Recenze a testy

Trekové hole X-Lander Lite

Trekové hole X-Lander Lite
trekové hole Gabel X-Lander Lite
trekové hole Gabel X-Lander Lite
detail mechanismu
detail mechanismu

Trekové hole X-Lander Lite od italské firmy Gabel jsou klasicky třídílné a bez odpružení.  Ve složeném stavu mají 63 cm a lze je tak upnout bez potíží na batoh. Jejich maximální délka je při bezpečném „vytažení“ 143 cm. Jsou vyráběny ve třech barevných kombinacích – antracitová, červená a zelená.

Přesto, že jsem hole X-Lander Lite pořídil v relativně nedávné době, rád bych se podělil o zkušenosti s nimi. Prozatím jsem je měl možnost otestovat jen v zimních podmínkách, kdy se teploty pohybovaly kolem -10 °C. Upínací mechanismus fungoval i při této teplotě bez nejmenšího problému. Při pohybu na sněhu jistě také využijete sněhové talířky, které jsou dostatečně pružné, a není tedy problém hrot hole zabodnout i při traverzu ve zledovatělém sněhu.
Příslušenství k holím X-Lander Lite
Příslušenství k holím X-Lander Lite

Při traverzu byste jistě ocenili také prodlouženou rukojeť, kterou model X-Lander Lite bohužel nedisponuje. Osobně jsem je však pořizoval s tím, že mi tento (pro mě drobný) nedostatek vůbec nevadí.

K těmto trekovým holým dostanete při nákupu také příslušenství v podobě dvou typů talířků (klasické a sněhové), botičky pro chůzi na asfaltu (či jiném tvrdém povrchu) a kryty hrotů pro transport holí.  Jelikož se jedná o renomovaného výrobce trekových holí, myslí firma Gabel i na případy, kdy nějaké příslušenství ztratíte. V tomto případě není problém za příznivou cenu doobjednat například náhradní sněhové či klasické talířky.

hmotnost hole X-Lander Lite
hmotnost hole X-Lander Lite

X-Lander Lite je, jak již přívlastek Lite napovídá, jeden z těch lehčích modelů z nabídky výrobce. Tabulková hmotnost jedné hole je 227 gramů, avšak reálně zvážená je o 4 gramy vyšší. Zvážený údaj 231 gramů uvádí jen hmotnost samotné hole bez talířků. Při použití s klasickým talířkem je nutné připočíst k původní hodnotě dalších 5, se sněhovým poté 9 gramů.

Ohodnoťte tento příspěvek