Tipy na výlety

Kam na letní dovolenou?

Kam na letní dovolenou?
Vinice v Chorvatsku
Vinice v Chorvatsku

Také každoročně řešíte otázku „Kam na letní dovolenou“? Nejste sami. Tuto otázku si každým rokem pokládá tisíce Čechů. Většina z nich se nakonec rozhoduje mezi dovolenou v Chorvatsku a Bulharsku, tedy destinacemi, které jsou mezi Čechy dlouhodobě nejoblíbenější. Každá z těchto zemí má pro někoho výhody, ale i nevýhody. U Chorvatska může být za jednu z negativních věcí považována stále se zvyšující cena nejen ubytování, ale také potravin, u Bulharska může být naopak pro některé hosty překážkou vzdálenost, jelikož se nachází dále než Chorvatsko. V případě, že preferujete některou z méně obvyklých destinací mohl by vám pomoci samostatný článek o výběru nejlepší dovolené.

Pláž v Bulharsku
Pláž v Bulharsku

Chorvatsko volí hodně turistů zejména díky jeho příjemné vzdálenosti od České republiky. Z přímořských zemí je nám právě Chorvatsko nejblíže a jelikož je celé jeho západní pobřeží omýváno vodami Jaderského moře, nabízí k dovolené velmi široké spektrum letovisek (například Makarská riviéra), kde je navíc poskytována bohatá nabídka apartmánů, hotelů, penzionů i kempů. Je však třeba vybírat dle vlastních požadavků a potřeb a vybrat si takové ubytování, které odpovídá našim představám a je navíc v dobrém poměru kvality a ceny. Naopak Bulharsko, které je v posledních letech opětovně na vrcholu popularity, nabízí velmi kvalitní ubytování v nových nebo nově zrekonstruovaných rezidencích či hotelích, kvalitativně srovnatelných s ubytováním v západních zemích, a to za velmi příznivé ceny.

Doprava

Stejně jako se liší požadavky na ubytování, liší se i názory na to, jak se ideálně dopravit na dovolenou. Zatímco někteří preferují výhradně vlastní dopravu, ať už z důvodu většího pohodlí nebo možnosti vlastní přepravy na nejrůznější výlety po okolí, které nám jiný způsob dopravy neumožňuje. U autobusové dopravy je naopak výhodou, že se nemusíme takřka o nic starat. V České republice nasedneme na autobus, který nás vysadí přímo v letovisku nedaleko ubytovacích kapacit. Nevýhodou je nejen méně pohodlí a časově delší cesta, ale také skutečnost, že u výletů jsme odkázáni pouze na nabídku cestovní kanceláře. Co se týče rychlosti, je jednoznačně nejlepší volbou doprava letecká. Zde během pár hodin překonáme tisícikilometrové vzdálenosti a plni energie vystoupíme na letišti v destinaci, kterou jsme si pro naši dovolenou vybrali. Odtud nás poté smluvený přepravce dopraví přímo k ubytovacímu zařízení.

Dubrovník
Dubrovník

Při volbě dopravy ovšem záleží také na vzdálenosti, kterou musíme během cesty k moři urazit. V případě Chorvatska volí většina turistů vlastní dopravu, jelikož se jedná o destinaci nám poměrně blízkou a cesta k moři zabere, dle výběru destinace, cca 7 – 13 hodin. U Bulharska je naopak nejoblíbenější volbou doprava letecká, zejména kvůli rychlosti přepravy, jelikož se nachází dále a cesta autobusem trvá prakticky 24 hodin. Ovšem i autobusová přeprava je u Bulharska poměrně často využívána a to zejména díky nižší ceně.

Letovisko

Již jsme si vybrali cílovou destinaci a dopravu, vyřešit ovšem musíme také otázku výběru vhodného letoviska. Ideální je získat si o jednotlivých letoviscích co nejvíce informací, porovnat je a na základě získaných informací vybrat to pravé. Na internetu je na nejrůznějších stránkách dostupné velké množství informací a recenzí, které je vždy dobré si před výběrem letoviska přečíst. Pokud toto uděláme, nemůže se nám stát, že budeme po příjezdu do letoviska něčím zklamáni. Při výběru vhodného letoviska můžeme dát i na radu některého z pracovníků cestovních kanceláří, kteří tato místa dobře znají a mohou nám tak dle našich požadavků dobře poradit.

Bulharsko
Bulharsko

Co člověk, to názor,jedni hledají ubytování v rušném letovisku s dlouhou promenádou, jiní naopak klidné letovisko, kde si v soukromí užijí svoji dovolenou u moře. Nejoblíbenější ubytování v Chorvatsku je zejména v letoviscích Omiš, Baška Voda, Brela, Tučepi, Podgora, Drvenik, ale také Biograd na Moru, Zadar, Pula, Crikvenica a mnohých dalších.Vybrat si ubytování v Bulharsku je snažší, než v případě Chorvatska, jelikož je pobřeží podstatně kratší. Českou oázou a tedy i nejoblíbenější je ubytování v Primorsku, ale také v Sozopolu, Černomoreci, Kitenu nebo také Carevu.

Pláže

Vhodné letovisko si můžeme vybírat také dle našich požadavků na pláže. Pokud máme rádi písčité pláže, pak je Bulharsko naprosto ideální volbou. V bulharských letoviscích se nacházejí krásné široké pláže pokryté zlatavým pískem. Chorvatsko naopak nabízí většinou oblázkové pláže, které jistě ocení zejména ti, kteří preferují průzračně čistou vodu a klidné moře. Pokud ovšem chcete vyrazit do Chorvatska a zároveň máte rádi písčité pláže, tak i zde najdete několik míst, kde se přírodní písčité pláže nacházejí. Mezi taková letoviska patří např. Omiš  neboOrebič.

Přejeme Vás šťastnou ruku při výběru Vaší ideální dovolené.

Ohodnoťte tento příspěvek