Recenze a testy

Recenze běžecké bundy Inov-8 Race Elite 105

Recenze běžecké bundy Inov-8 Race Elite 105
Pohled na bundu Inov-8 Race Elite 105 zepředu
Pohled na bundu Inov-8 Race Elite 105 zepředu

K pohybu na horách potřebujete věci potřebné a věci nepotřebné. Tato bunda stoprocentně patří do té druhé kategorie, ale když jsem vyhrál poukaz do inov-8 obchodu a já si před Vánoci potřeboval udělat radost, padla mi do oka. Jediné, co ospravedlňuje její cenu, která se téměř blíží ke dvěma tisícům, je její extrémně nízká váha – pouhých 105 gramů, to podle recenzí outdoorových bund je jedna z nejnižších hmotností na trhu.

Inov-8 RACE ELITE Windshell FZ blue red modrá lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Detail kapsičky na bundě
Detail kapsičky na bundě

Původně jsem měl v plánu vyzkoušet ji až na horách, ale zimní Vysočina mi ponoukla dostatek příležitostí k tomu ji důkladně zkusit. Nejdříve ale její úvodní představení – svršek je tvořen materiálem Pertex Quantum, k dispozici je jedna hrudní kapsa. Rukávy jsou zakončeny očky pro prostrčení palce a schování dlaně.

Do větru ideální, do deště moc ne

Hlavní devizou této bundy je větruodolnost. Pro vyzkoušení tohoto parametru jsem vyhodnotil jako ideální několikadenní období, kdy vítr v nárazech dosahoval rychlostí hodně přes 100 km/h. Vyzkoušel jsem tedy několik běhů v co nejotevřenějším prostoru (dohromady to dalo tak 10 hodin) – teplota klesala k -10, vítr tvořil obří závěje, ale bunda neprofoukla a mně bylo teplo. Byl jsem upřímně překvapen, protože na první ani na druhý pohled to rozhodně nevypadá na to, že by mohla větší vítr vydržet.

Vnější materiál Pertex Quantum
Vnější materiál Pertex Quantum

Horší už je to s voděodolností. Svršek disponuje DWR nátěrem, který má zabránit proniknutí slabému množství srážek, což sedí. Slabému mrholení to zabrání, ale proti silnému dešti je Inov-8 Race Elite 105 bezradná. Aby tomu bylo jinak, musela by být z gore-texu nebo podobného materiálu a pak by šla její hlavní výhoda, nízká váha, stranou, nemám jí to tedy za zlé.

Co se týče prodyšnosti, jsem tak trochu na vážkách. Že bych bundu někdy vysloveně propotil, to určitě říct nemůžu, krom toho je v podpaží, na zádech i na rukách vybavena velmi prodyšným materiálem, ale při velmi intenzivním tréninku jsem lehké přehrátí už cítil. Při běhu v horách se ale obvykle do vyšších tepů moc nedostáváme, takže tam bude fungovat spolehlivě.

Chybí kapsy. Rukávy i límec jsou ale vyřešeny ideálně

Otvor na palec
Otvor na palec

Bunda má pouze jednu kapsu, což spatřuji jako její hlavní nevýhodu. Ona kapsa disponuje otvorem na prostrčení sluchátek, což já osobně nevyužívám, ale chápu, že se to někomu může hodit, osobně by mi ale nejvíc vyhovovaly klasické kapsy na bocích. Jsem zvyklý nosit při začátku běhu rukavice, které si po pár kilometrech obvykle sundám a dám právě do kapes – což zde nemůžu. Smím si tak pouze vybrat, jestli budu na začátku mrznout, nebo se po zbytek běhu přehřívat. Jediná kapsa je velikostí vhodná právě tak na mobil nebo kapesníky.

Naopak očka pro prostrčení palců mi připadají velice praktická. Když ještě není taková zima, abych si dal rukavice, ale už je dostatečná na to, aby mi byla zima na ruce, docela uspokojivě tento problém vyřeší. Můžou sloužit i jako ochrana před tím nejhorším prochladnutím při náhlé změně počasí k horšímu. Když už jsme u periferií, sluší se zmínit i to, že límeček bundy je vyroben z velmi příjemného, měkkého materiálu, který je na nošení velmi pohodlný. Alespoň u mě tak odpadá nutnost nosit šátek nebo tunel na ochranu před větrem, toto totiž funguje výborně.

Součástí balení je i malý obal, do které se dá bunda pohodlně složit a stáhnout tak, aby zabírala co nejméně místa. S ní nemám nejmenší problém.

vnitřní materiál
vnitřní materiál

Bunda Inov-8 Race Elite 105 rozhodně není nic, co byste museli bezpodmínečně mít. Pokud si ale chcete udělat tak trochu radost a optimalizujete-li váhu oblečení na hory, mohu ji jen doporučit.

Otvor na sluchátka
Otvor na sluchátka

Plusy:

  • Extrémně nízká váha
  • Větruodolná
  • Praktický obal na sbalení
  • Prodyšná
  • Otvor na prostrčení sluchátek
  • Příjemný límec
  • Otvory na prostrčení palců

Minusy:

  • Vysoká cena (okolo 2000 Kč)
  • Pouze jedna kapsa
  • Slabá voděodolnost
Inov-8 RACE ELITE Windshell FZ blue red modrá lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek