Tipy na výlety

Mářský vrch na Šumavě

Mářský vrch na Šumavě
Mářský vrch u Vimperka
Mářský vrch u Vimperka

Mářský vrch nedaleko Vimperka na Šumavě stojí za to navštívit minimálně hned ze dvou důvodů. Prvním je rotunda svatého Václava s volně přístupnou rozhlednou, a tím druhým kamenné pole, které je chráněno jako přírodní památka. Samotný Mářský vrch, který je vysoký 907 m n. m, je z širokého okolí nepřehlédnutelný kvůli vysokému televiznímu vysílači, který je na něm umístěn. Přístup na samotný vysílač a do jeho blízkého okolí však turistům umožněn není.

Jak se dostat na Mářský vrch?

Mářský vrch na Šumavě
Mářský vrch na Šumavě

Mářský vrch, někdy také nazývaný Lyščí skála či vrchol Brdo, se tyčí nad obcí Svatá Máří a je dostupný jak pešky a kole, tak i autem. Pokud půjdete pešky, zavede vás k němu červená a modrá turistická značka. Na kole můžete na vrchol vyjet buď po turistických značkách, nebo po asfaltové komunikaci, na kterou se napojíte ze silnice mezi obcemi Štítkov a Lštění. Osobně bych spíše doporučil volit zpevněnou asfaltovou cestu z důvodu prudkého stoupání pěšinek po kterých turistické značky vedou. Pokud z jakéhokoliv důvodu preferujete autovýlety, tak i na Mářský vrch se autem pohodlně dostanete, respektive k televiznímu vysílači a poté zbývá jen několik desítek metrů dojít po svých. Případně můžete zaparkovat na malém parkovišti u rozcestníku „Pod Mářským vrchem“ a poté pokračovat zhruba půl kilometru po pěšině značené modrou a červenou TZ.

Rozhledna Mářský vrch

Pohled z rozhledny
Pohled z rozhledny

Samotná stavba této 12 metrů vysoké kamenné rozhledny, která sousedí s rotundou svatého Václava, byla započata v roce 1935. Projekt na stavbu rozhledny vypracoval, dle myšlenky faráře Františka Teplého, Ludvík Krejsa z nedalekého Štítkova. Rozhledna i kaple na Mářském vrchu byla za přispění obce Svatá Máří a Jihočeského kraje byla v roce 2004 zrekonstruována a nyní je rozhledna volně přístupná a na její ochoz ve výšce 8 metrů Vás zavede 37 schodů. Z rozhledny je bohužel kvůli vzrostlým stromům omezený výhled. Kochat se tedy můžete výhledy jen severním a severozápadním směrem. Právě tímto směrem je orientováno kamenné moře, na kterém se žádné stromy nevyskytují.

Nedaleko rozhledny je vybudovaný přístřešek s posezením a ohništěm. Bohužel má jen jednu zavětrovanou stěnu, ale i tak v nepřízni počasí jistě potěší. V přístřešku je i dřevěná schránka s návštěvní knihou, bohužel v době naší návštěvy nebyla u knihy žádná tužka.

Schodiště na rozhledně
Schodiště na rozhledně
Přístřešek na mářském vrchu
Přístřešek na mářském vrchu

.

.

.

.

.

.

.

 

Ohodnoťte tento příspěvek