Recenze a testy

Recenze batohu Gemma Turist 65+10

Recenze batohu Gemma Turist 65+10

Legendární český batoh od Gemmy zná asi každý. Proslavil se hlavně svým originálním otvíráním, které není jako obvykle shora, ale zepředu. Díky tomu a svému neobvyklému tvaru si vysloužil i svou přezdívku: ‚Skříň‘. Pojďme se tedy na ni tedy trochu podívat.

Gemma Turist zelený 65l lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Gemma Turist 65+10
Gemma Turist 65+10

65litrový objem mi přijde dostatečně velký na všechny typy výletů. Zvládl jsem se sbalit na měsíc do Skotska, stejně jako na několikadenní přechod hor. V případě kratších výletů ale určitě zvolte něco menšího, pokud není krosna dostatečně zaplněna, nepříjemně padá sama do sebe a komfort nošení je pak určitě nižší. Nezabraňují tomu ani popruhy k tomu určené.  Vrchní 10litrová kapsa slouží k odložení důležitých věcí, aby byly rychle po ruce, její velikost mi přijde tak akorát.

Detail batohu
Detail batohu

Všechny popruhy se dají různě nastavit a po chvilce zkoušení tak každý najde stav, který mu vyhovuje. Jediný problém vnímám u bederního pásu – přestože nejsem nijak přehnaně hubený, i tak mi je přespříliš velký. K dispozici jsou i všemožná poutka umožňující upevnění čehokoliv potřebujete – stany, spacáky, karimatky, … Na odkládání lahví slouží otevřené kapsy na bocích, které by ale klidně mohly být trochu větší.

„Skříň“ je specifická

Skříňové otevírání má své výhody, ale i nevýhody. Mezi výhody určitě patří schopnost rychle a snadno najít cokoliv, nezávisle na tom, kde v batohu to leží. Stejně tak jste velmi rychle sbaleni. Nevýhoda se projeví například za špatného počasí, kdy pro vyndání stanu musíte otevřít celé víko a věci uvnitř vám mezitím můžou navlhnout/uletět/zmoknout. Rovněž musíte krosnu vždy položit na zem, kde můžete být bláto či voda, čímž pádem se vám ušpiní.

Přezky lze využít různě
Přezky lze využít různě

S víkem souvisí i poměrně atypický tvar krosny, který mi nepřijde příliš šťastný. Ze všeho nejvíc připomíná asi kvádr a oproti jiným batohům mnohem více upravuje moje přirozené těžiště. To se nejvíc projeví v technických úsecích, například na ferratách, kdy pak své tělo neovládám tak, jak bych chtěl. V exponovaných místech se pak zbytečně převažuji buď dozadu, nebo do jednoho boku, což rozhodně není příjemné. Stejně tak je tvar nevýhodný při velmi silném větru. Vzpomínám si na Velkou Fatru, kde jsem při vichru okolo 70 – 80 km/h pravidelně padal k zemi, zatímco ostatní kluci s jinými krosnami to ještě zvládali.

Kvalitní materiály slouží až na výjimky dobře

V akci na zimních horách
V akci na zimních horách

Gemma se chlubí kvalitními materiály a kvalitním zpracováním, s čímž musím souhlasit. Po čtyřech letech mám jediný problém, a tím jsou urvané zipy. Ty se naštěstí dají nahradit obyčejným kolečkem ke klíčům a fungují tak, jak mají. Přezky stále fungují výtečně, malinko se zhoršilo polstrování v oblasti ramen, ale ještě to ničemu nevadí.

Švy jsou teoreticky voděodolné, ale jenom do jistých podmínek. Při mrholení tak obal používat nemusíte, ale při vydatnějším dešti už ho určitě doporučuji. Gemma ke krosně rovnou prodává i obal od Jurka a mám s ním výborné zkušenosti, nestalo se mi, že by mi kdy promokl.

Před nákupem určitě zvažte, zda-li vám usnadněné otvírání stojí za nevýhody, které to přináší. Já osobně už asi příště půjdu do jiného modelu.

Poutka na uchycení věcí
Poutka na uchycení věcí

Plusy:

 • Snadné otvírání
 • Kvalita zpracování
 • Ideální objem
 • Snadné nastavení popruhů
 • Velké množství různých poutek atp.

Minusy:

 • Špatné těžiště
 • Při otvírání můžou zmoknout věci
 • Urvané zipy
 • Nestabilita za větru
 • Při malém naplnění se bortí sama do sebe
 • Malé kapsy na láhve
Gemma Turist zelený 65l lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek