Výběry nejlepších

Nejlepší samonafukovací karimatky 2021

Nejlepší samonafukovací karimatky 2021

Samonafukovací karimatky fungují na základě roztahování pěnového materiálu s otevřenými póry. Tyto produkty (nejen) pro outdoorové aktivity se po rozložení a otevření ventilu začnou samovolně rozpínat, což šetří práci a je to velmi komfortní (zvláště po celodenní túře). Kvalitní podložka musí být nedílnou součástí outdoorové výbavy, protože i ten nejkvalitnější spacák nemůže v průběhu noci sloužit dostatečně. Podívejme se tedy na aktuálně nejlepší samonafukovací karimatky.

Nejlepší podle hodnocení uživatelů

Therm-a-Rest Trail Pro

Obrázek zobrazuje produkt Therm-a-Rest Trail Pro

Mezi samonafukovacími karimatkami patří k aktuálně nejlépe hodnoceným Therm-a-Rest Trail Pro. Ta je opatřena perforovanou pěnou, což z ní dělá nejlehčí karimatku o síle 5 cm (podle velikosti váží 880 až 1 210 g). Jedná se tedy o optimální řešení pro outdoorové aktivity. Spodní strana je navíc odolná proti propíchnutí i znečištění, vrchní zase disponuje protiskluzovou úpravou. Není tedy divu, že je tato komfortní a odolná karimatka oblíbená mezi uživateli, kteří se věnují cestování nebo trekingu. 

Samonafukovací karimatku Therm-a-Rest Trail Pro si její majitelé oblíbili i díky tomu, že je velmi pohodlná, umožňuje rychlé nafukování a skvěle izoluje v chladném počasí, takže je vhodná pro celoroční využívání. Na druhou stranu je možné uvést i některá negativa. Mezi nejčastěji uváděné mínusy patří skutečnost, že je obtížné ji dostat do obalu, který je menší. Proto ji musíte velmi dobře vyfouknout. Výtky pak míří i k vyšší pořizovací ceně, nicméně s tím je při vysoké kvalitě nutné počítat.

Nejlepší v poměru cena/výkon

Pinguin Sherpa 38

Obrázek zobrazuje produkt Pinguin Sherpa 38

Karimatka Pinguin Sherpa 38 je opatřena horizontálními dutinami, takže má velmi dobré izolační vlastnosti, a to i díky pěně z polyuretanu, která navíc disponuje velmi dobrou tvarovou pamětí. Tato karimatka je zároveň lehká (váží cca 960 g) a povrch má z polyesterové tkaniny, která je laminována neprodyšnou membránou, takže nedochází k úniku vzduchu. Navíc disponuje protiskluzovým povrchem, což může být v některých situacích rovněž neocenitelná vlastnost. 

Uživatelé u samonafukovací karimatky Pinguin Sherpa 38 kvitují rovněž skladnost, pohodlnost, a především to, že nepropouští chlad, takže ji lze použít i v mrazivějším počasí. Od nákupu pak samozřejmě neodradí ani příznivá pořizovací cena, která je oproti Therm-a-Rest Trail Pro v podstatě poloviční. Na druhou stranu nepotěší delší doba nafukování, přičemž se sama často nafoukne na 80 až 90 %, takže ji budete muset pomoci. Závěrečné dofouknutí je ovšem u některých samonafukovacích karimatek běžné.

Nejlepší z nejlevnějších

Yate 12 Maxi

Obrázek zobrazuje produkt Yate dvouvrstvá 12 MAXI

Samonafukovací karimatka Yate 12 Maxi patří k nejlevnějším na trhu. Pokud se tedy vydáváte do přírody minimálně, ale přesto jednou za čas karimatku potřebujete, jedná se o velmi vhodné řešení. Jde o dvouvrstvou podložku s tloušťkou 12 mm, která je velice lehká (hmotnost pouze 480 g), přičemž dvě vrstvy a vyšší profil zajišťují větší měkkost, a tím pádem pohodlnější spaní. Navíc zaujme i svými kvalitními izolačními vlastnostmi.

Yate 12 Maxi u uživatelů boduje i díky svým rozměrům, které jsou 190 × 70 cm, takže se na ní pohodlně vyspí téměř každý. Vzhledem k velmi nízké pořizovací ceně však od ní nelze očekávat zázraky. Používat ji lze „pouze“ od jara do podzimu, především se ale nehodí pro spaní pod širákem. Vsakuje totiž vodu, takže neumožňuje spát ve vlhkém prostředí. Pokud však hledáte levnou karimatku do stanu či na chatu, jedná se o praktické řešení.

Optimální pro dvě osoby

Outwell Sleepin Double

Obrázek zobrazuje produkt Outwell Sleepin Double

Jak už napovídá samotný název této samonafukovací karimatky od jednoho z největších evropských výrobců stanů a doplňkového sortimentu, jedná se o produkt vhodný pro komfortní spaní dvou osob. Disponuje totiž rozměry 183 × 120 mm. Na druhou stranu je možné v případě potřeby nafouknout jen polovinu, takže nutně nemusí sloužit jako dvojlůžko. Díky tloušťce 5 cm v každém případě dobře izoluje a zároveň zajišťuje pohodlné ležení.

Jednotliví uživatelé u samonafukovací karimatky Outwell Sleepin Double kvitují i jednoduché nafukování a vyfukování, a to díky dvěma ventilům, stejně jako praktický obal se stahovací šňůrou. Jako negativum je naopak brán klouzavý materiál povrchu, především ale větší rozměry balení a vysoká hmotnost, jež činí 3,6 kg. Jedná se tedy o ideální řešení pro dvě osoby spíše do kempu než na náročné túry do terénu, kde by vás rozměry a váha karimatky mohly limitovat. 

Zaujalo nás

Therm-a-Rest NeoAir Xtherm

Obrázek zobrazuje produkt Therm-a-Rest NeoAir Xtherm

Značka Therm-a-Rest patří americké společnosti Cascade Design, jejíž produkty jsou u nadšenců do outdooru známé po celém světě. Samonafukovací karimatka Therm-a-Rest NeoAir Xtherm přináší ideální poměr izolace a hmotnosti. Díky patentované technologii ThermaCapture zachycuje a vrací sálavé teplo zpět k tělu, konstrukce Triangular Core Matrix navíc minimalizuje tepelné ztráty. To vše při hmotnosti pouze 570 g, takže vás i na náročných trecích nebude limitovat, na čemž se podílejí i minimální rozměry po sbalení.

Tato karimatka má tloušťku 6,4 cm, takže je velmi pohodlná, na čemž se podílí i konstrukce komor. Navíc disponuje kvalitním ventilem WingLock Valve, který zaujme intuitivním ovládáním a zpětnou blokací vzduchu při nafukování. Uživatelé uvádějí jako negativum vyšší hlučnost (šustění), především ale skutečně vysokou pořizovací cenu. Therm-a-Rest NeoAir Xtherm je proto ideálním řešením jen pro ty, kteří tráví v přírodě spoustu času a požadují maximální kvalitu. 

5/5 - (82 votes)