Výběry nejlepších

Nejlepší pevný líh 2021

Nejlepší pevný líh 2021

Pevný líh neboli pevný podpalovač je určen k účinnému rozdělávání ohně v domácnostech nebo na zahradách, protože účinně nahrazuje třísky. Uplatnění tedy může nalézt v kamnech či krbech, ale také v grilech nebo na otevřených ohništích. Některé produkty na trhu jsou navíc optimálním řešením i pro outdoorové aktivity, hodí se tedy pro camping a turistiku, a to v kombinaci se speciálními campingovými vařiči. I tyto výrobky přitom najdete v našem výčtu aktuálně nejlepších pevných lihů.

Nejlepší podle hodnocení uživatelů

PE-PO

Obrázek zobrazuje produkt PE-PO pevný podpalovač

PE-PO má mezi pevnými podpalovači ohně své nezastupitelné místo. Aktuálně patří nejen k nejznámějším, ale také k nejoblíbenějším produktům. Umožňuje totiž spolehlivě podpálit i větší dřevo, ale využít ho lze rovněž u dalších materiálů (uhlí, dřevěné uhlí nebo brikety). Uplatnění přitom nachází jak v interiérech, tak na zahradách, ale použít ho můžete i při outdoorových aktivitách. Hoří totiž stabilním plamenem, takže ho lze využít za všemožných podmínek.

Pevný líh PE-PO mají uživatelé v oblibě kvůli tomu, že rychle a spolehlivě zapálí oheň, takže není nutné dělat třísky, což šetří práci. Stačí jej pouze vložit mezi dřevo nebo uhlí a podpálit sirkou či zapalovačem. Výhodou je rovněž nízká cena, protože jej seženete za pár desítek korun. Jako určitá nevýhoda je uváděna nižší kvalita obalu, případně nepříliš hluboké naříznutí, které může ztěžovat odlomení. Nejedná se ovšem o nijak zásadní negativa.

Optimální pevný líh pro outdoorové aktivity 

Esbit

Obrázek zobrazuje produkt Esbit Pevný líh tablety 12x14g

Zatímco PE-PO se spíše hodí pro využití v domácnostech a na zahradách, pevný líh Esbit ve formě tablet je vhodnější pro nejrůznější outdoorové aktivity. Nejenže je totiž kvalitní, ale zároveň zaujme i vodotěsným balením v odolném obalu, takže se jedná o výtečné řešení pro táboření, turistiku nebo horolezectví. Určen je přitom do speciálně určených vařičů (viz níže), přičemž umožňuje rozdělat oheň rychle a spolehlivě, a to i za zhoršených podmínek.

Pevný líh Esbit je nevýbušný a nezkapalní při hoření, navíc se díky vysoké výhřevnosti snadno zapaluje, což může být v terénu opravdu velmi důležité. Uživatelé kvitují rovněž absenci kouře a zápachu, stejně jako popela. Pozitivní ohlasy se týkají rovněž skladnosti, praktičnostibezpečnosti. Jako jediné negativum lze brát vyšší cenu, ta ale nepřekračuje 200 Kč. Navíc si lze pořídit i spolehlivý kapesní vařič Esbit, který není nijak drahý, přesto představuje výtečné řešení právě na cesty.

Obrázek zobrazuje produkt Esbit Kapesní vařič 6 x 14 g

Yate

Obrázek zobrazuje produkt Yate Tuhý líh Tablety v tubě

Pokud se věnujete outodoorovým aktivitám, můžete vyzkoušet i pevný líh Yate, který je sice vhodný pro roztápění kamen a krbů, ale k dispozici máte také vařič od tohoto českého výrobce outdoor a camping vybavení. Tato kombinace představuje jedno z nejlepších možných řešení do terénu. Pevný líh si pořídíte v cestovním balení, a to v PE tubě, kterou je možné opakovaně naplnit. Tento obal navíc chrání před vlhkem a poškozením, takže se skutečně jedná o výtečné řešení do přírody.

Pevný líh Yate je levný, přesto velmi dobře hoří, což je názor naprosté většiny uživatelů. Co se týče vařiče Yate, který je optimálním řešením pro camping a turistiku, ten je malý, lehký a skladný, neboť ho lze složit do malé krabičky. Na cestách vás tedy nebude jakkoli omezovat, protože nezabere skoro žádné místo. Přesto za něj nezaplatíte ani 100 Kč, takže i přes svou účinnost vás kombinace pevného lihu a vařiče Yate nebude stát mnoho a ušetříte na nákup dalšího outdoorového vybavení.

Obrázek zobrazuje produkt Yate vařič na tuhý líh

Zaujalo nás

Hexa

Obrázek zobrazuje produkt Hexa tuhý podpalovač tuhý líh kostky 200 g

Na závěr jsme si nechali pevný líh Hexa, které je především využíván pro rychlé a jednoduché rozdělání ohně v krbu, grilu nebo na otevřeném ohništi. I tento tuhý podpalovač je ovšem možné využít ve speciálním vařiči. Umožňuje tedy rovněž vaření v přírodě, pro outdoorové aktivity jsou ale přeci jen vhodnější předešlé dva produkty. Přesto je velmi oblíbený mezi uživateli pro své perfektní vlastnosti, díky nimž dokáže spolehlivě nahradit třísky.

Tento pevný líh stačí vložit mezi uhlí či brikety a zapálit, případně zapálit jednu tabletu ve vařiči a dle potřeby přidávat další. Pokud se podíváme na názory uživatelů lihu Hexa, mezi pozitivními vlastnostmi lze nalézt velkou výhřevnost, stejně jako absenci kouře. Navíc je často uváděna i velmi dobrá cena, a to s ohledem na množství kostek, které se nacházejí v balení. Tento produkt přitom doporučujeme jako optimální řešení především do interiéru a na zahradu. 

5/5 - (85 votes)