Tipy na výlety

Rozhledna u Ocmanic

Rozhledna u Ocmanic
Rozhledna u obce Ocmanice
Rozhledna u obce Ocmanice

Rozhledna nad obcí Ocmanice v okrese Třebíč se sice ani výškou ani výhledem nemůže rovnat rozhlednám, které najdeme v příhraničních pohoří České Republiky, ale i tak má své osobité kouzlo a stojí za návštěvu. Vstup na rozhlednu je zdarma a otevírací doba je bez omezení.

Stavba rozhledny je příkladem jak lze veřejně prospěšnou stavbu skloubit s něčím, co nejen okolním obcí přinese další užitek a zviditelnění. Rozhledna Ocmanice je postavena na podzemním vodojemu a na blízké okolí z ní nejen obyvatelé okolních vísek, ale i procházející turisté mohou zhlížet již od roku 2004, kdy byla slavnostně otevřena.

Panoramatický výhled z rohledny
Panoramatický výhled z rohledny

Rozhledna je postavena na vyvýšeném místě jižně od Ocmanic na kótě 429 m n.m. a má tvar osmibokého jehlanu s výškou přesahující  15 metrů, samotná vyhlídková plošina, na kterou se dostanete po železném točitém schodišti, a ze které můžete vidět jak blízké Ocmanice, tak i vzdálenější zámek v Náměšti nad Oslavou, je ve výšce něco málo přes 6 metrů.  Rozhledna u Ocmanic je postavena v kombinaci dřeva a železa, kdy dřevo na rozhledně jasně převažuje a železo je použito jen na bezpečné ukotvení a zavětrování rozhledny.

Ochoz na rozhledně u Ocmanic
Ochoz na rozhledně u Ocmanic

Okolo rozhledny bohužel nevedenou žádné značené turistické trasy, avšak okolní krajina nabízí nespočet polních i lesních cest a pěšin. Stačí tedy vzít mapu a naplánovat si nějaký malý či větší okruh po krásné přírodě mikroregionu  Náměšťsko. Okolní krajina je také díky své relativně nízké členitosti vhodná pro výlety na kolech, či elektrokolech, díky kterým můžete překonat větší vzdálenosti a navštívit třeba i vzdálenější rozhlednu Babylon u Kramolína. Jelikož rozhledna stojí u silničky mezi Ocmanicemi a osadou Placký Dvůr, dá se k ní samozřejmě dojet i autem.

Ohodnoťte tento příspěvek