Recenze a testy

Recenze Inov-8 Race Ultra 270

Recenze Inov-8 Race Ultra 270
Inov-8 Race Ultra 270
Inov-8 Race Ultra 270

Základem botníku každého běžce by měla být objemová bota. Právě jednou z nich je tento model od Inov-8. Bota, se kterou můžete téměř kamkoliv a téměř na jakkoliv dlouho. Původně byla vyvíjena na dlouhé ultra běhy, ale já ji považuji za jednu z nejlepších terénních ‚objemovek‘, jaké jsem měl tu čest poznat. Pojďme se na ni podívat blíže.

Inov-8 RACE ULTRA 270 S Black/Red lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Detail zpracování
Detail zpracování

Jak je u inov-8 (čti inovejt) zvykem, číslo za názvem boty udává její hmotnost (konkrétně pro velikost UK 8). Pokud se v sortimentu běžeckých bot trochu orientujete, snadno odhalíte, že patří k jedněm z těch nejlehčích. Srovnatelné modely u ostatních značek mívají okolo 300 a výjimečně i 400 gramů. Inov-8 už lehce opouští ideu minimalismu (co nejlehčí bota s co nejméně ochrannými prvky, „chodidlo si má pracovat samo“), přesto má bota drop, tedy výškový rozdíl mezi patou a špičkou, pouze 4mm, což je na průměrnou objemovou botu velmi málo.

Na asfaltu slabší, mimo něj skvělé

Svršek boty také zůstal poměrně minimalistický a třeba na goretex tak můžeme zapomenout. U běžecké boty to podle mě ale určitě není na škodu. V létě se noha skoro nepotí, a pokud nějakou vodu naberete, rychle ji „vymačkáte“ zpět. Teplo mi nebylo snad nikdy a zima pouze v extrémních podmínkách, jako například půlhodinový běh ledovým potokem.

Starší model
Starší model

Její podešev se skládá z několika směsí, velmi zkráceně: některé jsou určeny na asfalt a jiné do terénu. Výrobce tedy naznačuje, že je tato bota vhodná na všechny druhy povrchů, s čímž já nemohu úplně souhlasit. Pokud je vaším oblíbeným terénem nekonečná silnice, určitě zamiřte k jiným značkám. V botě vás to po chvíli začne nudit a minimálně moje chodidla to nesnášejí nejlépe.

Na druhou stranu, jakmile se ocitnete v terénu, bota začne okamžitě být ve svém živlu a i já si potom běh mnohem více užívám. Moje domovská Vysočina nabízí přesně ten terén, pro který jsou Race Ultra stvořeny. Od lesních cest a cestiček, přes mokré bažinky, rozblácené pěšiny, zaneřáděnou podložku až po zmrzlý sníh. Skvěle drží také na kamenech a skalách (samozřejmě nesmí být mokré). I občasný přesun po silnici bota snese, ale víc jak pár kilometrů určitě nedoporučuji. Jinak je ale běh v těchto botách opravdu lahůdka.

I v terénu se najdou slabší místa

I tak se ale v terénu najdou místa, kde bota mírně zaostává. V první řadě jsou to traverzy prudkých svahů, ale tam má problém snad každá bota. Nepříliš hluboký vzorek nestíhá dostatečně pracovat a bota jednoduše klouže dolů. Dále jsou to prudké seběhy plné spadaného listí nebo kluzkého bláta, kde se boty opět nechytají a ujíždí na všechny strany. To ale opět není nic, v čem by byly nějak výjimečné.

V akci na Malé Fatře
V akci na Malé Fatře

S čím mám ale subjektivně určitě největší problém je bolest, kterou prožívám, když běžím v kamenitém svahu po kamenité pěšině. Namátkou mě napadá třeba seběh z Ben Nevisu, který jsem si vysloveně protrpěl. Filozofie nízké podrážky zapříčiňuje nedostatečnou ochranu chodidla a každou špičku kamene tak cítíte. Čím víc máte v botách naběháno, tím je to horší. Je to daň za to, jak pohodlně a příjemně se mi v ní jinak běhá. Nemyslím tím ale suťové pole (například z Zugspitze dolů), pokud se nebojíte to z kopce pustit, bota je tam opět skvělá.

Přes některé minusy si myslím, že bota je jedna z nejlepších, co můžete na obyčejné běhání v terénu dostat. Právě proto mám už aktuálně její druhý model. Jediná škoda je, že inov-8 už pomalu produkci této body ukončuje, jejím nástupce bude model Trail talon 275.

Design je lehce extravagantní
Design je lehce extravagantní

Plusy:

  • Nízká váha
  • Obyčejně skvělý grip a cit pro terén
  • Nízký drop
  • Dobrý svršek, ve kterém se noha nepotí ani nemrzne
  • Pohodlné
  • Dlouhá výdrž

Minusy:

  • Lehce vyšší cena (cca 3000 Kč)
  • V bahnu není stabilní
  • Běh po asfaltu je nepříjemný
  • Bolest při došlapu na kámen
Inov-8 RACE ULTRA 270 S Black/Red lze pořídít v  českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ohodnoťte tento příspěvek