Rady a tipy

Kompresní podkolenky pro zdravější běhání

Pokud se ve volném čase věnujete běhu, možná jste již na kompresní, nebo také běžecké podkolenky narazili. Jedná se jen o marketingový tah, nebo jsou oproti těm běžným opravdu o tolik lepší?

Kompresní podkolenky plní svůj úkol

Hned úvodem můžeme skeptiky ubezpečit, že s obyčejnými podkolenkami, které jsou spíše módní záležitostí, přičemž snad jen trochu pomáhají zahřát svaly a vsáknou pot, se ty kompresní nedají vůbec srovnávat. Jsou vyrobeny především za účelem fixace svalů při otřesech, jimž musí při běhu odolávat, zvláště trénujete-li na tvrdém terénu. Pokud jste narazili na mýtus, že s těmito podkolenkami budete běhat výrazně rychleji, a pořídili jste si je právě proto, pravděpodobně budete zklamání. Jestliže ale chcete udělat něco pro své zdraví a zlepšit si krevní oběh v nohou, pak byste o nich rozhodně měli uvažovat.

podkolenky

Jak to funguje?

Aby svaly mohly správně fungovat, musí být neustále zásobovány kyslíkem, který do svalových buněk putuje krevním řečištěm. Logicky tedy vyplývá, že čím lepší je proudění krve, tím efektivnější je i okysličování svalů. Ty jsou pak méně náchylné ke zranění a mohou lépe pracovat. Také regenerace po fyzickém výkonu je rychlejší. A právě správný oběh krve lze zajistit kompresí. Krom toho poskytují podkolenky svalům, vazům a šlachám dostatečnou oporu, takže se snižují svalové vibrace a vyhnete se i potréninkovým bolestem.

Vybírejte zdravotní podkolenky

Společně s popularitou joggingu stoupá i nabídka s ním souvisejících produktů, takže si dnes mezi podkolenkami můžete opravdu vybírat. Ne každé běžecké podkolenky jsou však kompresní, dávejte si proto pozor na to, abyste si pouze bezvýsledně nepřiškrtili krevní oběh. Vybírejte pouze z podkolenek od osvědčeného výrobce, zhotovených z kvalitního savého materiálu s výbornými termoregulačními vlastnostmi. Vyhněte se levným modelům, které jsou opatřeny příliš pevným lemem, protože by jinak špatně držely. Správná kompresní podkolenka neškrtí na lýtku, ale poskytuje oporu i kotníkům (zde by měla být komprese největší) a achillovkám. Sázkou na jistou jsou společnosti, které se věnují zdravotním výrobkům.

podkolenky kompresní

Něco pro každou příležitost

Patříte k nadšencům, kteří běhají za každého počasí? Na trhu naleznete hned několik variant kompresních podkolenek, jež budete moci střídat dle ročních dob. Kromě těch klasických seženete i zateplené kompresky a modely s mírným stupněm komprese. Těmi si můžete v létě odlehčit, ale jsou také ideální pro všechny, kdo si na stažení svalů teprve zvykají a potřebují postupný přechod. Na začátku to sice skutečně může být nezvyk, při běhu na dlouhou trať – doslovně i metaforicky – se vám však kompresní podkolenky vyplatí. A jako bonus výborně sedí na noze, takže se můžete rozloučit s odřeninami a puchýři ze shrnutých ponožek.

Proč říct kompresním podkolenkám ano:
  • zlepší prokrvování svalů,
  • poskytnou oporu kotníkům i achillovkám,
  • ušetří vás bolesti po tréninku a
  • sníží riziko úrazů.
Ohodnoťte tento příspěvek