nejlepších expedičních stanů výrobek Waterfall Double UL. Jedná se o ultralehký stan, který váží pouze 1,5 kg, takže vás při outdoorových aktivitách nebude jakkoli limitovat, neboť je zároveň velmi skladný. Tento mobilní příbytek pro dvě osoby, který je vhodný pro časté přesuny, byl navíc vyroben z kvalitních materiálů, což zajišťuje jeho vysokou odolnost proti poškození. Může vám tedy na cestách dělat společnost opravdu dlouho.

Expediční stan Waterfall Double UL zaujme i nepromokavostí (vodní sloupec 4 000 mm), stejně jako zvýšenou stabilitou i za silného větru, a to přes skutečnost, že se staví opravdu snadno. Dokonce při jeho stavbě díky samonosnému provedení nejsou vždy potřeba kolíky. Za pozitivum je možné považovat i reflexní prvky a příznivou cenu. Podle některých uživatelů je určitým negativem nepřítomnost odvětrávání, na druhou stranu se nejedná o zásadní nedostatek.

Vhodný na kolo či vodu

Coleman Aravis 3

Obrázek zobrazuje produkt Coleman Aravis 3

Jak už jsme zmínili, expediční stany musí být nejen kvalitní, ale také lehké a skladné. Všechny tyto vlastnosti splňuje i Coleman Aravis 3. Kromě toho se v něm také vyspí více lidí. Ačkoli výrobce uvádí, že je vhodným přístřeškem pro tři osoby, v případě nutnosti dokáže pojmout i čtyři cestovatele. Můžete se tedy např. jednat o vhodný stan na cyklistické túry, ale vzít si jej lze i na vodu, protože disponuje úložným prostorem, kam lze umístit veškeré vybavení. 

Expediční stan Coleman Aravis 3 je lehký (hmotnost 3,3 kg), nepromokavý (vodní sloupec 4 000 mm) a zároveň odolný proti mechanickému poškození, takže se jen tak neprotrhne či nerozpárá. Samozřejmostí je i samozhášivá úprava, která potlačuje hoření tkaniny. Jedná se tedy o naprosto bezpečný stan. Za určité negativum by šlo brát poněkud atypický způsob stavění, díky čemuž vám může nějakou dobu trvat, než přijdete na to, jak celou konstrukci dát do kupy. To se ale stane jen napoprvé. 

Ideální pro aktivní rodinnou dovolenou

Vango Alpha 400

Obrázek zobrazuje produkt Vango Alpha 400

Vango Alpha 400 je prostorný expediční stan. Pokud tedy rádi vyrážíte na aktivní rodinnou dovolenou, tento mobilní příbytek se může stát ideálním řešením, neboť se v něm pohodlně vyspí čtyřčlenná rodina. Na první pohled zaujme příznivou cenou, Jistě, šetřit za každou cenu se nemusí vyplatit, nicméně tento stan je zároveň kvalitní. Uživatelé navíc považují za velké pozitivum předsíň s podlážkou, což rozhodně nebývá pravidlem.

Vango Alpha 400 zaujme i rychlým postavením, které lze zvládnout do několika minut, případně dostatečnou nepromokavostí (vodní sloupec 3 000 mm) a stabilní konstrukcí, takže je odolný i za zhoršených podmínek. Tento expediční stan je navíc vyroben z ohnivzdorné tkaniny. Za určité negativum lze považovat vyšší hmotnost, která činí 5,1 kg. To je více než v případě předešlých expedičních stanů, na druhou stranu se nejedná o extrémně těžké vybavení pro outdoorové aktivity.

Optimální pro celoroční užívání 

Jurek Alp 2.5 Duo

Obrázek zobrazuje produkt Jurek Alp 2.5 Duo

Expediční stan Jurek Alp 2.5 Duo je ideálním řešením do náročnějších podmínek, ať už se jedná o velká vedra, anebo naopak studené zimy. Proto jej lze používat celoročně. V letních měsících oceníte větrací otvory a speciální povrchová úprava zaručuje vysokou odolnost proti UV záření. Navíc je odolný i proti zimě, ale také velmi stabilní, opatřený dvěma plášti a vyniká i vysokou voděodolností, neboť výška vodního sloupce činí 10 000 mm, což je výrazně více než v předešlých případech. 

Jurek Alp 2.5 Dup je vhodný pro dvě osoby a navíc umožňuje bezproblémové umístění osobních věcí, které se sebou budete mít zabalené na cestu. Zároveň zajišťuje pohodlný spánek, stejně jako snadnou stavbu, jíž zvládne každý. Uživatelé považují za pozitivní vlastnost i jednoduchou přepravu, neboť tento expediční stan váží pouze 3,15 kg. Za jistou nevýhodu lze považovat vyšší pořizovací cenu, přesto se jedná o optimální stan, který lze používat celoročně. 

Nejlepší pro vysokohorskou turistiku 

Husky Falcon 2

Obrázek zobrazuje produkt Husky Falcon 2

Husky je česká společnost, která mj. vyrábí campingové vybavení. Pokud se chcete vydat na více dní do hor, můžete si s sebou vzít expediční stan Husky Falcon 2, který je vhodným příbytkem pro dvě osoby. Mezi jeho hlavní přednosti patří nízká hmotnost (3,6 kg), což je pro pohyb při vysokohorské turistice podstatnou vlastností. Navíc jej budete moci snadno postavit. Pokud vás tedy přepadne nepěkné počasí, tuto vlastnost nepochybně oceníte.

Expediční stan Husky Falcon 2 je opatřen odlehčenou duralovou vnější konstrukcí a kolíky a navíc je odolný proti poškození. Zaujmou rovněž sněžné límce, které se hodí pro spaní na sněhu, takže vás skutečně žádné počasí nepříjemně nepřekvapí. Stan je rovněž nepromokavý (vodní sloupec 6 000 mm) a lehký (3,6 kg). Ačkoli někoho může odradit vyšší cena, nejedná se o enormně drahý produkt. Naopak jde o výtečné řešení pro horolezce a pro vysokohorskou turistiku obecně. 

5/5 - (85 votes)