Tipy na výlety

Hallstatt v království rakouských hor

Hallstatt v království rakouských hor

Městečko Hallstatt, vyrůstající na úpatí skalnatého svahu pohoří Dachstein, je jakoby esencí romantiky. Nachází se na břehu stejnojmenného horského jezera v nadmořské výšce 508 m n. m. a své návštěvníky vítá až kýčovitě krásnými uličkami s domy obrostlými růžemi a popínavými stromy. Obklopen horskými velikány je rájem nejen milenců, ale i všech aktivně založených turistů.

první pohled: Hallstatt a Hallstattské jezero
první pohled: Hallstatt a Hallstattské jezero

Cesta k němu vede téměř pohádkovou krajinou. Kolem průzračně čistých horských jezer, přes hluboké lesy a skalnaté hory, až na úbočí masivu Dachstein, sahající do výšky 2995 m n. m. O výjimečnosti rakouského Hallstattu a okolních přírodních krás svědčí i to, že celá oblast byla roku 1996 zapsána na seznam UNESCO.

Hallstatt
Hallstatt

Ubytování a načasování

Ubytování tu nabízí jak značné množství penzionů, tak hotel nacházející se v dolní části náměstí, v těsné blízkosti jezera. Ve městě je minimum parkovacích míst. Autem je se sem možné dostat pouze za účelem zdejšího ubytování. Větší parkoviště se nachází nad městem, vytesané do skály a přístupné pouze tunelem. Nejkrásnější je Hallstatt v létě, zhruba v měsíci červnu, kdy jsou tu růže v plném květu. Jimi popnuté domy pak vypadají, jako kdyby samy rozkvétaly. Neméně krásný je pak Hallstatt pod příkrovem sněhu. Plánujete-li sem cestu v zimě, zvolte období Vánoc, kdy se tu pořádají nádherné trhy.

Krásy města Hallstatt

Dominantou města je jeho náměstí s domy obrostlými stromy zasazenými v jejich těsné blízkosti. Nad městem se tyčí dva kostely. Starší z nich, katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1520 stojí na kopci nad městem, zatímco mladší z nich, protestantský kostel, je vystavěn dole na náměstí. Romantiku města na březích Hallstattského jezera doplňují i křivolaké uličky a podloubí. Na nábřeží si můžete půjčit motorový člun a projet se po jezeře. Jeho vody brázdí na svých pravidelných trasách i výletní parník, z jehož paluby dobře uvidíte vodopád nad městem.

projížďka motorovým člunem po jezeře
projížďka motorovým člunem po jezeře
kostnice u katolického kostela
kostnice u katolického kostela

Hallstattská kostnice

Hallstatt je malé městečko a hřbitov jeho nebožtíkům dlouhodobě nestačil. I když jsou zdejší hroby velmi malé, vyřešit situaci bylo nutné jinak. Roku 1200 se u zdejšího katolického kostela založila kostnice. Nebožtíci byli po dvaceti letech ze svých hrobů vykopáni, jejich kosti a lebky vyběleny sluncem a uloženy do kostnice. Nachází se zde na 1200 lebek, z nichž zhruba 600 je ozdobeno malbou, seřazeno podle rodinné příslušnosti a opatřeno jménem zesnulého. Nejmladší lebka sem byla umístěna roku 1995 a patří ženě zemřelé roku 1983.

Turistické tipy v okolí města Hallstatt

Kromě projížďky po Hallstattském jezeře a výšlapu k již zmiňovanému vodopádu nad městem, je zajímavým turistickým zážitkem výjezd lanovkou na Rudolfovu věž a návštěva solného dolu nad Hallstattem. Zdejší solné doly jsou nejstarší v Evropě. Byť v nich těžba stále probíhá, jsou přístupné i pro turisty a archeology.  Pro ty, kteří touží poznat krásy zdejší přírody, je určena Echerntalská naučná stezka s Ledovcovou zahradou a trasou kolem vodopádů Waldbachstrub.

Stezka Echerntal
Stezka Echerntal

Turistické cíle ve vzdálenějším okolí

Nad Hallstattským jezerem se vypíná masiv Dachstein. Pod zdejším vrcholem Krippenstein je nad 400 m propastí umístěna adrenalinová vyhlídka 5 fingers (pět prstů) a vyhlídka Welterbespirale, nacházející se v nadmořské výšce 2100 m n. m. Cestou sem pak můžete zavítat i do Mamutí nebo Ledové jeskyně, která se řadí k největším ledovým jeskyním na světě.

5/5 - (1 vote)