Výběry nejlepších

Nejlepší boty na běžky 2021

Nejlepší boty na běžky 2021

Běžkování se stalo v uplynulém roce novým národním sportem. Podmínky tomu přály a lockdown k individuálním sportům přímo vyzýval. A tak boty na běžky a běžky samotné šly na dračku. Pokud uvažujete nad koupí, jaro po sezóně je ideální čas na to něco ušetřit. V tomto článku si popíšeme typy bot podle techniky a nejlepší možnosti ke koupi pro začátečníky i náročné. 

Boty na běžky se rozlišují podle použití. Boty na klasiku (nízké), boty na bruslení (nad kotník) a combi boty, které jsou kompromisem mezi předchozími dvěma zmíněnými a většině rekreačních běžkařů budou sedět právě tyto. Existují také back country boty, které využívají zkušení běžkaři mimo vyznačené trasy.

Nejlepší kombinované unisex boty na běžky podle recenzí uživatelů

Fischer XC Control 2020/2021

Obrázek zobrazuje produkt Fischer XC Control 2020:21

Tyto boty jsou jedním z nejuniverzálnějších kousků na trhu. Jsou unisex a dá se v nich jezdit klasika i bruslit. Tato značka je oblíbená díky několika technologiím, které vám běžkování zpříjemní. Uživatelé si chválí zejména tepelný komfort, který poskytuje vnitřní polstrování Comfort Guard a prodyšnost. Boty jsou samozřejmě současně nepromokavé díky membráně TRIPLE-F. Boty se dají stáhnout nad kotníky páskem na suchý zip, proto se jich nemusí obávat ani dámy s užšími chodidly. Podporu chodidla doplňuje výztuž Ankle support cuff s pohyblivým kloubem. Jsou určeny primárně rekreačním běžkařům, ale jejich kvalitu ocení i náročnější sportovci. 

Nejlepší boty na běžky pro začátečníky 

Alpina T 10

Obrázek zobrazuje produkt Alpina T10 Eve 2018:19

Pokud jste na běžkách nikdy nebyli, ale tento sport vás zaujal, pravděpodobně budete chtít začít s pohodlnými, měkkými botami na klasiku v udržovaných stopách, které vám náročné začátky usnadní. Alpina T 10 tyto podmínky splňuje. Jako bonus se chlubí technologií Thinsulate, která dovnitř nepustí vlhko a udržuje tepelnou izolací, takže si je můžete vzít klidně i do náročných povětrnostních podmínek. To potvrzují i uživatelé, které si je chválí zejména pro pocit “teplých bačkůrek”. Vyrábí se v pánské i dámské verzi. 

Nejlepší boty na běžky pro náročné

Salomon R/PROLINK

Obrázek zobrazuje produkt Salomon R Prolink 2019:20

Když se zaměříme na boty na běžky pro výkonnostní běžkaře, do popředí se dostávají jiné parametry než pocit bačkůrek na nohách. Salomon R/PROLINK je ideální model na kombinované běžkování. Bota je vybavena podporou patní části s nastavitelným páskem, manžetou Smart Structure pro postranní podporu a ideální přenos sil a 5mm silnou měkkou vložkou. To vše zajistí výbornou oporu chodidla. Salomon využívá také rychlošněrovací systém, který zaručuje precizní upevnění nohy v botě během jednoho zatáhnutí za tkaničku. Uživatelé si v recenzích boty chválí převážně za to, jak jim boty padnou a jak jsou teplé. Mimo jiné můžeme rozhodně ocenit i hezký design. 

Nejlepší boty na běžky do volného terénu

Fischer Offtrack 3 BC 2020/2021

Obrázek zobrazuje produkt Fischer Offtrack 3 BC 2020:21

A teď tip pro ty, kterým jsou vyjeté trasy málo a raději vyrazí na takzvaný “back country skiing”. Boty na BC připomínají trochu více klasickou turistickou botu, ale zacvaknout půjdou jen do speciálního vázání pro back country běžky.


Fischer Offtrack vás před sněhem chrání límcem nad kotníkem a nastavitelnou kamaší Integrated gaiter. Výrobce slibuje nepromokavost, ačkoliv konkrétní materiál svrchní části boty veřejně neudává. Stejně jako výše zmíněné Fischerky používá technologii Comfort Guard, takže teplo a pohodlí zajištěno. Nemusíte se bát ani dlouhodobějšího opakovaného používání, Fischer Fresh slibuje jistotu neutrální vůně. Boty jsou unisex a počítejte s trochu nadprůměrnou hmotností (1,3 kg pár), která však není u tohoto typu bot výjimečná.

Nejlepší boty na běžky pro děti

Fischer XJ Sprint 2020/2021

Obrázek zobrazuje produkt Fischer XJ Sprint 2020:21


Na závěr mám byla by škoda nezmínit se i o nejoblíbenějších botách pro juniory, když na běžky může s klidem vyrazit celá rodina. Fischer XJ Sprint si to rozhodně zaslouží. Využívá technologie jako u dražších bot pro dospělé, ale zakládá si primárně na pohodlnosti. Musíme ocenit i impregnaci vnitřních vložek bez použití chemických prostředků. Boty jsou také lehoučké, pár váží jen něco přes půl kila (dle velikosti). Uživatelé si je chválí pro komfort, stabilitu i dobrý poměr cena-výkon. 

5/5 - (84 votes)