Tipy na výlety

Nejoblíbenější evropské cyklostezky I.

Nejoblíbenější evropské cyklostezky I.

Chcete se vydat na skvělou cyklo dovolenou za hranice ČR, ale nevíte kam? Čtěte o nejlepších evropských cyklostezkách, ze kterých si vybere jak cyklista upřednostňující pohodové výlety s kocháním přírodou či kulturním bohatstvím, sporťák toužící po náročných stoupácích, ale i profík, co si dá rád do těla na některém ze závodních okruhů!

Za pořádným terénem: Lago di Garda, Mekka mountainbikingu

Jednu z nejoblíbenějších cyklistických cílových destinací představuje největší italské jezero, Lago di Garda, rozprostírající se mezi Alpami a Pádskou nížinou. Jezero získalo přezdívku Mekka mountainbikingu, o čemž se na vlastní kůži přesvědčíte! Cyklisté mají široký výběr při volbě cyklostezky, jízdou se zde nasytí jak rekreační jezdci (mimo samotné cyklistiky také historickými centry či chutnými italskými delikatesami), tak bikeři tělem i duší a právě náročným cyklistům se v tomto odstavci budeme věnovat. Vybrali jsme pro vás trasu po severních svazích Monte Balda, kde si dopřejete úžasný výhled po širokém okolí: kromě zrcadlového jezera a Dolomitů také částečně na Trentino, Benátsko a Lombardii. Trasa začíná v místě Festa die Brenonico, odkud stoupáte s příjemnými přestávkami u občerstvení až k Rifugia Graziani, poté budete muset čas od času kolo tlačit. Od horské chaty Rifugio Altissimo Damiano Chiesa vás čeká technicky náročný sjezd, na který je nezbytné mít již nějaké zkušenosti. Následně se po travnaté cestě držíte vpravo až k údolí Varagna, po lesní cestě míjíte chatu Malga Campaje a dále již směr Festa die Brenonico, odkud jste vyjížděli. Na takovýto výlet je již potřeba být pořádně připraven, ať už se to týká kondice nebo kvalitního vybavení na kolo. Ve výbavě by vám rozhodně neměly chybět vychytávky v podobě brašen, lahví nebo kvalitního cyklodresu.

Za pohodou k největšímu švýcarskému jezeru: od horského pramene k ženevskému údolí

Švýcarská zrcadlová jezera, obrovité ledovce, všudypřítomné tyčící se Alpy, vinice, malebné vesničky, starodávné hrady – romantická nenáročná cyklotrasa západním Švýcarskem, která vás zavede k největšímu švýcarskému a zároveň francouzskému Ženevskému jezeru, nabízí parádní odpočinek na sedle kola. Celou vyjížďku budete v patách řece Rhône. Pokud jste vínoví fajnšmekři, pak jste na této cyklotrase rozhodně správně! To vám potvrdí původ vín z této oblasti jako Chasselas Calamin, Chardonney a mnoho dalších. Trasa z horské vesničky Gletsch k Ženevskému jezeru čítá 345 km, přičemž povětšinu trasy budete zákonitě klesat k údolí. Nebojte, během cesty vás nemine pohled na majestátný Matterhorn.

Světově proslulý zámek Chillon u Ženevského jezera
Světově proslulý zámek Chillon u Ženevského jezera

Za odpočinkem od povinností: Bretaň, na sedle podél Atlantiku

Oceán široko daleko, největší evropské odlivy, námořníci, skaliska, tajemné menhiry, panenská příroda, kamenné venkovské domy, kaple a kostelíky. Cyklistika v Bretani vám zkrátka skvěle vyčistí hlavu. Bretaň vám nabídne osm dlouhých cyklotras a zelených stezek vedoucích od Lamanšského průlivu až po samotný Atlantický oceán. Cyklistika oblastí Bretaně uspokojí cyklisty všech náročností. Co byste si na cyklo výletech v Bretani neměli nechat ujít? Rozhodně Carnac a jeho okolí, kde se vám zastaví čas – naleznete zde největší sestavu menhirů, dále je to poloostrov Quiberon, který vám ukáže své odlišné tváře, přístav Vannes s hrázděnými domky, Pont-Aven – město malířů a zejména oblast mys Fréhel – Dinard, kde vás uchvátí obrovité vlny narážející na mohutné skály.

Na kole Bretaní
Na kole Bretaní

Jestli už máte celé Česko sježděné, nebojte se vyrazit s kolem za hranice, možností je mnoho a zážitků, které na vás čekají nekonečně!

Ohodnoťte tento příspěvek