Tipy na výlety

Island – tak trochu jiná Skandinávie

Island – tak trochu jiná Skandinávie

jeep na islandu

Islanďané se dožívají jednoho z nejvyšších průměrných věků na světě. U mužů tento demografický ukazatel dosahuje hodnoty téměř 77 let, u žen překračuje 83 roků. Kdo nebo co za to může? Krásná a čistá příroda, klidný životní styl, nejspíš i geny. Pro život je Island rozhodně krásným místem. A pro dovolenou?

Hotely se nenosí

Milovníci outdooru v tom rozhodně neuvidí žádný problém. Ale zhýčkanější turisté zvyklí na veškeré pohodlí, které je na běžné dovolené obklopuje, nejspíš zaskřípou zuby. Hotely se nachází převážně v Reykjavíku, největším třísettisícovém hlavním městě, kde žije polovina islandské populace.

Jen pro představu, desáté největší město na Islandu Fjarðabyggð má asi jen 4600 stálých obyvatel. Turistů na ostrov nejezdí tolik, aby hotely uživili i mimo větší města, a tak se na zbytku území ubytujete pouze v chatách nebo v kempech.

Vábení přírody

jezero Oskjuvatn

Ještě minimálně jeden důvod, proč absence hotelů většinu návštěvníků netrápí, se snadno najde. Na Island se vyráží za kouzelnou unikátní přírodou, nikoliv za wellness a nákupy. Ještě aby ne, když mimo jiné můžete absolvovat túru po největším evropském národním parku Vatnajö.

Dvanáct tisíc kilometrů čtverečných parku kolem stejnojmenného ledovce se dělí celkem na čtyři teritoria podle světových stran.  Na severu rozhodně stojí za zhlédnutí kaňon Jökulsárgljúfir, který má na svědomí řeka Jökulsá á Fjöllum. V oblasti se nachází i vulkán Askja nebo vodopády Dettifoss. Abyste se do těchto končin dostali, budete si muset pronajmout terénní vůz. To platí pro pohyb na celé území Islandu, protože jen 4600 km z celkových třinácti tisíc je zpevněných.

Jižní část národního parku vám zase nabídne spoustu turistických tratí vhodných k pěším výletům. Na východě se tyčí třetí nejvyšší pohoří na Islandu Kverkfjöll, které láká jak horolezce, tak i běžné turisty. V létě na Islandu fungují i turistická střediska, kde vám ochotně doporučí trasu splňující vaše požadavky a vhodnou vzhledem k vaší fyzické kondici. A co byste neměli minout na západě? Laki, oblast kráterů, které vznikly teprve před 250 lety při obří erupci.

5/5 - (1 vote)