Výběry nejlepších

Nejlepší dámská turistická obuv 2021

Nejlepší dámská turistická obuv 2021

Jako žena můžu s klidným svědomím říct, že vybrat si outdoorovou obuv je očistec. Často se musíme rozhodovat mezi tím, jestli budeme mít puchýře v hezoučké desingovce, se kterou není ostuda vejít do města, anebo se oddáme vzhledu horalky a koupíme přece jen ty s kvalitní podešví, ačkoliv se jejich barva až moc nápadně podobá bahnu.

I když se kloním k názoru, že funkčnost by měla převažovat nad vzhledem, pokusím se pro vás najít i tip na boty, které bodují v obou kategoriích. Prodyšnost, nepromokavost a přilnavost v terénu je to, co nás v dnešním článku bude primárně zajímat. Aspoň co se týká turistické obuvi.

Nejlepší dámské nízké turistické boty podle dTestu

Salomon Outline GTX 

Obrázek Salomon Outline GTX

Boty notoricky známé značky Salomon vyšly z dTestu jako jedny z nejlepších vůbec. Podle testu se můžete zcela spolehnout na Gore-Texovou membránu, i po dvou hodinách stání ve vlhku vám uvnitř zaručí příjemné sucho. Dobře obstály i v hodnocení prodyšnosti, chlubí se antibakteriální anatomickou stélkou OrthoLite, která tlumí nárazy a zejména zabraňuje nevyžádanému zápachu, takže si boty můžete s klidem brát i na několikadenní pochody. Boty sklidily úspěch také  v praktických zkouškách – uživatelky si je chválily například za pohodlí a snadné udržování (bezešvý jazyk pomáhá) a produkt doporučily ke koupi.

Jedinou výtkou v Dtestu byla jen o něco horší tepelná izolace a hlavně přilnavost podrážky na náročných površích, na vlhké keramické dlažbě se v nich budete klouzat, tak pozor na to.

Nejlepší dámské kotníkové turistické boty podle dTestu

Meindl Vakuum GTX

Obrázek Boty Meindl Vakuum GTX lady hnědá

Tyhle boty osloví hlavně ty, kterým záleží na maximální funkčnosti a nehledají boty na pobíhání po kopcích se psem, ale třeba na několikadenní přechod rumunských hor. Švihnout tuhle botu na obranu po medvědovi by nebyl vůbec marný nápad. A nebo řečeno odborně, jsou v uživatelské kategorii B – hrubé cesty, příkré horské stezky.

Začněme od negativ. Jsou docela těžké, 1,3 kg (pár) už cítit na nohách půjde, ale není to nic katastrofického, na co by se nedalo zvyknout. Pouze průměrnou známku obdržela životnost podrážky proti oděru, což bychom u bot v této cenové kategorii očekávali přece jen trošku lepší. Tím však výtky končí.

Bota výborně izoluje od chladu i vody a přitom si zachovává prodyšnost. Tuhá podešev od Vibramu je velmi stabilní a systém Digafix v úrovni nártu drží pevně nohu. Důvodem, proč si uživatelky chválily pohodlnost i přes určitou robustnost boty, je paměťová pěna, která se přizpůsobí právě té vaší noze a budete se cítit jako v bavlnce i po mnoha kilometrech.

Mohlo by vás také zajímat: Nejhorší vybavení z Decathlonu

Nejlepší dámské turistické boty podle recenzí

Merrell Moab Gtx 

Obrázek Merrell Moab 2 Gtx Šedá

Stejně jako u pánské verze tohoto článku, podle recenzí lidu vítězí značka Merrell. Kvalita za rozumnou cenu i dostupnost z této boty dělají favorita. Mají v podstatě vše, co od boty na turistiku můžete očekávat. Mají Gore-Texovou vrstvu, takže vás nezaskočí žádné počasí a podle recenzí jsou také mimořádně pohodlné díky integrované podpoře klenby a systému Air Cushion, který tlumí nepříjemné nárazy na patu. 

Tyhle Merrellky nepatří mezi nejlevnější, ale dle recenzí se nemusíte obávat, že by to byly boty na jednu sezónu, naopak. Ráda bych napsala nějakou výtku, ale nějakou objevit není vůbec tak jednoduché. Snad jen trochu fádní vzhled, který se v podstatě od pánských téměř neliší. Pár bot váží 844 g.

Nejlepší dámská turistická obuv pro nenáročné

Decathlon NH150 quechua

Obrázek Quechua dámská obuv

Tento úsek je věnován těm, co nechtějí pobíhat v terénu v teniskách, ale až tak často outdoorové boty nevyužijí a nemají důvod za ně utrácet tisíce. Tyhle boty značky Quechua vás můžou chytit za srdce. Nepleťte si je však s běžeckou obuví na asfalt ani s pohorkami, v náročném terénu by neobstály. Nebo lépe řečeno, vaše nohy by vám asi nepoděkovaly.

Boty vám udrží v dešti nohu suchou až 2 hodiny, což není špatný výsledek. Sám výrobce ale uvádí, že k lepší prodyšnosti pomohou kvalitní bavlněné ponožky. Boty jsou lehké, pár váží 660g, což je polovina proti výše zmíněným Meindl Vakuum botám. Mohou tak být pohodlnou alternativou na kratší túry v nenáročném terénu.

Nejhezčí dámské turistické boty podle redakce (a od českého výrobce)

Vasky Highland

Obrázek Vasky Highland Caramel

Ušila jsem si na sebe na začátku článku bič. Funkčních a krásných bot opravdu není moc. A tak jsem se ponořila do vod českých tvůrců a našla tohle. Vasky jsou ještě docela nová značka, která pochází ze Zlína a dělá svému rodnému ševcovskému městu radost.

Boty se šijí ručně, jsou kožené a značka si zakládá na nadčasovém designu a kvalitě. Konkrétně tyhle Vasky Highland se hodí stylem i do města i na náročnější procházky v přírodě. Můžete si je nechat beránčí vlnou vyteplit nebo je nechat jako variantu na jaro a podzim. 

5/5 - (83 votes)