Cestopisy

Kam za vulkány: Salvádor

Kam za vulkány: Salvádor

Fascinují vás sopky a láká vás myšlenka na zdolání některé z nich? Pak se vydejte do Salvádoru. V této nejmenší zemi Střední Ameriky je jich bezmála 30.

Izalco a Santa Ana
Izalco a Santa Ana

Údaje o jejich přesném počtu se v různých zdrojích liší, většinou se ale pohybují mezi 23 až 29. Pokud zemi sami navštívíte, od průvodce se možná dozvíte číslo 25. Mnoho zdejších sopek je také aktivních. Malé obláčky bílé páry, které vypouští, jsou jasně viditelné při jejich leteckém přeletu. Naposledy se jeden ze zdejších vulkánů, San Miguel, probudil v roce 2013.

Lákavá země Salvádor

Tato malá zemička omývaná vodami Pacifiku, se dvěma pásy sopečného pohoří zvedajícími se nad pobřežní nížinou směrem k severu, patří spíše k těm málo turisticky známým. Mnohé cestovní kanceláře, které se zaměřují na nabídku zájezdů pro Českou republiku, cesty sem ani nenabízejí. Ti, kteří se sem však vypraví, mají kromě koupele v Tichém oceánu možnost poznat mýty opředenou Mayskou kulturu anebo vylézt právě na sopku.

Pobřeží Pacifiku
Pobřeží Pacifiku

Sopka San Salvádor

Na západní straně hlavního města země, El Salvadoru, se k nebi vypíná stejnojmenná sopka: San Salvádor (1397 m n. m.) Pod vrchol kráteru Picacho vede silnice, odkud zbývá ujít posledních 50 výškových metrů tropickou přírodou. Pohled z vrcholu do kráteru o průměru 1500 m je vcelku impozantní. Dobře viditelný je odsud i malý vnitřní kráter, dříve naplněný vodou, která vytekla při poslední erupci roku 1917. Tehdy ze San Salvádoru, nalézajícího se téměř ve středu státu, tekla láva až do moře. Nyní se již ani nechce věřit, že tato poklidně působící sopka několikrát zničila hlavní město. Do vnitřního kráteru teď zamilovaní píší jména svých milých.

Sopka San Salvador
Sopka San Salvador

Sopka Izalco

Výstup na Izalco
Výstup na Izalco

Další poměrně známou sopkou je sopka Izalco, nacházející se v západní části Salvádoru. Nadmořská výška jejího vrcholu, který neustále roste, je přes 1900 m n. m. Cesta k sopce vede národním parkem Cerro Verde, jehož součástí je i další sopka Santa Ana, k níž Izalco těsně přiléhá. Z jejich spojené paty je Izalco také nejlépe schůdné. Toužíte-li po výšlapu na sopku, dá vám tento vulkán pěkně do těla. Po 4-5 hodinovém namáhavém výstupu po sopečných kamenech, přes balvany a cestičky jemného písku vás čeká zasloužený vrchol s obláčky páry, které odsud stoupají. Poslední erupce tu nastala roku 1966.

Další zajímavosti pro turisty

Kromě výletu na sopku San Salvádor a výstupu na Izalco máte možnost slézt i některé z dalších sopek, třeba Santa Anu. Zajet si můžete k sopečnému jezeru Coatepeque, prohlédnout si hlavní město San Salvádor a navštívit tamní botanickou zahradu. Koho zajímá spíše historie, může se vydat stezkou Mayů a prohlédnout si salvádorská archeologická naleziště. Pro dobrodruhy a milovníky adrenalinu jsou tu přístupné Canopy Apaneca, kde se z výšky 1600 m spouštíte po lanech nad nádhernou přírodou.

Archeologický park v San Andrés
Archeologický park v San Andrés

Sportovní a turistické vyžití, které tato malá země Střední Ameriky skýtá, tím zdaleka nekončí. Nabízí se tu možnost surfování ve vlnách Pacifiku, hraní golfu, potápění v kráteru sopky, cesta k vodopádům Juayua, potápění na korálovém útesu Los Cóbanos nedaleko přístavu Acajutla a mnohé další.

Ohodnoťte tento příspěvek