Ostatní

Jak dlouho se hojí omrzliny: 3 různé stupně

Jak dlouho se hojí omrzliny: 3 různé stupně

Omrzliny nejsou rozhodně příjemná záležitost. Jak dlouho se hojí omrzliny, hodně záleží na tom, jestli je správně léčíte. A záleží také na tom, jak vážný je váš stav. Proto nelze jednoznačně říct, jak dlouho se budou omrzliny hojit. Můžeme vám ale říct, jak je projevují jednotlivé stupně a jak byste se o ně měli starat. Nezapomeňte však, že vhodné se o omrzlinách, i jiných zdravotních problémech dobře informovat, a svůj postup vždy konzultovat s lékařem.

Stupeň 1

Mírné omrzliny jsou to nejlepší, co vás může potkat. Mezi příznaky patří zarudnutí, otoky a bolest. Většinou se zahojí během pár dnů, takže vás nebudou trápit příliš dlouho. Jestli se nehojíte rychle, může léčba trvat i několik týdnů, ale většinu času již nebudou příliš bolestivé. Léčba těchto omrzlin vypadá asi takto:

  • zahřívání postižené oblasti,
  • hydratace,
  • hydratační krémy,
  • žádné vystavení chladu.
Kus ledu v ruce

Stupeň 2

Středně těžké omrzliny jsou pochopitelně také bolestivé. Zároveň můžete pozorovat větší zarudnutí v dané oblasti a také puchýře. Budou vypadat podobně jako spáleniny, protože se prakticky jedná o spáleniny od mrazu. Trápit vás budou týdny až celé měsíce, dokud se kompletně nezahojí. Léčba je prakticky stejná jako u předchozích, ale bohužel v tomto případě jsou poměrně časté infekce. V tom případě budete potřebovat antibiotika.

Stupeň 3

Závažné omrzliny nejsou žádná legrace. Jak dlouho se hojí omrzliny v tomto případě? Může to trvat mnoho týdnů i měsíců. Hodně záleží na tom, jak rychle budete reagovat a jak dobře se o ně budete starat. Tyto omrzliny vypadají jako silné poškození pokožky, modřiny, krevní sraženiny a nekróza (odumření) kůže. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok, aby se odstranila mrtvá tkáň. Podívejte se na stručný přehled, abyste věděli, jak reagovat při omrzlinách.

StupeňDoba léčbyMetody léčby
1dny až týdnyzahřívání, hydratace, hydratační krémy
2týdny až měsícezahřívání, hydratace, krémy, antibiotika
3týdny až měsícechirurgický zákrok, antibiotika
Ohodnoťte tento příspěvek