Tipy na výlety

Rozhledna Hláska u Hory Svaté Kateřiny

Rozhledna Hláska u Hory Svaté Kateřiny
Rozhledna Hláska v Krušných horách
Rozhledna Hláska v Krušných horách

Rozhlednu Hláska byste našli na Růžovém vrchu (729 m n. m.) na okraji obce Hora Svaté Kateřiny v Krušných horách. Jedná se o kamennou rozhlednu s kruhovým půdorysem a celkovou výškou 21 metrů. Na plošinu, která je ve výšce 16 metrů, se dostanete po zdolání 87 schodů.

Vyhlídková plošina
Vyhlídková plošina

Otvírací doba a vstupné

Rozhledna je během hlavní turistické sezóny (květen až říjen) otevřena každý den od 13:00 do 17:00 (o víkendech již od 11:00). Je trochu škoda, že rozhledna zavírá poměrně brzy, protože by z ní byl krásný výhled na západ slunce. Pokud by jste se na rozhlednu chystali mimo hlavní sezónu, tak doporučuji si otvírací dobu ověřit na telefonním čísle 605 403 367 u paní Šišovičové.

Vstupné na rozhlednu je 20 Kč za dospělého a 10 Kč za dítě. Krom vstupného si můžete zakoupit také pohledy, mapy či turistickou známku.

Z historie rozhledny na Růžovém vrchu

S první myšlenkou postavit na Růžovém vrchu rozhlednu přišel v roce 1898 místní okrašlovací spolek. Netrvalo to ani čtyři roky, a myšlenka se přeměnila v realitu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v srpnu 1902. Na přelomu nového tisíciletí musela být bohužel kvůli svému špatnému stavu pro veřejnost uzavřena. Naštěstí ještě v roce 2001 započala rozsáhlá rekonstrukce rozhledny a již v červnu 2002 byla znovu slavnostně otevřena.

Panoramatický pohled západním směrem
Panoramatický pohled západním směrem

Slavnostní otevření se konalo téměř po 100 letech od jejího zpřístupnění v roce 1902. Při rekonstrukci byla na kamenné zdivo přidána ještě ocelovo-dřevěná konstrukce, která rozhlednu zvýšila na současných 21 metrů. Krom konstrukce na vrcholu byla rozhledna doplněna i o dřevěnou přístavbu po celém obvodu paty věže – v té jsou nyní výstavní prostory.

Pohled na Horu Sv. Kateřiny
Pohled na Horu Sv. Kateřiny

Kudy tam?

Autem se pohodlně dostanete až k rozhledně, kde můžete pohodlně zaparkovat. Kolem rozhledny vede také zelená turistická značka, po které můžete pokračovat například na zámek Jezeří (cca 8,5 km). Případně vás zelená značka zavede i do centra vesničky Hora sv. Kateřiny, kde se můžete občerstvit a poté jít na prohlídku některé z hornických štol, které se nacházejí v údolí říčky Svídnice.

Ohodnoťte tento příspěvek