Tipy na výlety

Hrad Kost

Hrad Kost
Pohled na hrad Kost v Českém Ráji
Pohled na hrad Kost v Českém Ráji

Hrad Kost se nachází v jihozápadním cípu Českého Ráje necelých 20 km od města Jičín. S klidným svědomím lze říci, že hrad Kost je jedna z nejzachovalejších a nejnavštěvovanějších památek v Českém ráji.  Hlavní dominantou hradu je lichoběžníková věž, která tento tvar získala ze strategického hlediska, jelikož při dobývání hradu se dělové koule po takto postavené věži „svezly“ a následky byly menší. Na nádvoří hradu tak můžete najít místo, ze kterého je možné vidět všechny čtyři stěny této věže. Další zajímavostí hradu je jeho poloha. V době jeho výstavby byla většina sídel stavěna na kopcích, ale hrad Kost byl dle původního návrhu Beneše z Vamberka postaven v údolí na pískovcovém ostrohu.

Z historie hradu Kost

pohled nad hrad Kost
pohled nad hrad Kost

Hrad se začal stavět v gotickém stylu někdy před polovinou čtrnáctého století. Stavebníkem hradu byl Beneš z Vartemberka. Dostavbu hradu následně koncem 14. Století dokončil syn Petr. Od této doby se na hradě Kost neuskutečnily žádné velké stavební úpravy a změny. Tudíž si jej v dnešní době můžete prohlédnout v téměř původní formě. Na hradě Kost se vystřídalo několik majitelů, z nichž lze namátkou jmenovat rod Šelmberků či Lobkoviců.

Současnost

Majitelem hradu Kost je Giovanni Kinský, který jej získal v restituci a je synem poslední majitelky, která hrad vlastnila. Přestože je hrad v soukromém majetku rodu Kinských, je veřejnosti nadále otevřen a konají se zde různé společenské akce a setkání. Hrad Kost nabízí dva prohlídkové okruhy interiérů a jednu zkrácenou prohlídku exteriéru. První dva prohlídkové okruhy, z nichž jeden Vás seznámí s historií rodu Kinských v Čechách a druhý s trestním právem (je zaměřen na mučírnu), je možné spojit v jeden delší společný okruh.  Délka každého okruhu je 60 až 60 minut, přičemž spojená varianta Vám zabere maximálně 100 minut.

Otvírací doba a vstupné

Lichoběžníková věž
Lichoběžníková věž

Hrad Kost je pro veřejnost otevřen od dubna do října v těchto dnech a hodinách

  • duben: denně mimo pondělí a úterý: 10:00–16:00
  • květen, červen: denně mimo pondělí: 9:00-17:00
  • červenec, srpen: denně: 9:00-18:00
  • září: denně mimo pondělí: 9:00-17:00
  • říjen: denně mimo pondělí a úterý: 10:00–16:00

Vstupné na tři nabízené prohlídkové okruhy je následovné:

I. okruh II. okruh I. + II. okruh III. okruh (exteriéry)
plné vstupné 120 Kč 120 Kč 180 Kč 60 Kč
snížené vstupné 80 Kč 80 Kč 100 Kč 60 Kč
senioři 90 Kč 90 Kč 110 Kč 60 Kč

Kudy k hradu Kost?

pohled od parkoviště
pohled od parkoviště

K hradu se pohodlně dopravíte automobilem buď ze silnice I. třídy č. 16, která prochází městem Sobotka. Nebo, pojedete-li například od Liberce, tak po silnici II. třídy č. 279. U hradu je velké hlídané parkoviště, kde za celodenní stání zaplatíte 50 Kč. Chcete-li návštěvu hradu pojmout i trochu výletově a podívat se na ostatní zajímavá místa Českého Ráje, můžete například po červené turistické značce vyrazit přes Srbsko k přírodní rezervaci Příhrazaké skály, či po žluté turistické značce jižním směrem do města Sobotka, u které se nachází zámek Humprecht. Ať se rozhodnete jakkoliv, přejeme Vám příjemnou prohlídku.

5/5 - (1 vote)