Recenze a testy

Lezačky La Sportiva Katana

Lezačky La Sportiva Katana
Lezačky La Sportiva Katana
Lezačky La Sportiva Katana

Ačkoliv jsem pár lezeček už prolezla, jsem pouze rekreačním lezcem. V zimě lezu tak jednou týdně na stěně, a v letním období v podobném intervalu na skalách. Před rokem se mi opět po letech proklubal palec skrz staré „lezky“ a tak jsem byla nucena podívat se po jejich náhradnicích.

Na stěnu i na skálu

k zapínání slouží dva protisměrné suché zipy
k zapínání slouží dva protisměrné suché zipy

Obvyklá otázka obsluhy outdoorových obchodů zní: „Jak dobrý jste lezec a kde budete lezečky používat?“ Od toho se odvíjí zejména tvar a tvrdost boty. Katany patří do skupiny víceúčelových lezeček, tedy vhodných jak na umělé stěny, tak na skály. To musím potvrdit, leze se mi v nich dobře jak na boulderu, tak na skalách. Na skalách je navíc výhodou, že v nich vydržím i delší cesty a díky vyztužené špičce se mi celkem daří ustát i malé stupy. Co se tvrdosti týká nepatří Katana mezi úplně měkké lezečky, ale není ani nikterak tvrdá. Člověk v ní má cit a zároveň mu poskytuje dostatek opory, což myslím vyhoví především mírně až středně pokročilým lezcům, ale asi bych ji doporučila i začátečníkům. Pro více pokročilé lezce je Katana přece jen hodně měkká, takže v tomto případě bych se poohlédla po něčem „extrémnějším“.

 

Pohodlná manipulace

Dámské lezačky La Sportiva Katana
Dámské lezačky La Sportiva Katana

Mé původní „botky na lezení“ byly rovněž z výroby společnosti LaSportiva a byl to nazouvací model. Ještě předtím jsem si vyzkoušela lezečky s tkaničkami a musím se přiznat, že s leností sobě vlastní jsem záměrně hledala buď nazouvací model nebo model se suchými zipy. Katany mají dva protisměrné suché zipy, takže se snadno nazují a přitom na noze dobře drží. Já mám ještě problém se širším plochým chodidlem a ačkoliv právě lezačky Katana výrobce označuje za boty úzké, s tímto jsem problém vůbec neměla. Další místo na mé noze, které je na výběr lezečky náročné, je pata. Spoustu bot mě právě v oblasti Achillovy paty tlačilo, ale i v tomhle směru mi Katany sedly. Možná je to tím, že jde o model šitý přímo na „dámskou nožičku“.

Peníze až na prvním místě

Zkrátka a dobře, jakmile jsem si Katany obula, byl výběr u konce. Tedy, alespoň jsem si to myslela, než mi prodavač sdělil jejich cenu 2500,- Kč. Jelikož jsem od přírody „šetřílek“, přišlo mi to celkem dost a tak jsem další měsíc váhala a zkoušela kde co. Jak jsem psala na začátku, jsem rekreační lezec a tak chci, aby mě lezení bavilo a k tomu patří i pohodlné lezečky. Takto jsem si nakonec svou investici odůvodnila a pokaždé když si Katany obouvám si říkám, že jsem udělala dobře. Zkušení lezci by vám možná řekli, že v lezečkách musí nohy bolet, ale já vím, že umějí být pohodlné skoro jako bačkůrky.

Ohodnoťte tento příspěvek