Recenze a testy

Recenze bundy HIGH POINT Sky Rider Pro

Recenze bundy HIGH POINT Sky Rider Pro
Detail kapuce bundy High Point Sky Rider Pro
Detail kapuce bundy High Point Sky Rider Pro

Nebeský jezdec (SKY RIDER PRO), bunda od českého výrobce High Point je určená primárně pro lyžařské aktivity, patří však i mezi populární volby trekkerů, a to zejména díky své vysoké univerzálnosti. Vlastním ji již 3 roky a prošla si různými prostředími od nenáročné túry v lese, skrz poušť až k velehorám. Musím říct, že mě nikde nezklamala.
V základním provedení jde o nepromokavou (min. 20000 mm H2O), propustnou (min. 30000 g/m2/24 h) technickou bundu s 3D kapucí, která má sněhový pás a je možné do ní vepnout izolační fleecovou vložku.

Detail sněhového pásu
Detail sněhového pásu

Primární vnější vrstvu tvoří dvouvrstvý BlocVent s vodoodpudivou povrchovou úpravou SDWR, sešitý vodotěsně zatavenými švy. Jde o velice odolný materiál, neprotrhly ho ani padající kameny, či trny pouštních rostlin. Je odolný i proti oděru, dvaceti kilový batoh na něm nezanechal stopy. Bunda je navíc na ramenech a loktech posílená kevlarovými nášivkami (konkrétně jde o Strongflex), které jsou odolné proti řezu. Vnitrní vrstvu tvoří perforovaný 100%PAD.
Co se týče odpařování potu, při velké zátěži se vlhkost soustředí do rukávu, kde vznikají mokrá místa, a několikrát se mi stalo, že pot vysloveně kapal rukávem ven. Zádová oblast funguje bez problému, pocit chladu se obyčejně nedostavuje ani při zátěži ve velice nízkých teplotách. Bohužel PAD není až tak rychle schnoucí, jak výrobce slibuje, řekl bych, že jde spíše o běžný průměr. Naopak slibovaná vysoká nepromokavost je faktem a ani prudší déšť není nebezpečím. Dalším vylepšením je sněhový pás, který je trochu nepohodlným, ale velice funkčním doplňkem.

Kevlarová nášivka na rameni
Kevlarová nášivka na rameni

3D kapuce je poměrně velká s tvrzeným štítkem,umožňuje široký rozhled s minimální potřebou otáčení hlavy. Dá se lehce nasadit na horolezeckou přilbu, a předpokládám, že to s lyžařskou přilbou bude obdobné. Kapuce má dobrý střih a přirozeně přiléhá k límci, který je dosti vysoký, čímž poskytuje ochranu brady. Vnitřní strana límce je vystlaná mikrofleesem, takže zbytečně nerozdírá kůži na bradě a krku. Tady však končí pozitiva kapuce. Prvým problémem je utahování u nasazené kapuce, je to poměrně složité a pracné, určitě to nejde jednou rukou k dokonalosti. Druhým, větším problémem je její skladnost, konkrétně velikost a absence úložného prostoru v límci.
Na sepnutí bundy slouží masívní zips YKK se dvěma protilodními běžci, které umožňují velice praktické rozepnutí i ze spodu. Zip chrání přesahující kus látky (tzv. léga), jenž se dá spojit pomocí suchých zipů. Tohle spojení je ještě v exponovaných částech pojištěné zapínacím knoflíkem.

Celkový vzhled bundy High Point Sky Rider Pro
Celkový vzhled bundy High Point Sky Rider Pro

Čtyři vnější a jedna vnitřní kapsa jsou také vybaveny zipy YKK a i ty jsou chráněny stejným způsobem (kromě vnitřní kapsy, tady je zip subtilnější a není kryt légou). Stejně jsou na tom taky 2 větrací otvory umístněné pod každým rukávem v oblasti žeber. Zipy jsou velice kvalitní, nezadrhávají se, a pokud se do nich dostane vnitrní vrstva není zvlášť obtížné ji vytáhnout. Občas se mi však stává, že se protichůdné běžce rozejdou před zapnutím a pak chvíli trvá, než je zapnu.
Rukávy jsou střiženy velice pohodlně a vůbec neomezují v pohybu do kterékoliv strany. Dají se utáhnout a požadovaný stav zabezpečí dlouhý pás suchého zipu. Tohle vylepšení je velice praktické, rukávy se nevyhrnují v žádné mnou odzkoušené poloze.
Posledním doplňkem, který potěší vyznavače sjezdovek jsou 2 úchyty na skipasy.

Vcelku hodnotím bundu SKY RIDER PRO velice kladně. Pokud se přenesete skrz problém s kapucí a občas slabším odváděním potu získáte spolehlivého, na údržbu jednoduchého společníka pro náročné.

Ohodnoťte tento příspěvek