Ostatní

S levným parkováním na letišti Praha je to složité. Když chcete ušetřit, zkuste to ve větší vzdálenosti od terminálu

S levným parkováním na letišti Praha je to složité. Když chcete ušetřit, zkuste to ve větší vzdálenosti od terminálu

Když hledáte levné parkování na letišti Praha, může vám to dát dost práce. A často se vám místo pro váš vůz za rozumnou cenu ani najít nepodaří. Pro parkování na Letišti Václava Havla v Praze jsou poměrně vysoké ceny zkrátka typické. Někdy je dokonce nutné sáhnout do kapsy tak hluboko, že to citelně navýší váš rozpočet na celou cestu.

Lze se tomu ale vůbec vyhnout? Je možné nějak ušetřit?

Levné parkování na letišti Praha budete hledat dlouho

Letiště Václava Havla je jakousi vstupní branou do České republiky, kterou každoročně projdou miliony cestujících. To přirozeně vede k vysoké poptávce po parkování. S omezeným počtem míst nacházejících se přímo u terminálů se však ceny za tyto služby postupně vyšplhaly až na jakousi “prémiovou” úroveň. A s neustále rostoucím počtem letů a cestujících se poptávka po parkovacích službách dále zvyšuje, což vede k dalšímu navyšování beztak poměrně vysokých cen.

A taková situace může být pro mnoho cestujících finančně neúnosná. Nedostatek cenově dostupných parkovacích míst přímo u letiště pak často nutí cestující hledat alternativní řešení, nejčastěji v podobě vzdálenějších parkovišť.

Dává to ale z hlediska úspory finančních prostředků skutečně smysl? Ale ano, jistěže dává. Hned uvidíte!

Komfort něco stojí

Parkování přímo v areálu letiště pochopitelně nabízí největší komfort, neboť umožňuje cestujícím dostat se k terminálům v řádu minut. A obvykle je vylepšeno i řadou doplňkových služeb. Ceny tomu však většinou odpovídají. Komfort zkrátka něco stojí. Mnozí lidé, a to zejména ti, kteří cestují třeba jen na kratší služební cesty, však mohou tuto možnost upřednostňovat. A to zejména kvůli časové úspoře. Pokud však hledáte levnější variantu, raději se porozhlédněte jinde.

Výhody parkování v areálu letiště:

 • Bezprostřední blízkost terminálů
 • Časová úspora
 • Mnohdy také VIP servis

Nevýhody:

 • Vyšší ceny
 • Často plná kapacita

Zlatá střední cesta

Chcete ušetřit, ale nehodláte zásadním způsobem ohrozit vlastní pohodlí ani časový harmonogram vaší cesty? Možné to naštěstí je. Zvolte “zlatou střední cestu”! Jakousi rovnováhu mezi cenou a komfortem vám nabídnou parkovací plochy rozmístěné v blízkém okolí letištního areálu. Není jich málo, takže si nepochybně vyberete.

Tato parkoviště jsou často provozována externími firmami a nabízejí konkurenceschopné ceny a to při zachování poměrně dobré dostupnosti terminálů. A ve většině případů se pak můžete těšit i na nějaký ten “extra” servis – není to rozhodně neobvyklé. A co zabezpečení? O jeho úroveň si nemusíte dělat obavy. Stejně jako v u parkovacích míst umístěných přímo v areálu letiště, je na bezpečí vašeho vozu pamatováno v prvé řadě. Každý totiž ví, že auta se stále kradou. I když zdaleka ne každý zloděj je úspěšný.

Výhody:

 • Lepší cena v porovnání s parkováním přímo v areálu letiště
 • Dostatečná dostupnost míst (nižší poptávka)
 • Blízkost terminálů

Nevýhody:

 • Nutnost krátké dopravy k terminálu (buď pěšky nebo shuttle busem)

Ještě dál a ještě levněji

Jednou z nejúspornějších možností je využití odstavných ploch, které se nacházejí ve větší vzdálenosti od letiště. Tato varianta však vyžaduje pečlivější plánování, jelikož cestující musí počítat s delší dojezdovou dobou k terminálu. Toto řešení je vhodné pro každého, kdo má před odletem dostatek času a nebojí se využít veřejné dopravy. Parkovací místo lze na těchto odstavných plochách pořídit ještě levněji.

Výhody:

 • Výrazně nižší ceny parkování
 • Ještě menší konkurence při “boji” o parkovací místo

Nevýhody:

 • Obvykle dlouhá dojezdová doba k terminálu
 • Potřeba využít další dopravu (např. veřejnou dopravu nebo taxi)

Jaká varianta bude nejlepší?

Jaké variantě parkování dáte přednost? Co si nakonec vyberete? Záleží na tom, jaké jsou vaše preference. Je-li však vaším hlavním zájmem snaha co nejvíce ušetřit, asi vsadíte na vzdálené parkovací plochy. To dá rozum. V takovém případě ale vždy počítejte s časovou rezervou a mějte na paměti, že vás před odletem může zdržet ještě i něco jiného, než jen delší doprava k terminálu.

 • Parkování přímo v areálu je nejlepší volbou pro každého, kdo si nejvíce cení maximálního pohodlí a je ochoten si za svůj komfort připlatit.
 • Parkoviště v blízkém okolí je rozumným řešením pro cestující, kteří hledají solidní kompromis mezi cenou a pohodlím.
 • Odstavné plochy ve větší vzdálenosti obvykle zvolí ten, kdo má dostatek času a kdo chce co nejvíce ušetřit.

Máme pro vás pár užitečných tipů!

Pokud plánujete leteckou dovolenou, případně služební cestu, a hledáte způsob, jak ušetřit na parkovném, zvažte následující tipy:

 1. Rezervujte si parkovací místo předem: Čím dříve tak učiníte, tím lepší cenu obvykle získáte.
 2. Využijte srovnávací weby: Existují platformy, které nabízejí srovnání cen parkovacích služeb (a často porovnávají i úroveň nabízeného servisu).
 3. Zvažte alternativní dopravu: Pokud je to možné, nechte svůj vůz dále od letiště a na cestu k terminálu použijte veřejnou.
 4. Sledujte slevové akce, jimiž někteří provozovatelé parkovišť občas vycházejí vstříc svým potenciálním zákazníkům.

S trochou snahy lze ušetřit vždycky

Hledání levného parkování může být někdy docela dřina. Se správnými informacemi a vhodným přístupem je však možné najít vyhovující řešení skoro vždycky. Ušetřit na parkovném zkrátka můžete, a někdy i poměrně zajímavou částku. Musíte ale vědět, jak na to, a také si včas uvědomit, co ještě dává smysl. Abyste si třeba kvůli několika stokorunám nakonec nenechali uletět letadlo.

Hledejte raději ten nejrozumnější kompromis. Obvykle se to vyplatí!

Ohodnoťte tento příspěvek