Výběry nejlepších

Nejlepší impregnace na kůži 2021

Nejlepší impregnace na kůži 2021

Koupíme si drahé kožené trekové boty a čekáme, že nám vydrží už navždy. A ideálně budou ještě k tomu deset let nepromokavé. Kéž by! Na druhou stranu správnou impregnací si můžeme kvalitní kůži udržet ve formě opravdu desetiletí. Účelem impregnace je totiž posílení a ochránění materiálu před škodlivým působením různých vlivů. Impregnace umí udělat kůži nepromokavou či hydrofobní. Některé impregnace taky umí omezit vznik plísní, pokud boty nejsou skladované ve větraném a suchém prostoru.
Největší rozdíly v impregnačních výrobcích jsou v technologii. V tomto článku budou produkty na bázi vosku, nanočástic nebo třeba polymerních vláken.

Nejlepší impregnace na kůži podle recenzí uživatelů

Inproducts Impregnace na koženou obuv

Obrázek zobrazuje produkt Inproducts Impregnace na koženou obuv 200 ml

Naprostý vítěz všech recenzí. Inproducts je v podstatě tekutý vosk, který o kůži pečuje. Stejně jako krém na ruce, vosk kůži zjemní, zvláční a postará se o to, aby boty nestárly. Funguje samozřejmě i hydrofobně díky křemíkovým nanočásticím a i podle recenzí pak vydrží boty bez průsaku. Křemíkové nanočástice brání materiál i před poškozením slunečními paprsky, barva pak vydrží déle. Impregnace je bez zápachu, jednoduše se aplikuje díky pumpičce a houbičce na roztírání. Podle uživatelů na botách také méně ulpívají nečistoty. Odolnost proti vodě by měla po aplikaci vydržet asi měsíc.
Jediný zápor, který se v recenzích objevoval, byla delší doba zasychání a tekutější konzistence, která má tendenci po obuvi stékat. 

Top Imprex 300 ml

Obrázek zobrazuje produkt Top Imprex 300 ml

Zatímco Inproducts vosk byl vhodný na jakoukoliv koženou obuv, Top Imprex je specializovaný impregnační sprej na pro obuv a oděvy s prodyšnou membránou (jako například GoreTex). Navíc není určený jen na kůži, ale můžete jej použít krom usně na textil a jiné syntetické materiály. Takže pokud hledáte impregnaci na outdoorové kousky, tohle je ta správná volba, také proto, že nesnižuje propustnost pro vodní páry a nezhoršuje mikroklima uvnitř obuvi. Podle výrobce zabraňuje hloubkovému znečištění, skvrnám od vody a sněhu. V recenzích není moc výtek, sprej podle uživatelů funguje jak má.

Collonil Carbon Pro 300 ml

Obrázek zobrazuje produkt Collonil Carbon Pro 300 ml

Vytuněný impregnační sprej, jehož vývoj byl inspirovaný karbonovou technologií s extrémně vysokou účinností.. Princip spreje je založen na rozprašování polymerních vláken. Vlákna se usazují na povrchu materiálu a zůstávají tam dlouhodobě. Stejně jako Top Imprex je to sprej, který slibuje ochranu proti zašpinění a vlhkosti v kombinaci s dokonalou prodyšností. Pokud mají vaše bunda nebo boty ochranné membrány, je to s Collonilem v pohodě. Můžete jej použít ale i na oblečení, tašky, stany či batohy rozmanitých materiálů.

V recenzích prošel téměř bez ztráty kytičky, nezanechává skvrny a proti vlhku funguje dobře. Uživatelé si stěžovali na vyšší cenu vzhledem k tomu, že po zhruba 12-15 použití materiálu v terénů by se nástřik měl zopakovat.

Nejlepší impregnace na kůži a textil pro náročné

NanoConcept textil a kůže

Obrázek zobrazuje produkt NanoConcept textil a kůže 250 ml

Nanotechnologie už dorazily i do světa impregnace. Nano impregnace pracuje na principu povrchového napětí na atomární úrovni (tzv. lotosový květ), které odpuzuje kapaliny. Nanočástice jsou rovnoměrně rozložené v materiálu, ale nejde souvislý film, proto má i odpuzovací efekt několikanásobně delší životnost.
NanoConcept je určený na kůži a textil, po použití si materiály stále zachovávají svou prodyšnost, takže pro turistické boty či oděvy s membránami dáváme zelenou.
V recenzích je jediným mínusem rozprašovač, který by mohl být jemnější a samozřejmě vyšší cena. Na druhou stranu nástřik vydrží funkční až 5 vyprání a je odolný proti mechanickému setření.

5/5 - (84 votes)