Recenze a testy

Test termosky IsoSteel

Test termosky IsoSteel
Termoska Isosteel
Termoska Isosteel
digitální termometr použitý při měření
digitální termometr použitý při měření

Kvůli čím dál více častějším zimním výpravám a výletům jsem začal uvažovat o nějaké nové termosce, ve které by nápoj vydržel dlouho teplý. Ale jelikož doma máme termosek několik, napadlo mě nejdříve vyzkoušet jejich kvalitu a teprve poté se rozhodnout a případně pořídit novou.

První testovaná je termoska IsoSteel o objemu 1 litr. Jedná se o starší typ této termosky. Co si pamatuji tak ji máme doma již zhruba nějakých deset, patnáct let. Proto jsem měl i obavy, zdali je ní stále vakuum, či není poškozena nějak jinak.
Test probíhal po dobu 32 hodin. Termoska byla naplněna téměř vroucí vodou a poté dána do chladničky s konstantní teplotou 6,2 °C. V určitých intervalech byla teplota vody v termosce Isosteel přeměřena a zaznamenána a termoska vložena opět do chladničky. Měření teploty probíhalo homologovaným termometrem GTH 1160 s rozsahem hodnot -50 °C až +199,9 °C.

Termoska Isosteel o objemu 1 litr
Termoska Isosteel o objemu 1 litr
graf poklesu teploty
graf poklesu teploty

V prvních hodinách testu klesaly teploty o zhruba 2 až 3 stupně celsia za hodinu. Později se pokles teploty zpomalil. Po dvanácti hodinách teplota vody poklesla o 24,1 °C a měla tedy teplotu 72,6 °C. Po celém dni měření teplota poklesla o téměř 40 °C na 57,5 °C. Pro lepší názornost a představu je závislost teploty na čase vynesena v grafu a hodnoty uvedeny v tabulce.

tabulka s časy a teplotou
tabulka s časy a teplotou

Hmotnost termosky Isosteel 1 litr je 772 gramů, což je poněkud vyšší, než mají v současnosti prodávané termosky. Termoska IsoSteel 1 l má „jen“ šroubovací víčko. Zavity jsou však na dvou místech důmyslně proříznuty, tudíž není pro nalití nutné odšroubovávat celé víčko, ale stačí jej jen povolit.

Po tomto menším testu jsem došel k závěru, že novou termosku si pořizovat nebudu. Alespoň prozatím. Isosteel termosku jsem již několikrát vyzkoušel v opravdu velkých mrazech, kdy se teploty v noci pohybovali určitě pod -10 °C a čaj, který se večer uvařil, byl ráno příjemně teplý.

Ohodnoťte tento příspěvek