Tipy na výlety

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

Pivečkův lesopark ve Slavičíně

 

Altán v Pivečkově lesoparku
Altán v Pivečkově lesoparku

Slavičín je malebné město na rozhraní Valašska a Slovácka v jihovýchodní části okresu Zlín. Ze severu město obklopují Vizovické vrchy, z jihu Bílé Karpaty. Zvláštností a ozdobou Slavičína je Pivečkův lesopark, dříve park „Pod Obruby“. Byl založen v letech 1936 – 1940 ve čtvrti Lukšín na severním okraji města podnikatelskou rodinou Pivečkových jako vzpomínka na zemřelou Josefku Pivečkovou. Sloužil jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku.

Tehdy si tu slavičínské děti mohly hrát s Karkulkou, vlkem, s trpaslíky u jezírka i na hřišti,  a rodiče si mohli odpočinout na lavičkách u lesních cestiček. Pořádaly se zde taneční zábavy, výlety, pikniky. Po roce 1948 byl podnik Pivečků znárodněn a i lesopark dostal nového majitele. Zdi a skalku lidé postupně rozebrali, zmizeli Karkulka, vlk, trpaslíci i perníková chaloupka. Poslední stopy po udržování byly znatelné v 70. letech.

Pivečkův lesopark - vlk
Pivečkův lesopark – vlk

V roce 1993 byl zničený park vrácen synovi zakladatele Janu Pivečkovi, který se v roce 1990 vrátil z úspěšného působení v cizině.

Jan Pivečka podporoval různé aktivity mladých lidí, začal spolupracovat s ochránci přírody a podařilo se mu získat příznivce pro obnovu lesoparku. Hlavním investorem se stalo město Slavičín, projekt  zpracovali ing. Zdeněk Kutra a ing. Zdeněk Juřík. V roce 1997 začali ochránci přírody s dalšími nadšenými dobrovolníky park čistit, slavičínský výtvarník Zdeněk Kutra oslovil profesora Kurta Gebauera z Vysoké umělecko-průmyslové školy v Praze. Jeho studenti se pak od roku 1994 každoročně zúčastňovali  slavičínských sochařských sympozií a park tak získával nová umělecká díla – především dřevěné plastiky.

Pivečkův lesopark - žába
Pivečkův lesopark – žába

Lesopark je přístupný z ulice K Parku, přístupová cesta je dobře značená, u parku je dostatek místa pro zaparkování auta.

Při vstupu do parku vás přivítá kamenná plastika kentaura a pak se můžete při procházce těšit pohledem na dřevěné plastiky. Číhá na vás smečka 7 vlků, žába, had, šnek s domečkem již trochu ohlodaným zubem času, obří píďalka, kondor, duch pařezu a další zajímavá díla. V parku je i celodřevěné dětské hřiště,  jezírko s mostem ve tvaru ležící postavy, dřevěný kolotoč, studna,  šplhadlo pro děti a samozřejmě dostatek laviček pro příjemný odpočinek. Posaďte se na chvíli a nechte na sebe působit tu zvláštní, uklidňující atmosféru tohoto krásného kousku přírody.

Pivečkův lesopark - kondor
Pivečkův lesopark – kondor

V roce 1999 byl park u příležitosti 80. narozenin Jana Pivečky přejmenován na „Pivečkův lesopark“.

Na konferenci Partnerships Stockholm v roce 2002 byl Pivečkův lesopark představen jako jeden z 50 vybraných světových projektů udržitelnosti životního prostředí.

Ohodnoťte tento příspěvek